Kiedy można zatrudnić pracownika na kolejny okres próbny

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy pracownicę na stanowisku specjalisty ds. marketingu na 3-miesięczny okres próbny od 1 grudnia 2011 r. do 29 lutego 2012 r., ale nie spełniła naszych oczekiwań. Pracownica złożyła prośbę o przeniesienie do pracy w sekretariacie, gdzie będzie wakat od 1 marca 2012 r. Pracownica ma kwalifikacje do wykonywania takiej pracy. Czy będzie można ją zatrudnić na kolejny okres próbny?

Nie mogą Państwo zatrudnić ponownie pracownicy na okres próbny. Zawarcie kolejnej umowy na okres próbny z pracownicą byłoby wyjątkowo dopuszczalne, gdyby wracała do Państwa firmy na inne stanowisko pracy po długiej przerwie, a w firmie nastąpiłyby zmiany organizacyjne uzasadniające ponowne podpisanie z nią umowy próbnej.

Autopromocja

Regułą jest, że pracodawca nie może zawierać z tym samym pracownikiem kolejnej umowy na okres próbny (art. 25 § 2 Kodeksu pracy). Ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny jest możliwe tylko wyjątkowo, w przypadku podjęcia przez niego zupełnie innego rodzaju pracy, po długiej przerwie, jeżeli w firmie zaszły zmiany organizacyjne.

PRZYKŁAD

Pracownica została zatrudniona w firmie transportowej najpierw na okres próbny, a następnie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony jako specjalista w dziale księgowości. Po kilku latach została z nią rozwiązana umowa o pracę w trybie dyscyplinarnym. Po kilku latach od rozwiązania umowy o pracę była pracownica ponownie zgłosiła się do tej firmy z prośbą o zatrudnienie na stanowisku kierowcy autobusu. Przedstawiła prawo jazdy kategorii D i zaświadczenie o ukończeniu kursu kwalifikacyjnego na przewóz osób. W tej sytuacji zatrudnienie na okres próbny będzie usprawiedliwione zupełnie innym charakterem powierzonej pracy, dość długą przerwą w zatrudnieniu i zakończeniem poprzedniego stosunku pracy z winy pracownicy.

WAŻNE!

Zatrudnienie pracownika ponownie na okres próbny po trwającym już 3 miesiące okresie próbnym jest dopuszczalne tylko wyjątkowo.

Dodatkowo ponowne zatrudnienie pracownika na podstawie umowy na okres próbny dopuszczalne jest tylko wówczas, gdy nie zmierza do obejścia przepisów prawa. Ustalenie bowiem, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji taką umowę należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę (wyrok SN z 26 sierpnia 1999 r., I PKN 215/99, OSNP 2000/24/890).

Natomiast dopuszczalne będzie przedłużenie umowy na okres próbny, jeżeli z pracownikiem zawarto taką umowę na okres krótszy niż 3 miesiące i np. z powodu choroby pracodawca nie miał możliwości sprawdzenia pracownika. W takim przypadku można przedłużyć z pracownikiem umowę na okres próbny, ale łącznie nie może ona przekraczać 3 miesięcy. Takie przedłużenie umowy jest dopuszczalne nawet wówczas, gdy dotyczy tego samego stanowiska pracy.


W przedstawionej sytuacji mogą Państwo zatrudnić pracownicę na stanowisku sekretarki np. na czas określony. W takim przypadku dla pracodawcy będzie korzystne zawarcie umowy na czas określony na okres dłuższy niż 6 miesięcy z klauzulą o możliwości wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia (art. 33 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownica nie sprawdzi się na nowym stanowisku, wówczas będzie można rozwiązać z nią taką umowę za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Nie jest dopuszczalne natomiast zawarcie umowy na okres próbny z pracownikiem, który wcześniej pracował w danej firmie, a po okresie przerwy ponownie został w niej zatrudniony na takim samym stanowisku, co poprzednio.

Umowa na okres próbny może poprzedzać każdą umowę o pracę na czas nieokreślony, określony lub wykonywania określonej pracy. Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące (art. 25 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na stanowisku informatyka bez okresu próbnego, od razu na podstawie umowy na czas określony na 8 miesięcy, z możliwością rozwiązania umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Zmienił się dyrektor zakładu pracy i zatrudnił nowego pracownika na stanowisku kierownika sekcji informatyków. Pracownik, po zakończeniu umowy na czas określony, otrzymał umowę o pracę na okres próbny na stanowisku informatyka–programisty w tej sekcji. Decyzja dyrektora była błędna, ponieważ nie można zatrudnić pracownika na okres próbny po zatrudnieniu go na podstawie umowy innego rodzaju.

Przepisy nie określają minimalnego okresu, na który może być zawarta umowa na okres próbny. Taką umowę można rozwiązać za:

  • 3-dniowym okresem wypowiedzenia, gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1-tygodniowym, gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz
  • 2-tygodniowym, przy umowie 3-miesięcznej (art. 34 Kodeksu pracy).

Wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny nie trzeba uzasadniać i nie ma obowiązku konsultowania decyzji o jej wypowiedzeniu ze związkami zawodowymi.

Podstawa prawna:

  • art. 25, art. 33, art. 34 Kodeksu pracy.
Kadry
Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone
04 gru 2024

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę
03 gru 2024

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.
03 gru 2024

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów
03 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?
29 lis 2024

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie
29 lis 2024

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać
29 lis 2024

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?
28 lis 2024

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych
28 lis 2024

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu
28 lis 2024

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

pokaż więcej
Proszę czekać...