Wydanie świadectwa pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia umowy

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony od 1 czerwca 2011 r. Jego umowa o pracę rozwiąże się z upływem terminu, na jaki została zawarta, tj. z końcem listopada br., i nie zamierzamy jej przedłużać. Czy w przypadku gdy pracownik nie wystąpi do nas z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy, możemy wydać mu świadectwo pracy za okres pracy w naszej firmie nie czekając na upływ 24 miesięcy od zawarcia tej umowy?

Nie ma przeszkód, aby wydali Państwo pracownikowi świadectwo pracy bezpośrednio po zakończeniu terminowej umowy o pracę, nawet jeżeli pracownik nie będzie tego żądał. Takie postępowanie nie będzie działaniem na szkodę pracownika, zatem pracodawca nie może zostać za nie ukarany. Stanowisko to potwierdza również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Autopromocja

Od 21 marca 2011 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy. Zgodnie z nimi, pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy po upływie 24 miesięcy od zawarcia z pracownikiem pierwszej umowy terminowej, jeżeli pozostaje on w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na okres próbny (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Ponieważ nowe przepisy nie określają, że w tym przypadku chodzi o pozostawanie w zatrudnieniu na podstawie bezpośrednio następujących po sobie umów o pracę, większość specjalistów uznaje, że nawet jeżeli między poszczególnymi terminowymi umowami o pracę występują przerwy, to pracodawca wydaje świadectwo pracy dopiero po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej. Jeżeli w dniu upływu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej stosunek pracy trwa nadal, to świadectwo pracy należy wydać dopiero po jego zakończeniu (art. 97 § 12 Kodeksu pracy).

Pracownik może jednak na swój wniosek w każdym czasie zażądać wydania świadectwa pracy, jeżeli doszło do zakończenia którejkolwiek umowy terminowej. Wówczas pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od złożenia przez niego wniosku w tej sprawie (art. 97 § 13 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca, na wniosek pracownika złożony w każdym czasie po zakończeniu terminowej umowy o pracę, musi mu wydać świadectwo pracy za okres pracy na podstawie tej umowy w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.


W związku z taką konstrukcją nowych przepisów dotyczących wydawania świadectwa pracy powstała wątpliwość, czy pracodawca może wydać świadectwo pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej, jeżeli pracownik nie złoży wniosku o jego wydanie. Należy uznać, że nie ma żadnych przeszkód, żeby w takiej sytuacji pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy wcześniej, nawet bez jego wniosku. Takie postępowanie pracodawcy nie naruszy bowiem żadnych przepisów. Pracodawcom natomiast jest łatwiej wcześniej wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli pracownik odchodzi z firmy, niż czekać z jego wydaniem 24 miesiące od zawarcia pierwszej umowy. Nie muszą wówczas pilnować 24-miesięcznego terminu na wydanie świadectwa pracy, co szczególnie w przypadku dużych firm jest bardzo uciążliwe. Dla pracowników takie rozwiązanie też jest z reguły korzystniejsze, ponieważ wcześniej otrzymują świadectwo pracy nawet nie składając w tej sprawie wniosku. Mogą więc posługiwać się takim świadectwem przy poszukiwaniu i podejmowaniu kolejnej pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik podjął pracę na podstawie umowy na czas określony od 1 kwietnia 2011 r. Jego umowa o pracę rozwiązała się z upływem terminu, tj. 31 października br. Pracownik nie złożył wniosku o wydanie świadectwa pracy. Podjął natomiast pracę u innego pracodawcy. Pracodawca postanowił nie czekać 24 miesięcy na wydanie świadectwa pracy, tylko wystawił je pracownikowi na początku listopada i wysłał mu listem poleconym. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie nr DPR-I-053-73498/BL/PP/11 z 22 sierpnia 2011 r. uznało, że nie ma przeszkód, aby pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy wcześniej, nie czekając na upływ 24 miesięcy od dnia zawarcia pierwszej umowy terminowej. Zdaniem resortu pracy, za takie postępowanie pracodawcy nie grożą żadne sankcje.

WAŻNE!

Pracodawca nie może zostać ukarany przez PIP za wcześniejsze wydanie świadectwa pracy pracownikowi zatrudnionemu na umowę terminową.

Aby pracodawca był w zgodzie z przepisami, może również poprosić pracownika, żeby złożył wniosek o wydanie świadectwa pracy po zakończeniu terminowej umowy o pracę. Jeżeli pracownik złoży taki wniosek, pracodawca będzie miał obowiązek wydać mu świadectwo pracy i nie będzie musiał czekać na upływ 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy stosuje się do umów o pracę zawartych od dnia wejścia w życie nowelizacji, która zmieniła dotychczasowe przepisy, tj. od 21 marca 2011 r.

Podstawa prawna:

  • art. 97 Kodeksu pracy,
  • art. 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 36, poz. 181).
Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...