Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami? / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

rozwiń >

Czym jest dekarbonizacja?

Wydobycie paliw kopalnianych jest coraz bardziej szkodliwe dla środowiska i powoduje wzrost globalnego ocieplenia. Przyszłością jest rozwój źródeł energii odnawialnej i tzw. zielone miejsca pracy. W związku tym w Polsce została wdrożona została Polityka Energetyczna. Wiąże się z nią proces dekarbonizacji - czyli całkowitą rezygnację z wykorzystania węgla w elektroenergetyce, ciepłownictwie, przemyśle i gospodarstwach domowych.

Autopromocja

Ile górników straci pracę?

Przyjmuje się, że w Polsce do 2050 r. około 14 do 36 tys. górników zatrudnionych w dotychczas stopniowo likwidowanych kopalniach będzie potrzebowało wsparcia na rynku pracy. Proponuje się stopniowe zamykanie kopalń w 2030 r., 2040 r. i w 2050 r., kiedy to nastąpi całkowita dekarbonizacja.

Jakie miejsca pracy w górnictwie znikną?

Znikną takie stanowiska w górnictwie jak: kierownik działu wydobycia, kierownik jednostki ratownictwa górniczego, kierownik małego przedsiębiorstwa w przemyśle wydobywczym, kierownik ruchu w zakładzie górniczym, inżynier geodezji górniczej, mistrz produkcji górniczej, monter rurociągów górniczych, ratownik górniczy, mechanik i elektromonter maszyn i urządzeń, górnik podziemnej i odkrywkowej eksploatacji złóż, górnik eksploatacji podziemnej, górnik odkrywkowej eksploatacji złóż, operator górniczych urządzeń sygnalizacyjnych (sygnalista), operator koparki, operator koparko-ładowarki, operator ładowarki, operator maszyn i urządzeń do pozyskiwania torfu, operator maszyn urabiających i ładujących, operator obudów zmechanizowanych, operator spycharki, wydobywca kruszywa i gliny.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”. Książka z aktualizowanym serwisem online

Jaka pomoc dla górników z likwidowanych kopalń?

W trwającym procesie transformacji górnictwa w Polsce proponuje się różne rozwiązania prawne. Najbardziej efektywne z nich to:

1) całkowite ograniczenie zatrudniania nowych pracowników w kopalniach;

2) relokacja górników do innych kopalń;

3) przekwalifikowanie, nabywanie umiejętności do wykonywania innego rodzaju pracy;

4) monitoring kluczowych stanowisk i kompetencji, służący przejściom między stanowiskami wewnątrz zakładów;

5) przechodzenie na wcześniejszą emeryturę.

Jakie uprawnienia dla górników przy likwidacji kopalń?

Pracownicy z likwidowanych kopalń powinni skorzystać w tym czasie z:

  • urlopów górniczych
  • jednorazowych odpraw
  • wcześniejszych uprawnień emerytalnych.

 Czym jest urlop górniczy?

Urlop górniczy przysługuje pracownikowi w wymiarze do czterech lat pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2028 r. Taki urlop górniczy traktuje się na równi z okresem pracy górniczej uprawniającym do nabycia uprawnień emerytalnych. Okres urlopu górniczego uwzględnia się również przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej.

W okresie korzystania z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzymuje świadczenie socjalne w wysokości od 75% - 80% miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. 

Odprawa dla górników w związku z likwidacją kopalń

Pracownikom likwidowanych kopalń przyznawana jest jednorazowa odprawa w różnej wysokości, np. w wysokości 4, 8 czy nawet 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach odprawa jest też ustalana kwotowo.

Jaki podmiot monitoruje w Polsce górnictwo?

W Polsce podmiotem, który prowadzi monitoring jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Co ważne w Polsce przygotowano: „Program dla sektora górnictwa kamiennego w Polsce” - przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 23 stycznia 2018 r. Jest sukcesywnie realizowany.

Projekt Energia – jak pomóc górnikom?

Na przestrzeni ostatnich lat (szczególnie w województwie śląskim w Polsce) prowadzi się liczne projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przykładem jest Projekt "Energia", który miał na celu jak najszybsze ponowne podjęcie pracy m.in. przez górników lub kontynuacja zatrudnienia, jak i dodatkowo uzyskanie kwalifikacji lub kompetencji niezbędnych do pracy. Dużą rolę w ramach takich projektów odgrywają Wojewódzkie Urzędy Pracy. Jakie realizowane są zadania, aby górnicy jak i inni pracownicy zatrudnieni w sektorze wydobycia i przetwórstwa paliw kopalnych w perspektywie najbliższych 10, 20 czy 30 lat aktywnie uczestniczyli w rynku pracy? Są to m.in. programy aktywizacyjne i różne instrumenty rynku pracy takie jak:

1) doradztwo zawodowe;

2) możliwość wsparcia psychologicznego;

3) Pośrednictwo pracy;

4) Poradnictwo prawne;

5) Szkolenia;

6) Dodatek relokacyjny – przeznaczony jest na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z podjęciem zatrudnienia w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem stałego zamieszkania. Zwykle wysokość dodatku to około 10 tys. zł, wypłacane przez okres do 6 miesięcy.

Nowe miejsca pracy dla górników

Do 2030 r. istnieje konieczność stworzenia nawet do 85 tys. nowych miejsce pracy. Szacuje się, że górnicy będą zatrudnieni w takich branżach jak przetwórstwo przemysłowe i energetyka związana z odnawialnymi źródłami energii czy też budownictwo. 

Liczba osób bezpośrednio lub pośrednio zatrudnionych w sektorze energii odnawialnej nadal rośnie, z 12 mln w 2020 r. do 12,7 mln w 2021

Najbardziej dynamicznie rozwijająca się branża to fotowoltaika słoneczna, w której zatrudnienie stanowi 1/3 z 12,7 mln. 

Według raportu IRENA w sektorze odnawialnych źródeł energii zatrudnienie do 2050 roku miejsc może wynosić nawet 42 miliony. Rynek pracy jest szeroki i potrzebne są osoby z różnymi kompetencjami, w szczególności co do sektorów związanych z branżą energetyczną, przemysłem wydobywczym, transportem, budownictwem i rolnictwem. 

Gdzie praca po górnictwie?

Nowych zawodów jest bardzo dużo, a zapewne część z nich dopiero powstaje czy też konieczność ich powstania wyniknie w przyszłości. Na ten moment przykładami pożądanych zawodów w ramach tzw. zielonego rynku pracy są: inżynier, inżynier oprogramowania, technolog, analityk biznesowy, kierownik projektów, konsultant, architekt, projektant, badacz-naukowiec, pracownik pracujący fizycznie - wykonawca, np. przy montażu i serwisie, telemarketer, sprzedawca czy przedstawiciel handlowy. Każdy z powyższych zawodów może odnosić się do branży przemysłu wydobywczego, transportu, energetyki, budownictwa czy rolnictwa. Uszczegóławiając, już teraz potrzebni pracownicy to: twórca projektów słonecznych, projektant energii odnawialnej, inżynier biopaliw, analityka czystej energii, lider operacji wiatrowych czy technik turbin wiatrowych. Co ważne, niejako w korelacji z powyższymi zadaniami – niekiedy jako ich znaczące wsparcie czy uzupełnienie – będzie rozwijała się sztuczna inteligencja Będą potrzebni specjaliści od rekultywacji terenów pokopalnianych jak pracownicy realizujący pracę w terenie. Pomimo tego, że kopalnie zostaną „wygaszone” będzie należało zabezpieczyć pozostałe ich części a także zniwelować ich wpływ na środowisko naturalne - wzrośnie zapotrzebowanie na osoby zajmujące się rekultywacją terenów górniczych i przygotowania ich do wykorzystania dla innych celów (np. produkcji, handlu, logistyki).

W jakich krajach powstają „zielone miejsca pracy”?

W związku z sukcesywną rezygnacją z wydobycia paliw kopalnych na świecie, szczególnie transformacja ekologiczna i rozwój zielonych miejsc pracy ma miejsce w: USA, Chiny, kraje UE, Brazylia, Wielka Brytania, Japonia, Indie, Australia i Nowa Zelandia tworzą kolejne miejsca dla pracowników. 

Kadry
Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

3000 zł kary dla pracodawcy za niezatrudnienie kandydata
08 maja 2024

Pracodawcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za niezatrudnienie kandydata do pracy z powodów wymienionych w art. 123 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grzywna za dyskryminację przy nawiązywaniu stosunku pracy wynosi minimum 3000 zł. Na podstawie Kodeksu pracy osoba niezatrudniona może również dochodzić odszkodowania. W jakiej wysokości?

Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia w Polsce w 2024 roku?
08 maja 2024

W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2024 roku. Od stycznia wynosi 4 242 zł brutto, a od lipca będzie wynosić – 4 300 zł brutto. Ale czy premia pracownicza może uzupełnić wysokość wynagrodzenia do minimalnej płacy?

pokaż więcej
Proszę czekać...