Zbiorcze świadectwo pracy

Ewa Drzewiecka
rozwiń więcej
Po zakończeniu okresu próbnego zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas określony. Za kilka dni upływa termin zakończenia rocznej umowy, jednak zamierzamy podpisać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Czy po zakończeniu umowy na czas określony powinniśmy wydać zatrudnionemu zbiorcze świadectwo pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze 24-miesięczny okres jego zatrudnienia w naszej firmie?

Tak. Pracodawca powinien wydać pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, pomimo tego że nie upłynął jeszcze okres 24 miesięcy zatrudnienia pracownika w firmie. Zbiorcze świadectwo pracy nie może bowiem obejmować okresu pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Autopromocja

Pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Wprowadzono jednak wyjątek od tej reguły. Do 20 marca 2011 r. pracodawca nie wydawał świadectwa pracy w razie zawarcia nowej umowy bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej. Dopiero po zakończeniu zatrudnienia pracodawca wystawiał jedno świadectwo pracy obejmujące wszystkie umowy o pracę zawierane między tym samym pracodawcą i pracownikiem, chyba że pracownik zażądał wcześniej cząstkowego świadectwa pracy. Od 21 marca 2011 r. zmieniły się zasady wydawania tego rodzaju świadectw. Obecnie zbiorcze świadectwo może obejmować wyłącznie umowy terminowe, czyli na okres próbny, na czas określony oraz na czas wykonania określonej pracy (art. 97 § 11 k.p.). Umowy te nie muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej, lecz może być między nimi zachowany nawet wielomiesięczny odstęp. Pracodawca musi wydać świadectwa pracy za okresy pracy udokumentowane umowami terminowymi zawartymi w okresie 24 miesięcy, licząc od zawarcia pierwszej umowy o pracę (art. 97 § 12 k.p.). Jednocześnie pracownik może wcześniej żądać wydania świadectwa pracy, za każdy okres lub łączne okresy zakończonego zatrudnienia przypadające przed terminem zgłoszenia żądania. W takim przypadku pracodawca będzie miał obowiązek wydania świadectwa pracy zgodnie z żądaniem pracownika w terminie 7 dni (art. 97 § 13 k.p.). Od zasady wydania świadectwa po 24 miesiącach przewidziano jeden wyjątek. Jeśli ostatnia z umów terminowych rozpoczyna się jeszcze przed upływem 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia pierwszej terminowej umowy o pracę, a jej zakończenie przypada po upływie tego okresu, to świadectwo pracy wydaje się po zakończeniu ostatniej terminowej umowy o pracę.

Zbiorcze świadectwo nie może obejmować okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowa tego rodzaju nie została bowiem wymieniona w treści art. 97 § 11 k.p. Jeśli pracodawca podpisze z pracownikiem umowę na czas nieokreślony, wówczas będzie musiał wydać pracownikowi świadectwo pracy za poprzedzające ją okresy zatrudnienia, czyli w tym przypadku umowy na okres próbny i na czas określony, pomimo tego, że nie upłynął jeszcze okres 24 miesięcy zatrudnienia pracownika w firmie. Zbiorcze świadectwo nie może bowiem obejmować umowy terminowej i umowy na czas nieokreślony.

Podstawa prawna

  • Art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 80, poz. 432.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...