Dwa lata temu nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła zmiany dotyczące zawierania umów o pracę. Z Kodeksu zniknęła umowa zawierana na czas wykonywania określonej pracy. Do dotychczas obowiązującego limitu liczby umów zawieranych na czas określony, wprowadzono dodatkowy limit, maksymalnego okresu zatrudnienia na czas określony. Zmiana miała zapobiec m.in. podpisywaniu umów na czas określony na kilka lub kilkanaście lat.
Jakie zmiany od listopada?
Zgodnie z przepisami czwarta umowa z tym samym pracodawcą powinna być umową na czas nieokreślony. Do limitu umów nie wlicza się umowy na okres próbny. Przy liczeniu umów na czas określony należy brać pod uwagę również te umowy, które były podpisane przed wejściem w życie nowelizacji (przed 22.02.2016 r.). Czyli to już obowiązuje!
Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów
Wprowadzony limit zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony wynosi 33 miesiące. Naliczanie należało w tym przypadku rozpocząć od 22.02.2016 r. Czyli 21 listopada upłynie maksymalny limit zatrudnienia pracownika na czas określony. Oczywiście dotyczy to pracowników, którzy 22 lutego 2016 pracowali u obecnego pracodawcy i nadal kontynuują zatrudnienie. Tu również nie bierze się pod uwagę 3 miesięcy okresu próbnego.
Zmiany dla pracowników tymczasowych
Listopad przyniesie również zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Z końcem miesiąca upłynie 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy, w związku z doprecyzowaniem przepisów Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w czerwcu 2017 r.
Niedostosowanie się do obowiązujących przepisów wiąże się z wysokimi karami finansowymi, do 30 tysięcy złotych.
Źródło: Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy