Zmiany w umowach pracowników i pracowników tymczasowych w listopadzie 2018 r.

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Zmiany w umowach pracowników i pracowników tymczasowych w listopadzie 2018 r./fot.Shutterstock / fot.Shutterstock
22 listopada 2018 r. wszystkie umowy na czas określony przekształcą się w umowę na czas nieokreślony. Zmiany w umowach dotkną również pracowników tymczasowych.

Dwa lata temu nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła zmiany dotyczące zawierania umów o pracę. Z Kodeksu zniknęła umowa zawierana na czas wykonywania określonej pracy. Do dotychczas obowiązującego limitu liczby umów zawieranych na czas określony, wprowadzono dodatkowy limit, maksymalnego okresu zatrudnienia na czas określony. Zmiana miała zapobiec m.in. podpisywaniu umów na czas określony na kilka lub kilkanaście lat.

Autopromocja

Jakie zmiany od listopada?

Zgodnie z przepisami czwarta umowa z tym samym pracodawcą powinna być umową na czas nieokreślony. Do limitu umów nie wlicza się umowy na okres próbny. Przy liczeniu umów na czas określony należy brać pod uwagę również te umowy, które były podpisane przed wejściem w życie nowelizacji (przed 22.02.2016 r.). Czyli to już obowiązuje!

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów

Wprowadzony limit zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony wynosi 33 miesiące. Naliczanie należało w tym przypadku rozpocząć od 22.02.2016 r. Czyli 21 listopada upłynie maksymalny limit zatrudnienia pracownika na czas określony. Oczywiście dotyczy to pracowników, którzy 22 lutego 2016 pracowali u obecnego pracodawcy i nadal kontynuują zatrudnienie. Tu również nie bierze się pod uwagę 3 miesięcy okresu próbnego.

Zmiany dla pracowników tymczasowych

Listopad przyniesie również zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Z końcem miesiąca upłynie 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy, w związku z doprecyzowaniem przepisów Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w czerwcu 2017 r.

Niedostosowanie się do obowiązujących przepisów wiąże się z wysokimi karami finansowymi, do 30 tysięcy złotych.

Źródło: Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy

Kadry
Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone
04 gru 2024

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę
03 gru 2024

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.
03 gru 2024

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów
03 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?
29 lis 2024

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie
29 lis 2024

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać
29 lis 2024

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?
28 lis 2024

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych
28 lis 2024

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu
28 lis 2024

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

pokaż więcej
Proszę czekać...