Wymiar urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy - liczba dni. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu zatrudnienia danego pracownika. W przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 20 bądź 26 dni w zależności od stażu pracy.

Urlop wypoczynkowy

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, ani przenieść tego prawa na inną osobę.

Autopromocja

Wymiar urlopu

Wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Urlop proporcjonalny

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20 lub 26
dni. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Zobacz również: Urlop proporcjonalny

Przykład 1:
Pracownik zatrudniony jest na ½ etatu. Jego staż pracy wynosi 9 lat. W związku z powyższym pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 10 dni (1/2 z 20).

Przykład 2:
Pracownik jest zatrudniony na ¾ etatu. Jego staż pracy wynosi 15 lat. Pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze ¾ z 26 dni = 19,5 dnia, po zaokrągleniu 20 dni.

Okres zatrudnienia

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy, okresy nauki oraz inne okresy, które na mocy przepisów szczególnych podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (takim okresem jest np. okres pobierania zasiłku lub stypendium, przysługującego osobom bezrobotnym).

Polecamy: Kalkulator stażu pracy

Okresy nauki

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  • szkoły policealnej – 6 lat,
  • szkoły wyższej – 8 lat.

Okresy nauki nie podlegają sumowaniu, tzn. że w stażu urlopowym uwzględnia się tylko jeden okres najkorzystniejszy dla pracownika. Jeżeli zatem pracownik ukończy szkołę policealną, a następnie studia wyższe, to do stażu urlopowego wliczy mu się 8 lat. Fakt ukończenia szkoły powinien być potwierdzony właściwym świadectwem lub dyplomem. Tym samym pracownik, który na studiach wyższych uzyskał tzw. absolutorium, ale nie obronił pracy dyplomowej i nie uzyskał dyplomu ukończenia studiów, nie będzie mógł mieć wliczone z tego tytułu 8 lat do stażu urlopowego.

Zobacz również: Forum Kadry - Urlopy

Praca podczas nauki

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Przykład:

Pracownik w 1998 r. ukończył liceum ogólnokształcące. W tym samym roku podjął swoją pierwszą pracę i pracował tam przez 4 lata. Po pierwszym roku pracy pracownik rozpoczął 3-letnie studia zaoczne, które ukończył w 2002 r. uzyskując tytuł licencjata. Po ukończeniu studiów rozwiązał umowę o pracę i zatrudnił się u nowego pracodawcy. Na dzień podjęcia pracy u nowego pracodawcy do stażu urlopowego pracownika będzie wliczać się 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej oraz rok pracy, przypadający przed podjęciem studiów (nie należy natomiast uwzględniać okresu pracy, który pokrywał się z okresem studiów). W efekcie pracownikowi u nowego pracodawcy będzie przysługiwał urlop w wymiarze 20 dni.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...