Przerwy na karmienie piersią w praktyce

Przerwy na karmienie piersią w praktyce/fot. Fotolia
Po przekroczeniu sześciu godzin dziennego czasu pracy, pracownicy przysługują dwie pełnopłatne przerwy na karmienie piersią. W praktyce przerwy na karmienie są łączone przez kobiety.

O ile przerwy na karmienie piersią skracają dobowy czas pracy?

Przerwy na karmienie piersią przysługują, gdy matka jest zatrudniona w danym dniu przez minimum 4 godziny. Od 4 do 6 godzin pracy przysługuje jej 1 przerwa, natomiast po przekroczeniu 6 godzin dziennego czasu pracy – 2 przerwy. 

Autopromocja

Długość dniówki roboczej determinuje liczbę przerw

Przerwy na karminie dziecka nie zależą od wymiaru zatrudnienia pracownika, a od realnego rozkładu (harmonogramu) czasu pracy danej osoby i liczby godzin pracy zaplanowanych w poszczególnych dobach. Zatem jeśli czas pracy jest zaplanowany na mniej niż 4 godziny, to w takiej dobie nie przysługuje pracownicy przerwa, gdy będzie wynosił od 4 do 6 godzin, zatrudniona ma prawo do 1 przerwy, a gdy przekroczy 6 godzin, matka nabędzie prawo do 2 przerw na karmienie dziecka piersią. Długość przerw będzie zależeć od liczby karmionych dzieci: przy 1 dziecku wynoszą one po 30 min, a przy większej liczbie dzieci po 45 min.

Kobieta zatrudniona na ½ etatu pracuje w niektóre dni po 8 godzin, wypracowując takich dni ok. 10-11 w miesiącu w zależności od obowiązującego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku kobieta ma prawo w każdym z tych dni skorzystać z 2 przerw na karmienie dziecka piersią, mimo że jest zatrudniona tylko na ½ etatu

W praktyce przerwy na karmienie są łączone przez kobiety, dzięki czemu np. przy 8-godzinnym dniu pracy pracują one po 6,5-7 godzin, przychodząc do pracy odpowiednio później lub (częściej) wychodząc z niej odpowiednio wcześniej. 

Przerwy na karmienie piersią są czasem pracy w danym dniu, a więc prawidłowa będzie ewidencja czasu pracy, w której wpisuje się zatrudnionej 8 godzin pracy w poszczególnych dniach roboczych, mimo faktycznego wykonywania obowiązków przez 6,5-7 godzin.

Podstawa prawna:

  • art. 187 Kodeksu pracy

Źródło: rodzinaipraca.gov.pl

Kadry
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
19 maja 2024

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.
19 maja 2024

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

pokaż więcej
Proszę czekać...