Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Monika Pązik
rozwiń więcej
Nowy urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia / Fotolia
Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców dnia 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy. Płatny urlop rodzicielski przyznano obojgu rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łączny wymiar urlopów dla rodziców po zmianach wynosi 52 tygodnie.

Wprowadzone w życie zmiany w płatnych urlopach przyznanych rodzicom przewidują przedłużenie okresu opieki nad dzieckiem do roku. W tym wypadku okres urlopu macierzyńskiego pozostaje bez zmian w wymiarze 20 tygodni (w tym 14 tygodni przeznaczonych wyłącznie dla matki), dodatkowy urlop macierzyński zostaje wydłużony do 6 tygodni w przypadku jednego dziecka urodzonego podczas porodu, a do 8 w przypadku większej liczby dzieci urodzonych przy porodzie. W drodze wprowadzonych zmian rodzice dziecka będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu rodzicielskiego przypadającego bezpośrednio po podstawowym i dodatkowym urlopie macierzyńskim w wymiarze 26 tygodnie niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas porodu.

Autopromocja

Zobacz również: Dodatkowy urlop macierzyński - zmiany

Nowy urlop nie tylko dla matek

Nowelizacja wprowadza nowy, korzystny rodzaj urlopu – urlopu rodzicielskiego. Będzie on przyznawany fakultatywnie na wniosek pracownika na okres 26 tygodni zarówno dla matki jak i dla ojca. Rodzice będą mogli wykorzystać go w pełnym wymiarze jednorazowo bądź w częściach (nie więcej niż trzech), z których każda musi następować po sobie w wymiarze co najmniej 8 tygodni. Wobec tego decyzja o wykorzystaniu urlopu będzie zależała od rodziców. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że wprowadzenie urlopu rodzicielskiego powinno służyć podziałowi obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem pomiędzy obojga rodziców, aby każde z nich w równym stopniu przyczyniło się do rozwoju dziecka. Dodatkowo przedłużenie płatnego urlopu i przyznanie go również ojcu dziecka skutkuje możliwością powrotu matki do aktywności zawodowej. Jednakże bez zmian pozostaje wymiar urlopu ojcowskiego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Praca w trakcie urlopu rodzicielskiego

Każdy z rodziców może podjąć pracę podczas trwającego urlopu rodzicielskiego. Warunkiem jest złożenie pisemnego wniosku u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu. Pracownik powinien złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy w sprawie podjęcia pracy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed jej podjęciem. We wniosku należy wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który będzie się łączyć wykonywanie pracy oraz przebywanie na urlopie rodzicielskim.

W związku z wprowadzoną nowelizacją dotyczącą przedłużenia płatnego urlopu rodzicielskiego pojawia się sporna kwestia, czy kobiety przebywające na takim urlopie nie będą z tego powodu dyskryminowane. Wprowadzone zmiany przyznające zarówno matce jak i ojcu dziecka prawo do płatnego urlopu rodzicielskiego nie powinny skutkować pojawieniem się dyskryminacji na rynku pracy kobiet (zgodnie z zapisem w uzasadnieniu do nowelizacji).

Polecamy również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...