Sygnalista w pracy w 2018 r. - nowa wersja projektu przepisów o ochronie sygnalistów

Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
rozwiń więcej
Adam Nierzwicki
rozwiń więcej
Sygnalista w pracy w 2018 r. - nowa wersja projektu przepisów o ochronie sygnalistów/fot.shutterstock.com / www.shutterstock.com
Instytucja sygnalisty i zakresu jego praw, i obowiązków została zapisana w projekcie ustawy o jawności życia publicznego. W połowie grudnia 2017 r. pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy o jawności życia publicznego, zawierająca nowe propozycje rozwiązań dotyczących sygnalistów. Wejście w życie przepisów o ochronie sygnalistów ma nastąpić 1 marca 2018 r.

Więcej o instytucji sygnalisty i poprzedniej wersji projektu przeczytaj w tym artykule.

Autopromocja

Nowy projekt reguluje niektóre zagadnienia opisane przeze mnie 25 października 2017 roku – niestety nadal pewne kwestie nie zostały w nim zaadresowane. W tym wpisie przedstawiam najważniejsze zmiany wprowadzone do aktualnej wersji projektu ustawy. Szczególnie istotne wydaje się określenie terminu w którym prokurator powinien wyrazić zgodę na zwolnienie sygnalisty z pracy.

Projektodawca rozszerzył katalog przypadków, w których może zostać nadany status sygnalisty. Oprócz przestępstw określonych w Kodeksie karnym dodane zostały też: przypadki korupcji związanej z wytwarzaniem lub obrotem lekami (art. 54 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych), a także korupcji sportowej, nieuczciwego udziału w zakładach wzajemnych oraz płatnej protekcji w sporcie (art. 46-48 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie). Dodanie tych ostatnich przepisów mogło mieć związek z pojawieniem się doniesień sugerujących nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem Polskiego Związku Kolarskiego.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Zgodnie z nową wersją projektu sygnalistą może zostać nie tylko pracownik czy osoba zatrudniana na podstawie innej umowy, ale także funkcjonariusz, a o nadanie statusu sygnalisty będzie mógł wystąpić także Prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Dodany został termin, w którym prokurator powinien wydać postanowienie w sprawie zgody na rozwiązanie umowy z sygnalistą lub na niekorzystną zmianę warunków współpracy z nim. Termin ten wynosi 30 dni. Ponadto dodano przepis, który przewiduje przerwanie biegu terminów w postępowaniu dyscyplinarnym, na skutek złożenia wniosku o wydanie ww. zgody przez prokuratora. Niestety w dalszym ciągu nieuregulowana zostaje kwestia wypływu oczekiwania na decyzję prokuratora na bieg jednomiesięcznego terminu wynikającego z art. 52§2 kp.

Nowa wersja projektu wyjaśnia natomiast, że zawarcie z sygnalistą porozumienia w przedmiocie rozwiązania albo niekorzystnej zmiany umowy nie wymaga zgody prokuratora.

Projekt przewiduje też ograniczenie ochrony sygnalistów w okresie jednego roku od zakończenia postępowania karnego. Zgodnie z aktualną wersją projektu ochrona ta nie ma zastosowania, jeśli umorzono postępowanie albo zapadł wyrok uniewinniający w przypadku, gdy czynu nie popełniono albo czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego, albo też ustawa stanowi, że sprawca nie popełnił przestępstwa, albo nie podlega karze. Zakładam, że ograniczenie to ma na celu zniechęcenie do pochopnego składania doniesień, albo składania doniesień wyłącznie po to, aby zapewnić sobie ochronę zatrudnienia.  

Wejście w życie przepisów o ochronie sygnalistów, podobnie jak prawie wszystkich innych przepisów ustawy, przesunięto na 1 marca 2018 r.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...