Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika - obowiązek pracodawcy

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika - obowiązek pracodawcy
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifi­kacji zawodowych. Podnoszenie kwalifikacji pra­cownik może odbywać za zgodą pracodawcy lub z jego inicjatywy. Pracownikom podnoszącym swoje kwalifikacje przysługuje płatny urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas szkoleń.

Uzupełnienie lub poszerzenie wykształcenia w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Autopromocja

Urlop szkoleniowy

Dokształcającym się w ten sposób pracownikom przysługuje płatny urlop szkoleniowy oraz zwolnie­nie z całości lub części dnia pracy na czas nie­zbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Urlop szkoleniowy przysługu­je w wymiarze:

  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egza­minów eksternistycznych,
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egza­minu maturalnego,
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawo­dowe,
  • 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygoto­wanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

Pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę szko­leniową określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę taką zawiera się na piśmie.

Jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracowni­ka do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to nie musi zawierać z nim umowy szkoleniowej.

Dofinansowanie

Pracodawca może się zdecydować na przyznanie pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodo­we dodatkowych świadczeń, m.in. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowa­nie itd. Nie są to jednak świadczenia obowiązkowe i zależą od wyłącznej woli pracodawcy.

Takie dodat­kowe dofinansowanie nauki pracownika może mieć swoje konsekwencje w przypadku:

  • niepodejmowania bez uzasadnionych przyczyn podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pra­cownika albo przerwania podnoszenia tych kwa­lifikacji,
  • rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedze­nia z winy pracownika w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po ich ukończeniu, w terminie, w którym pracownik zobowiązał się do pozostawania w zatrudnieniu - nie dłużej niż 3 lata,
  • rozwiązania przez pracownika stosunku pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z powodu mobbingu,
  • rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy lub z powodu mobbingu, mimo że takie przyczy­ny nie wystąpiły.

W takich przypadkach pracownik może być zobo­wiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okre­su zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwali­fikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w cza­sie ich podnoszenia.

Pracownikowi podejmującemu dokształcanie z własnej inicjatywy może być udzielony urlop bez­płatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zacho­wania prawa do wynagrodzenia, w wymiarze usta­lonym w porozumieniu między pracodawcą i pra­cownikiem. Przyznanie tych świadczeń zależy od dobrej woli pracodawcy.

Podnoszenie kwalifikacji a podatek

Świadczenia przysługujące pracownikowi podej­mującemu naukę w szkołach lub w formach poza­szkolnych, przyznane przez pracodawcę na pod­noszenie kwalifikacji zawodowych i wykształce­nia ogólnego pracownika, podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 90 updof). Zwolnienie to nie obej­muje wynagrodzenia otrzymanego za czas urlo­pu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z czę­ści dnia pracy.

Zajrzyj na nasze FORUM

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...