Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o prace na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia / ShutterStock
W sytuacji niesłusznego otrzymania przez pracownika wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługują określone uprawnienia. Pracownik może skierować sprawę do sądu, który oceni zasadność zwolnienia.

W sytuacji, w której pracownik ma zastrzeżenia co do wypowiedzenia mu umowy o pracę, może on złożyć stosowne odwołanie do sądu powszechnego. Może przedtem żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Komisja pojednawcza może być powołana wspólnie przez pracodawcę i zakładową organizację związkową, a jeśli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacji związkowa - przez pracodawcę, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Ponad to kodeks pracy zastrzega, iż zarówno pracownik, jak i pracodawca powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu wynikłego ze stosunku pracy.

Autopromocja

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, powództwo o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy oraz o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, wnosi się do sądu rejonowego właściwości ogólnej pozwanego, bądź do sądu, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w okręgu którego znajduje się zakład pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

W sytuacji, w której sąd pracy uzna, iż wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o prace, sąd pracy, uwzględniając żądania pracownika, może orzec o jego bezskuteczności, zaś jeśli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu.

Stosowne odwołanie, na mocy którego pracownik może dochodzić swoich uprawnień, należy wnieść w przewidzianym ustawowo terminie, który to wynosi 7 dni, licząc od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Wskazać należy, iż w wypowiedzeniu umowy o pracę, pracodawca powinien zawrzeć pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Rozstrzygnięcia sądu

Jak już wspomniano powyżej, pracownik może dochodzić uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a w sytuacji, w której doszło już do rozwiązania stosunku pracy, przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Sąd nie orzeka o przywróceniu do pracy, nawet na prośbę pracownika, jeśli byłoby ono niemożliwe lub niecelowe ze względu na stosunki łączące strony sporu, np. gdy strony są skłócone, co uniemożliwiałoby kontynuowanie stosunku podległości. Sąd nie może zrezygnować z uznania wypowiedzenia za nieskuteczne lub przywrócenia do pracy na rzecz odszkodowania, ze względu na stosunki miedzy stronami, jeśli pracownikiem wnioskującym o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy jest kobieta w ciąży lub pracownik, będący w tak zwanym okresie ochronnym czyli pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia u pozwanego pracodawcy zapewniał mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ta szczególna ochrony wskazanych grup pracowników nie dotyczy sytuacji, w której ich przywrócenie jest niemożliwe ze względu na wypowiedzenie im umowy w związku z ogłoszeniem likwidacji lub upadłością pracodawcy. Wówczas sąd orzeka o odszkodowaniu.

Zobacz także: Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Wysokość odszkodowania, przysługującego pracownikowi w związku z bezprawnym lub nieuzasadnionym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę zawartej na czas nieokreślony, wynosi tyle, ile wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie mniej jednak niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia.

W przypadku, gdy wobec pracownika zostanie orzeczone przywrócenie do pracy z tytuły nieuzasadnionego lub bezprawnego wypowiedzenia umowy i podejmie on pracę na mocy orzeczenia, przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości równej wynagrodzeniu za okres maksymalnie 2 miesięcy, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, za okres maksymalnie 1 miesiąca.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...