Kto należy do kadry zarządzającej zakładem pracy

Marta Jendrasik
rozwiń więcej
Osobami zarządzającymi w spółkach kapitałowych są co do zasady członkowie zarządu, którzy mogą być równocześnie pracownikami. Z kolei to, kto jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej spółki, powinno wynikać ze statutu bądź innego aktu tworzącego daną jednostkę organizacyjną.

Często powstają wątpliwości, na podstawie których przepisów ustaw czy aktów wewnętrznych należy rozróżniać, kto w spółce kapitałowej pełni funkcję pracownika zarządzającego, a kto kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej.

Autopromocja

Pracownicy zarządzający i kierujący – definicje

Osobami zarządzającymi są kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub wszyscy pracownicy wchodzący w skład kolegialnego zarządu. Niezależnie od przyjętego sposobu zarządzania zakładem pracy do osób zarządzających zalicza się również głównych księgowych (art. 128 § 2 pkt 2 k.p.).

Przepisy Kodeksu pracy nie definiują pojęcia „kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej”. Przyjmuje się jednak, że przy definiowaniu tej grupy pracowników decydujące znaczenie ma wyodrębnienie danej jednostki w strukturze organizacyjnej pracodawcy oraz poddanie jej kierownictwu danego pracownika (stanowisko GIP z 2 grudnia 2010 r.). Dodatkowo, jak wskazuje się w literaturze przedmiotu, zaliczając daną osobę do grupy kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych, należy opierać się na analizie ogółu okoliczności stanu faktycznego.

Podczas dokonywania analizy należy brać pod uwagę:

  • strukturę zakładu,
  • podział kompetencji,
  • stopień samodzielności pracownika w zakresie wykonywania zadań,
  • stopień autonomiczności kierowanej jednostki organizacyjnej,
  • stopień i możliwości techniczne ingerencji przełożonych w pracę kierownika,
  • porównanie pracy kierownika i podwładnych, a pomocniczo zaś kryterium geograficzne.

Decydujące znaczenie ma zakres uprawnień kierownika i przedmiot działania, a nie oddalenie od osób zarządzających zakładem w imieniu pracodawcy, bez znaczenia pozostaje wielkość takiej komórki organizacyjnej.

Wyodrębnionymi komórkami organizacyjnymi nie są jednostki:

  • które realizują jedynie zadania cząstkowe w ramach określonej funkcji, np. brygada, zespół roboczy,
  • których przełożeni nie zostali wyposażeni w zakres uprawnień, gwarantujących im wpływ na zarządzanie, np. brygadziści, mistrzowie, specjaliści itp. (A. Sobczyk, „Zasady prawnej regulacji czasu pracy”, Warszawa 2005, s. 291–292).

Przykład

Pracownik pełniący funkcję mistrza zmiany w zespole zajmującym się obsługą techniczną w tłoczni gazu nie będzie kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej, podczas gdy tłocznia jako wyodrębniona w strukturze zakładu komórka ma kierownika wyposażonego w zakres uprawnień w zakresie zarządzania.


Kadra kierownicza w spółkach kapitałowych

Spółkami kapitałowymi są: spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Osobami zarządzającymi w tych spółkach w rozumieniu art. 128 § 2 pkt 2 k.p. będą co do zasady członkowie zarządu, którzy mogą być równocześnie pracownikami.

Jak wskazuje się w literaturze, decydujące znaczenie przy ocenie, czy dany pracownik pełni funkcję kierowniczą, będzie miała wewnętrzna organizacja pracodawcy oraz ukształtowany, w drodze wewnętrznej struktury, regulaminów działania zarządów lub statutów, a nawet tradycji, rozkład uprawnień (A. Sobczyk, „Zasady prawnej regulacji czasu pracy”, Warszawa 2005, s. 175–176).

Z kolei to, kto jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej spółki, powinno wynikać ze statutu bądź innego aktu tworzącego daną jednostkę organizacyjną.

Należy dodać, że w wyroku z 26 marca 2002 r. Sąd Najwyższy stawia tezę, że główny księgowy, który nie jest członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest osobą zarządzającą w imieniu pracodawcy zakładem pracy w rozumieniu art. 24126 § 2 k.p. (I PKN 933/00).

Przepisy wewnątrzzakładowe

Z przepisów prawa pracy nie wynika wprost wymóg zawarcia w aktach wewnątrzzakładowych przepisów dotyczących kadry kierowniczej. Nie ma też obowiązku określenia stanowisk, na których zatrudnieni pracownicy zaliczają się do pracowników zarządzających. Jednak w interesie pracodawcy jest doprecyzowanie zakresu podmiotowego tej grupy pracowników. Celem takiego działania jest uniknięcie ewentualnych wątpliwości w zakresie kształtowania zasad wynagradzania tych osób czy też sposobu rekompensaty pracy nadliczbowej.

Wspomnianego wyżej dookreślenia pracodawca może dokonać w regulaminie pracy (w razie wątpliwości w ustalaniu prawa do wynagrodzenia za pracę nadliczbową) lub regulaminie wynagradzania w przypadku, gdy do tej grupy pracowników stosuje się odrębne zasady wynagradzania. Regulacje te powinny zostać określone tym bardziej, że układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, w rozumieniu art. 128 § 2 pkt 2 k.p., oraz osób zarządzających zakładem pracy na innej podstawie niż stosunek pracy (art. 772 § 5 k.p.).

Prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Sąd Najwyższy w jednym z wyroków stwierdził, że tylko „kierownicy, którzy – podobnie, jak osoby zarządzające zakładem pracy – sprawują funkcję zarządzania tyle, że pomniejszoną do skali wyodrębnionej komórki organizacyjnej, mogą być zatrudnieni bez prawa do odrębnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych” (wyrok SN z 10 lutego 2009 r., II PK 149/08).

Przykład

Z regulaminu organizacyjnego spółki wynika, że kierownik działu bhp posiada uprawnienia kierownicze i zarządza zespołem, jednak w praktyce jest jedynym pracownikiem tego działu i nie zarządza zespołem, a zatem będzie miał prawo do rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych.

Zwraca się przy tym uwagę, że nawet w przypadku kierowania komórką organizacyjną wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej zakładu pracy status pracownika zajmującego stanowisko kierownika, któremu nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, nie przysługuje pracownikowi, który – kierując zespołem pracowników – jednocześnie wykonuje pracę na równi z członkami kierowanego zespołu (wyrok SN z 3 grudnia 2008 r., I PK 107/08).

Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że osoby te nie mogą być pozbawione prawa do wynagrodzenia i dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeśli wskutek niezależnej od nich, wadliwej organizacji pracy są zmuszane do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy (wyrok SN z 6 kwietnia 2011 r., II PK 254/10).

Podstawa prawna:

  • art. 772, 128 § 2 pkt 2, art. 24126 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 26 marca 2002 r. (I PKN 933/00, OSNP 2004/5/80),
  • wyrok SN z 10 lutego 2009 r. (II PK 149/08, OSNP 2010/17–18/210),
  • wyrok SN z 6 kwietnia 2011 r. (II PK 254/10, niepubl.),
  • wyrok SN z 3 grudnia 2008 r. (I PK 107/08, niepubl.).

Stanowiska urzędowe:

  • stanowisko GIP z 2 grudnia 2010 r. w sprawie prokurenta jako osoby zarządzającej zakładem pracy (GPP-364–4560–87–1/10/PE/RP).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...