Czy zakaz palenia dotyczy również e-papierosów

Ewa Łukasik
rozwiń więcej
W naszym zakładzie nie ma palarni i obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Jeden z pracowników w czasie przerw w pracy pali e-papierosy na terenie firmy. Czy łamie wprowadzony u nas zakaz palenia?

Państwa pracownik może korzystać z e-papierosa w miejscu pracy, nawet jeśli w zakładzie pracy obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu. E-papieros nie jest wyrobem tytoniowym, dlatego osoby, które palą e-papierosy, nie naruszają zakazu palenia tytoniu w miejscu pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przepisy zabraniają pracownikom palenia wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach zakładów pracy, z wyjątkiem wydzielonych w tym celu palarni (art. 5 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych). Pracodawcy będący właścicielami lub zarządcami budynków, w których mieszczą się ich firmy, samodzielnie podejmują decyzję o utworzeniu lub likwidacji palarni w miejscu pracy. Jeżeli nie wydzielą takiego miejsca, na terenie zakładu pracy obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Nie ma natomiast przepisów regulujących wprost kwestię korzystania z e-papierosów na terenie zakładu pracy. Jednak interpretacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wskazuje, że e-papierosy nie są objęte zakazem palenia, ponieważ ustawa zakazuje palenia wyrobów tytoniowych m.in. w zakładach pracy poza miejscami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi. E-papieros nie jest wyrobem tytoniowym, nie podlega więc ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (art. 2 pkt 2 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami tytoniu i wyrobów tytoniowych).

WAŻNE!

E-papierosy nie są wyrobem tytoniowym, dlatego pracownicy mogą z nich korzystać w pomieszczeniach pracy.

Pracodawca mógłby zabronić używania e-papierosów, jeśli wydychane po ich użyciu powietrze zawierałoby szkodliwe substancje. Badania potwierdziły jednak, że e-papierosy są wolne od takich związków. Osoby korzystające z e-papierosów wydychają parę wodną, w związku z tym współpracownicy osób używających takich urządzeń nie są narażeni na bierne palenie.


Pracownik może zatem używać elektronicznych papierosów w czasie pracy. Nie musi też tego robić w palarni, a w przypadku jej braku i obowiązywania zakazu palenia na terenie zakładu pracy – na zewnątrz. Jednak mimo że e-papierosy nie są szkodliwe dla współpracowników, ze względów wizerunkowych pracodawca może zakazać korzystania z nich na stanowiskach pracy np. w regulaminie pracy.

W takim przypadku pracownik, aby palić e-papierosy, powinien wykorzystywać przerwy przysługujące mu ze względu na wykonywaną pracę. Dotyczy to przede wszystkim 15-minutowej przerwy – tzw. śniadaniowej – dla pracowników, których czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Poza wyznaczonymi przerwami pracownik ma obowiązek znajdować się na stanowisku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 134 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 2, art. 5 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.).
Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...