Kiedy pracodawca może być pewny niekaralności pracownika

Rafał Krawczyk
rozwiń więcej
Osoba, którą chcemy zatrudnić, została skazana prawomocnym wyrokiem sądu na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Czy po upływie tego okresu kara zostanie usunięta z Krajowego Rejestru Karnego i czy otrzyma ona zaświadczenie o niekaralności? Przedstawienie zaświadczenia o niekaralności jest konieczne, abyśmy mogli ją zatrudnić.

Pracownik otrzyma zaświadczenie o niekaralności pod warunkiem, że pomyślnie upłynie mu okres próby oraz 6-miesięczny termin po jego zakończeniu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Warunkowe zawieszenie wykonania kary polega na tym, że kara nie jest wykonywana, ponieważ sąd stwierdza, że jej zawieszenie jest wystarczające do osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobiegnie powrotowi do przestępstwa.

Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia i wynosi (art. 70 Kodeksu karnego):

  • od 2 do 5 lat – w przypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności,
  • od roku do 3 lat – w przypadku warunkowego zawieszenia wykonania grzywny lub kary ograniczenia wolności.

Zawieszając wykonanie kary pozbawienia wolności sąd ma prawo nałożyć na skazanego wiele obowiązków (art. 72 Kodeksu karnego).

Obowiązki, jakie mogą być nałożone na skazanego w związku z zawieszeniem wykonywania kary pozbawienia wolności, to:

  • informowanie sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,
  • przeproszenie pokrzywdzonego,
  • wykonywanie ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
  • wykonywanie pracy zarobkowej, odbywanie nauki lub przygotowanie się do zawodu,
  • powstrzymanie się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,
  • poddanie się leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu, albo oddziaływaniom terapeutycznym,
  • uczestnictwo w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,
  • powstrzymanie się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
  • powstrzymanie się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób lub zbliżania się do pokrzywdzonego lub innych osób,
  • opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym,
  • nakazanie innego stosownego postępowania w okresie próby, jeżeli może to zapobiec ponownemu popełnieniu przestępstwa.

Niektóre z powyższych obowiązków sąd może nakładać także w okresie próby. Dozwolone jest także zwalnianie z nich (art. 74 Kodeksu karnego).

Sąd może też nałożyć na skazanego obowiązek naprawienia szkody lub uiszczenia świadczenia pieniężnego. Skazany może również zostać oddany pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym (art. 73 § 1 Kodeksu karnego).

Wiedza o zakresie dodatkowych obowiązków, jakie sąd nałożył na potencjalnego pracownika, jest istotna dla pracodawcy, ponieważ ich wypełnianie może warunkować pomyślny upływ okresu próby. Pracodawca musi bowiem pamiętać, że nie zawsze sam upływ czasu, na jaki zawieszono karę osoby, którą chce zatrudnić, skutkuje tym, że będzie ona uważana za niekaraną. Sąd ma bowiem możliwość zarządzenia wykonania kary nie tylko w okresie próby, ale też przez 6 miesięcy po jej zakończeniu. Podstawą do zarządzenia wykonania kary może być natomiast nie tylko popełnienie podobnego przestępstwa czy innych przestępstw, ale także rażące naruszenie porządku prawnego, polegające na uchylaniu się od uiszczenia grzywny, od dozoru czy wykonania nałożonych przez sąd obowiązków lub orzeczonych środków karnych.

Dopiero po upływie 6 miesięcy od pomyślnego upływu okresu próby skazanie ulega zatarciu z mocy prawa (art. 76 Kodeksu karnego).

WAŻNE!

Kara pozbawienia wolności w zawieszeniu ulega zatarciu dopiero po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, jaka została zastosowana wobec skazanego.

Zatarcie skazania umożliwia uzyskanie przez pracownika zaświadczenia o niekaralności. Jednak od zasady zatarcia skazania po upływie 6 miesięcy od pomyślnego okresu próby istnieje jeden wyjątek. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem tych kar, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania (nie dotyczy to tylko środka karnego polegającego na obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę).


PRZYKŁAD

Kandydat na pracownika, który powinien przedstawić zaświadczenie o niekaralności, stwierdził w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, że był skazany za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, ale okres próby upłynął pozytywnie, dlatego w ciągu tygodnia będzie mógł przedstawić zaświadczenie o karalności. Z wyroku wynika jednak, że środek karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych został orzeczony na okres o rok dłuższy niż okres próby. Zatarcie skazania nastąpi zatem dopiero po roku od zakończenia okresu próby. Pracownik nie będzie więc w stanie przedstawić pracodawcy wymaganego zaświadczenia.

Mając na uwadze powyższe zasady należy stwierdzić, że dla pracodawcy realnym dowodem niekaralności pracownika jest dopiero przedstawienie zaświadczenia o niekaralności. Jeżeli kandydat na pracownika znajduje się w okresie próby, na jaką karę zawieszono, oraz gdy nie minął jeszcze okres 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, pracodawca nie ma gwarancji, że kara pracownika zostanie wykonana, co może oddalić czas uznania go za niekaranego o kilka lat. Pracodawca nie dysponując z reguły wyrokiem skazującym kandydata do pracy nie wie też, czy orzeczono wobec niego grzywnę, której nie zapłacił, lub środek karny, które mogą wydłużyć okres potrzebny do zatarcia skazania.

Pracodawca nie jest uprawniony do żądania od każdego pracownika udokumentowania jego niekaralności za pomocą zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Jest to dopuszczalne wyłącznie w odniesieniu do tych pracowników, w stosunku do których z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska czy wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Dotyczy to np. pracowników samorządowych lub nauczycieli. Jeśli pracodawca jest uprawniony do badania karalności pracownika, może zażądać od niego informacji o niekaralności albo udokumentować tę okoliczność samodzielnie.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 292 ze zm.),
  • art. 69–76 Kodeksu karnego.
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...