Ważność skierowania na badania lekarskie

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
rozwiń więcej
Ważność skierowania na badania lekarskie
Pracodawca zatrudniający nowego pracownika lub też kierujący zatrudnionego już pracownika na kontrolne lub okresowe badania lekarskie, jest zobowiązany do wydania pracownikowi skierowania na badania lekarskie. Skierowanie to wydawane jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Wynika to ze wzoru skierowania na badania lekarskie, który został określony w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

Żaden przepis Kodeksu pracy, wspomnianego rozporządzenia czy też innego aktu prawnego nie reguluje natomiast kwestii związanych z terminem wręczenia pracownikowi skierowania do wykonania badań lekarskich, nie precyzuje też jak długo takie skierowanie jest ważne. Warto zauważyć, że ograniczenie ważności skierowania wydanego przez lekarza dotyczy np. skierowania na leczenie uzdrowiskowe, które jest ważne 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia; skierowania na fizjoterapię ambulatoryjną, które traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia i skierowania do szpitala psychiatrycznego, które wygasa po upływie 14 dni. W przypadku badań profilaktycznych pracowników, ważność skierowania na badania lekarskie nie została wskazana, brak jest zatem jakichkolwiek podstaw prawnych by ograniczać ważność skierowania lekarskiego do okresu 1 miesiąca.

Autopromocja

W praktyce funkcjonuje przekonanie, że wydane pracownikowi skierowanie na badania lekarskie jest ważne tylko i wyłącznie 30 dni, licząc od daty wskazanej w skierowaniu, a po tym czasie konieczne jest wydanie nowego skierowania. Taki pogląd nie wynika z żadnego przepisu prawnego, jednak zachowanie 30 dniowego terminu ważności tego dokumentu wydaje się uzasadnione z praktycznego punktu widzenia.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Skierowanie na badania lekarskie zawiera przede wszystkim opis warunków pracy oraz informację na temat ewentualnych czynników szkodliwych, niebezpiecznych lub uciążliwych występujących na danym stanowisku, na którym pracownik ma zostać zatrudniony lub już jest zatrudniony. O ile liczba i charakterystyka czynników na stanowisku pracy w większości przypadków pozostaje niezmienna to już stan zdrowia kandydata do pracy czy też pracownika może ulec zmianie. W związku z czym, przyjmuje się, że ważność skierowania wynosząca 30 dni jest takim umownym, bezpiecznym okresem, w trakcie którego pracownik ma możliwość zrobienia badań lekarskich, a jego stan zdrowia nie powinien ulec drastycznej zmianie. Należy zauważyć, że wiele placówek medycznych uznaje ważność skierowania do wykonania profilaktycznych badań lekarskich przez 30 dni. Wynika to z faktu, że po zbyt długim czasie od daty jego wystawienia, lekarz może podjąć decyzję o konieczności zaktualizowania informacji zawartych w tym dokumencie celem zweryfikowania pierwotnej przyczyny kierowania.

Posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do wykonywania pracy jest w przypadku pracowników kwestią priorytetową i konieczne jest uzyskanie odpowiedniego orzeczenia lekarskiego w odpowiednim czasie, z właściwą datą. Pracownik musi mieć realną możliwość wykonania odpowiednich badań lekarskich. Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, czyli pracodawcę z podstawową jednostką służby medycyny pracy. Mimo tego obowiązku i zawarcia odpowiedniej umowy z placówką medyczną, termin wizyty u lekarza medycyny pracy może być odległy. Dlatego przyjmuje się, że okres 30 dniowy pozwala pracownikowi na terminowe wykonanie badań lekarskich.

Należy pamiętać, że pracodawca nie jest związany żadnym terminem, i to on decyduje (w praktyce osoby zatrudnione w dziale kadr) w którym momencie zostanie przekazane skierowanie na badania lekarskie (dwa egzemplarze skierowania) przed rozpoczęciem pracy przez kandydata do pracy, bądź pracownika, którego okresowe badanie lekarskie traci ważność lub nastąpiła zmiana stanowiska i konieczne jest wykonanie wstępnych badań lekarskich albo konieczne jest wykonanie kontrolnych badań lekarskich po okresie niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni. Warto jednak zachować odpowiedni dystans czasowy, aby pracownik miał realną szansę na wykonanie potrzebnych badań i odbycie wizyty u lekarza medycyny pracy.

Problemem pojawiającym się w praktyce jest konieczność wykonania badań kontrolnych w sytuacji, w której pracownik jest niezdolny do pracy na podstawie wydanego orzeczenia lekarskiego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia pracy. Wydanie pracownikowi skierowania do wykonania kontrolnych badań lekarskich w trakcie trwającej niezdolności do pracy jest jak najbardziej właściwe, zwłaszcza że pracownik musi przygotować się do wykonania kontrolnych badań lekarskich (przez chociażby umówienie wizyty w odpowiedniej jednostce służby medycznej) przed powrotem do pracy. Wykonanie badań kontrolnych w tym przypadku powinno odbyć się nie wcześniej niż pierwszego dnia po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, ponieważ wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego orzeczenia może być utrudnione przez fakt trwającej niezdolności do pracy.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...