System równoważnego czasu pracy (cz. 2)

Ewa Drzewiecka
rozwiń więcej
Pracodawcę zatrudniającego pracowników w równoważnym systemie czasu pracy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy.

Okres rozliczeniowy w równoważnym systemie czasu pracy nie może być dłuższy niż miesiąc (art. 135 § 1 k.p.). Ma to zapobiec stosowaniu dzień po dniu przez dłuższy okres pracy w wymiarze większym niż 8 godzin. Jednak przedłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe w szczególnie uzasadnionych przypadkach (o tym, czy zachodzi spełnienie tych warunków, decydują ustanawiający równoważny czas pracy), po wyrażeniu zgody przez zakładową (międzyzakładową) organizację związkową (art. 135 § 2 i art. 150 § 2 k.p.). W sytuacji gdy u danego pracodawcy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, a organizacje te nie przedstawią wspólnego stanowiska w terminie 30 dni od dnia przedłożenia im regulaminu do uzgodnienia, pracodawca po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych sam podejmuje decyzje o przedłużeniu okresu rozliczeniowego (art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych - DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.). Natomiast w przypadku, gdy organizacja związkowa nie działa u danego pracodawcy albo gdy nie wyraża zgody na ustalenie przedłużonego okresu rozliczeniowego, pracodawca może stosować przedłużony okres rozliczeniowy po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy (do celów dowodowych najlepiej pisemnie). Wydaje się, że inspektora należy zawiadomić także wtedy, gdy u pracodawcy działa kilka organizacji związkowych i nie przedstawiły wspólnego stanowiska, a jedna z nich nie wyraża zgody na ustalenie przedłużonego okresu rozliczeniowego. Po zawiadomieniu inspektor pracy nie wydaje zgody ani opinii, może natomiast przeprowadzić kontrolę zasadności przedłużenia. W taki sposób okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej niż do 3 miesięcy (art. 135 § 2 k.p.). W tym samym trybie okres rozliczeniowy - przy pracach uzależnionych od pory roku lub od warunków atmosferycznych (w rolnictwie, w budownictwie, w żegludze, w lotnictwie) - może być przedłużony do 4 miesięcy (art. 135 § 3 k.p.).

Autopromocja

Praca w godzinach nadliczbowych

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy.

W omawianym systemie pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana:

• w godzinach przekraczających przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy,

• w godzinach przekraczających 8 godzin na dobę, jeżeli obowiązujący pracownika rozkład czasu pracy przewiduje w danej dobie pracę przez 8 godzin lub przez czas krótszy niż 8 godzin; na koniec okresu rozliczeniowego może okazać się, że godziny powyżej skróconego wymiaru dobowego spowodowały przekroczenie normy średniotygodniowej i należy się za nie pracownikowi wynagrodzenie wraz z dodatkiem 100%,

• w godzinach przekraczających przeciętną tygodniową normę czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Należy zauważyć, że jeżeli pracownik pracuje 12 godzin na dobę, to przy uwzględnieniu obowiązkowego 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dopuszczalna jest tylko 1 nadgodzina (24 - (12+11) = 1).

W równoważnym czasie pracy można wprowadzić niewliczaną do czasu pracy przerwę na posiłek (art. 141 k.p.). Jeżeli w takiej sytuacji pracownik pracuje 12 godzin na dobę, wówczas nie można zlecać mu pracy w godzinach nadliczbowych, gdyż naruszyłoby to prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego dobowego odpoczynku.

Przykład

Czas pracy pracownicy wynosi we wtorek 11 godzin. W środku dnia pracy korzysta z 1 godzinnej przerwy na lunch. Pracownica rozpoczyna pracę o 6.00, którą kończy (z uwzględnieniem przerwy) o 19.00. Jeżeli pracodawca zleciłby pracownicy 1 godzinę pracy nadliczbowej, wówczas naruszyłoby to prawo do 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Doba pracownicy trwa od 6.00 we wtorek do 6.00 w środę. Uwzględniając godzinę nadliczbową i godzinę przerwy, praca rozpoczyna się o 6.00 i trwa do 20.00 we wtorek. Jest to w sumie 13 godzin pracy i 11 godzin odpoczynku, ale w tym tylko 10 godzin nieprzerwanego odpoczynku - co jest niezgodne z art. 132 k.p.

Zakaz pracy powyżej 8 godzin

Wobec niektórych grup pracowników nie można przedłużać dobowego wymiaru czasu pracy.

Zgodnie z art. 148 k.p. więcej niż 8 godzin nie mogą pracować:

• pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia; jednorazowe i krótkotrwałe wykonywanie pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia nie może być zaliczone do sytuacji określonej w omawianym przepisie,

• pracownice w ciąży,

• pracownicy opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia, bez ich zgody.

W stosunku do pracowników zatrudnionych przy pracy szkodliwej dla zdrowia oraz pracownic w ciąży nie są dopuszczalne żadne ustępstwa, tzn. nie można wydłużyć czasu pracy takich pracowników (pracownic) nawet za ich zgodą lub na ich wniosek. W tym sensie zakaz pracy powyżej 8 godzin dziennie jest bezwzględny i obowiązuje pracodawcę i pracownika.

Wyżej wymienieni pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy (art. 148 k.p.). Wynagrodzenie oblicza się przy zastosowaniu zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadł okres niewykonywania pracy.

Ponadto:

• dobowy wymiar czasu pracy osób niepełnosprawnych o lekkim stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin, a osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - 7 godzin. Ograniczenia tego nie stosuje się przy pilnowaniu oraz w sytuacji gdy na wniosek niepełnosprawnego pracownika lekarz przeprowadzający profilaktyczne badania pracowników lub w jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (koszty badań ponosi pracodawca, art. 15 i 16 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92),

• czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a młodocianego w wieku powyżej 16 lat - 8 godzin na dobę (art. 202 k.p.).

Należy podkreślić, że ww. zakazy odnoszą się do przekroczenia 8 godzin, a nie do stosowania systemu równoważnego czasu pracy. Oznacza to, że można zatrudniać chronionych pracowników w systemie równoważnego czasu pracy, z tym że w dniu, w którym powinni pracować np. 9 czy 12 godzin, mogą pracować najwyżej 8 godzin.

Ewa Drzewiecka

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...