Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

Marta Jendrasik
rozwiń więcej
W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który trwa od 1 stycznia do 31 marca 2012 r. Chcemy wprowadzić zmianę do regulamin pracy, w którym sposób liczenia okresu rozliczeniowego zostanie ustalony jako: luty–kwiecień, maj–lipiec, sierpień–październik, listopad–styczeń. Jakie rozwiązanie dotyczące okresu rozliczeniowego zastosować w kwietniu br.? Jaki wpływ na sposób liczenia rocznego limitu godzin nadliczbowych ma wprowadzenie okresów rozliczeniowych na przełomie roku (tak jak w zaplanowanym nowym regulaminie)?

Wprowadzając w życie zmiany w obecnie obowiązującym regulaminie pracy powinni Państwo wprowadzić jednocześnie na kwiecień br. tzw. przejściowy 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Natomiast od 1 maja 2012 r. można stosować nowe okresy rozliczeniowe. Limit godzin nadliczbowych dotyczy roku kalendarzowego. Zatem może dojść do sytuacji, że nadgodziny średniotygodniowe wypracowane w okresie od listopada do stycznia będą dotyczyć pracy, która miała miejsce jeszcze w poprzednim roku kalendarzowym. Jednak należy je wliczyć do limitu nadgodzin dotyczącego bieżącego roku kalendarzowego, tj. w momencie ich powstania w styczniu kolejnego roku.

Autopromocja

Długość okresu rozliczeniowego jest uzależniona od systemu czasu pracy, który jest stosowany dla danego pracownika. Sposób liczenia okresu rozliczeniowego, tj. określenie, jakie miesiące obejmuje, należy do pracodawcy, który takiego dookreślenia może dokonać w przepisach wewnątrzzakładowych. Biorąc jednak pod uwagę związek między okresami rozliczeniowymi i wypłatą wynagrodzeń, w tym m.in. za pracę w godzinach nadliczbowych, najczęściej stosuje się okresy rozliczeniowe pokrywające się z miesiącami kalendarzowymi.

Zmiany okresu rozliczeniowego

Pracodawca może zmienić okres rozliczeniowy w trakcie roku kalendarzowego, ale nie w trakcie okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że wprowadzenie zmiany jest możliwe po zakończeniu i rozliczeniu poprzedniego okresu.

Zmiana okresu rozliczeniowego, którą chcą Państwo wprowadzić, jest dopuszczalna. Trzeba tylko rozliczyć czas pracy w obecnie obowiązującym Państwa okresie rozliczeniowym, czyli od 1 stycznia do 31 marca br. Ponieważ nowy pełny okres rozliczeniowy rozpocznie bieg od 1 maja 2012 r., to w kwietniu br. trzeba wprowadzić tymczasowy okres rozliczeniowy obejmujący tylko ten miesiąc. Nie można natomiast stosować nowego okresu rozliczeniowego, tak jak Państwo chcą, od razu w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia br., ponieważ taka zmiana zostałaby wprowadzona w trakcie trwania dotychczasowego okresu rozliczeniowego.

WAŻNE!

Zmiana okresu rozliczeniowego może nastąpić po zakończeniu i rozliczeniu bieżącego okresu rozliczeniowego.

Okres rozliczeniowy może być różny w poszczególnych częściach roku kalendarzowego.

PRZYKŁAD

Pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Długość okresu rozliczeniowego w tym systemie wynosi zasadniczo 4 miesiące z możliwością przedłużenia do 6 lub 12 miesięcy w szczególnych przypadkach. Zatem nie ma przeszkód, aby 1-miesięczny okres rozliczeniowy wprowadzić na kilka miesięcy w roku, np. od stycznia do kwietnia i od listopada do grudnia, a 3-miesięczne okresy rozliczeniowe od maja do lipca oraz od sierpnia do października.


Zmiany w regulaminie pracy dotyczące okresów rozliczeniowych

System, rozkład i okres rozliczeniowy czasu pracy powinny zostać wprowadzone w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeżeli pracodawca nie posiada takich wewnątrzzakładowych przepisów, ustalenia w zakresie systemu, rozkładu i okresu rozliczeniowego dokonuje w obwieszczeniu (art. 150 Kodeksu pracy). Pracodawca ma prawo zmienić okres rozliczeniowy. Takie zmiany może wprowadzić przez zmianę przepisów wewnątrzzakładowych, w których okres rozliczeniowy jest uregulowany. Jeżeli w Państwa firmie okres rozliczeniowy jest ustalony w regulaminie pracy, to zmiany okresu rozliczeniowego należy dokonać przez jego zmianę. Wprowadzenia zmian w regulaminie pracy może dokonać jednostronnie pracodawca, jeżeli w zakładzie nie działają związki zawodowe (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca może samodzielnie wprowadzić zmiany do regulaminu pracy, jeżeli w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe.

W przypadku gdy w firmie jest organizacja związkowa, to pracodawca musi uzyskać jej zgodę na zmiany regulaminu pracy. Dopiero w przypadku braku zgody organizacji związkowej na zmiany w regulaminie pracy w ustalonym przez strony terminie pracodawca może je wprowadzić samodzielnie (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli w zakładzie działa kilka organizacji związkowych, zmian w regulaminie pracy pracodawca powinien dokonać w porozumieniu z tym organizacjami. Dopiero gdy nie przedstawią one wspólnego stanowiska dotyczącego zmian w regulaminie pracy w terminie 30 dni lub nie wyrażą zgody na zmiany regulaminu pracy, pracodawca może samodzielnie dokonać zmiany regulaminu pracy.

Przykład zarządzenia pracodawcy, u którego nie działają związki zawodowe, dotyczący zmiany regulaminu pracy w zakresie okresu rozliczeniowego czasu pracy

Zarządzenie nr 1/2012 Prezesa Zarządu – HRFK Ekspert S.A. z 14 lutego 2012 r. w sprawie regulaminu pracy.

Na podstawie art. 104 i 1042 Kodeksu pracy zarządzam, co następuje:

§ 1

1. Od 1 maja 2012 r. ustalam regulamin pracy w HRFK Ekspert S.A. w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.

2. Na okres od 1 do 30 kwietnia 2012 r. wprowadza się w regulaminie pracy przyjętym uchwałą Zarządu nr 33/2010 z 17 marca 2010 r. zmianę polegającą na wprowadzeniu § 22 ust. 1 zapisu w nowym brzmieniu: „W spółce obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy”.

3. Od 1 maja 2012 r. traci moc regulamin pracy przyjęty uchwałą Zarządu nr 33/2010 z 17 marca 2010 r.

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników.

Fragment regulaminu pracy, który będzie obowiązywał od 1 maja 2012 r.

„Pracownicy spółki świadczą pracę w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, liczonym począwszy od pierwszego dnia lutego”.


Wejście w życie zmian regulaminu pracy

Zmiany w regulaminie pracy wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od podania tych zmian do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 1043 § 1 Kodeksu pracy). Regulamin pracy wchodzi w życie nawet wtedy, gdy pewne uprawnienia pracownika dotyczące porządku i organizacji pracy zostały określone w umowie o pracę, ale nowe postanowienia regulaminu są dla pracownika korzystniejsze. Wówczas postanowienia umowy stają się nieważne, a zamiast nich stosuje się korzystniejsze postanowienie regulaminu pracy (art. 18 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Jeżeli postanowienia umowy o pracę są dla pracownika korzystniejsze niż postanowienia regulaminu pracy, do pracownika stosujemy postanowienia umowy o pracę.

Zmiana regulaminu a konieczność zmian w umowach o pracę

Jeżeli pracodawca wprowadza nowy okres rozliczeniowy, to należy rozważyć, czy przedłożyć pracownikom z tego powodu wypowiedzenia zmieniające. Pracodawca będzie musiał dokonać zmian umów o pracę, jeżeli w umowach tych został ustalony okres rozliczeniowy. Ponieważ nie ma obowiązku ustalania okresów rozliczeniowych w umowach o pracę, lecz w przepisach wewnątrzzakładowych, w praktyce takie przypadki będą sporadyczne.

Wątpliwości dotyczące zmian umów o pracę mogą pojawić się, jeżeli okres rozliczeniowy nie został zawarty w ich treści oraz zmiana okresu rozliczeniowego będzie zmianą niekorzystną dla pracownika. Zgodnie z dominującym poglądem w tym zakresie, w takim przypadku zmiana umowy o pracę nie będzie konieczna. Przepisy nie nakazują bowiem w takiej sytuacji dokonywania zmiany umowy o pracę (w przeciwieństwie do zmian przeprowadzanych w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy). Ponadto jeżeli okres rozliczeniowy nie jest ustalony w umowie o pracę, to trudno zmieniać tę umowę. Można jednak spotkać pogląd, że w takim przypadku wypowiedzenie zmieniające będzie konieczne. Takie stanowisko wynika z tego, że dochodzi do pogorszenia warunków pracy pracownika. Bezpieczniej dla pracodawcy będzie jednak złożyć mu wypowiedzenie warunków pracy i płacy, kiedy zmiana okresu rozliczeniowego jest ewidentnie niekorzystna dla pracownika.

Limit godzin nadliczbowych

Limit 150 godzin nadliczbowych, jakie może przepracować pracownik, jest limitem rocznym, dotyczącym danego roku kalendarzowego (art. 151 § 3 Kodeksu pracy). Praca nadliczbowa, do której doszło w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy, jest rozliczana na koniec miesiąca, w którym wystąpiła. Inaczej jest w przypadku pracy nadliczbowej, do której doszło w wyniku przekroczenia normy średniotygodniowej. Przy dłuższych okresach rozliczeniowych niż 1 miesiąc, czyli np. 2- lub 3-miesięcznych, stwierdzenie faktu wystąpienia nadgodzin średniotygodniowych następuje na koniec okresu rozliczeniowego. Zatem w razie ustalenia okresu rozliczeniowego obejmującego przełom roku, np. październik–styczeń, może dojść do sytuacji, że nadgodziny wypracowane w poprzednim roku kalendarzowym zostaną zaliczone do limitu godzin nadliczbowych nowego roku kalendarzowego. Takie postępowanie będzie prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 18, art. 42, art. 45, art. 104–1042, art. 129, art. 150, art. 151 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...