W jaki sposób narzędzia wspierają budowanie zespołów?

HR Tools
rozwiń więcej
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
rozwiń więcej
W jaki sposób narzędzia wspierają budowanie zespołów?/ fot. Fotolia
O tym, jak ważna i trudna zarazem jest praca zespołowa, wie chyba każdy z nas. W zespole trzeba umieć pracować, ale zanim zacznie się kształtować odpowiednie kompetencje zapewniające właściwą współpracę, zespół trzeba zbudować. Każdy manager wie, że nie jest to łatwe. Jak skutecznie budować zespół za pomocą narzędzi?

To, że grupa osób pracuje ze sobą na co dzień, wcale nie oznacza, że stanowi zespół. A już na pewno nie jest to gwarancja dobrego zespołu. Bo taki łączy przede wszystkim wspólny cel oraz zaangażowanie niezbędne do tego, aby cel ten osiągnąć. O tym, jak ważna i trudna zarazem jest praca zespołowa, wie chyba każdy z nas. W zespole trzeba umieć pracować, ale zanim zacznie się kształtować odpowiednie kompetencje zapewniające właściwą współpracę, zespół trzeba zbudować. Każdy manager wie, że nie jest to łatwe. Wymaga przecież dużej wiedzy, wsparcia i pełnego zaangażowania. Mówi się, że dobry kierownik to taki, który zna zarówno mocne strony, jak i ograniczenia swojego zespołu. Idąc krok dalej, powinien też wiedzieć, w jaki sposób stworzyć zgraną grupę. Pomóc w tym mogą specjalne narzędzia, przeznaczone właśnie na potrzeby budowania zespołów. A jest to proces niezwykle skomplikowany. Na samym początku należy określić jego tożsamość, ustalić cele oraz wspólną wizję. Każdy członek zespołu powinien mieć wyznaczoną swoją rolę i wiedzieć dlaczego został do niego wybrany.

Autopromocja

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Wykorzystaj psychometrię

Zastosowanie narzędzi psychometrycznych daje szerokie spektrum wiedzy na temat zespołu. Dzięki temu poznasz zarówno jego możliwości, jak i ograniczenia, a co za tym idzie: wartości, jaką wnosi do organizacji. Dowiesz się też, jakie role każda z osób odgrywa lub może odgrywać w zespole, w jakich obszarach zespół jest słabszy i jak należy radzić sobie z tymi słabościami, a także czy mocne strony każdego z członków zespołu są odpowiednio wykorzystywane. Analiza stylu zachowania każdego z członków grupy  pozwala na stworzenie profesjonalnego audytu, który doskonale obrazuje profil idealnego i aktualnego dla danej organizacji zespołu. Porównanie tych dwóch profili pozwala na stworzenie odpowiedniej dla tego zespołu strategii zarządzania, co przekłada się na skuteczną współpracę i co za tym idzie - poprawę wyników.

Grafologia? Czemu nie!

Jeszcze do niedawna grafologię kojarzono tylko i wyłącznie z kryminalistyką. Tymczasem okazuje się, że jej zastosowanie jest znacznie szersze. Psychologiczna analiza pisma pozwala na stworzenie wielowymiarowych profili osobowości oraz trafne i skuteczne profilowanie kompetencji. Audyt zespołu umożliwia porównanie tych profili w zakresie komunikacji i współpracy, zarządzania, czy tworzenia wizji i strategii. Narzędzie określa potencjał zespołu, sposób jego komunikacji, najlepsze role dla każdego członka oraz źródła potencjalnych konfliktów. To wszystko pozwala na zbudowanie dobrze funkcjonującego zespołu i zaplanowanie jego dalszego rozwoju.

Design Thinking - integracja i kreatywne myślenie

Metoda Design Thinking znana jest na całym świecie i polega na projektowaniu i tworzeniu innowacji oraz rozwiązywaniu problemów. To myślenie projektowe. Metoda stosowana jest również do diagnozy potencjału rozwojowego zespołów i pracy zespołowej.  W trakcie sesji uczestnicy wypracowują realne projekty na zadany temat związany z działaniami firmy, dzięki czemu możliwa jest profesjonalna ocena ich potencjału. Moderator wprowadza uczestników w metodykę pracy, po czym mogą już oni przystąpić do pracy nad zadanym projektem. Praca zespołu może oczywiście opierać się na realnym projekcie, który ma być wdrożony w firmie. Asesor, który obserwuje pracę zespołu może tym samym zdiagnozować mocne i słabe strony pracowników, ich kompetencje oraz role przyjmowane podczas pracy zespołowej. W efekcie możliwa jest ocena przebiegu pracy zespołowej oraz określenie możliwości rozwojowych.

Dobrze funkcjonujące zespoły nie tworzą się spontanicznie. Potrzebny jest do tego długi proces, którego początkiem powinno być poznanie cech grupy i jej stylu funkcjonowania. Nowoczesne narzędzia HR wspierają ten proces i nie należy się ich obawiać tylko dlatego, że cechuje je innowacyjność. Nowe technologie stanowią przecież odpowiedź na nasze rosnące potrzeby i oczekiwania. Usprawnią pracę, jeśli tylko poznamy ich potencjał i zechcemy umiejętnie wykorzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...