Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Dorota Bieńkowska
rozwiń więcej
W najbliższym czasie wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie w firmie zaszło wiele zmian. W moim dziale nie pracują już te same osoby, co przed moim urlopem. Zastanawiam się, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować na ten powrót?

Dla wielu kobiet macierzyństwo nie przesądza o zawieszeniu czy zakończeniu kariery zawodowej ani nie stanowi czynnika utrudniającego powrót do pracy po urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że decyzja o powrocie wiąże się z koniecznością stawienia czoła zupełnie nowym wyzwaniom. Szczególnie, jeśli jest to pierwsze doświadczenie tego rodzaju, czyli pierwsze macierzyństwo.

Autopromocja

Raport z badań „Macierzyństwo a praca zawodowa kobiet” prowadzonych na zlecenie Fundacji Świętego Mikołaja dostępny na portalu www.mamawpracy.pl wskazuje, że 3/4 kobiet decyduje się na powrót do aktywności zawodowej.

Co skłania kobiety do powrotu? Poza powodem finansowym, wymienianym jako priorytetowy, jako drugi niezmiernie istotny podawany jest wymiar społeczny powrotu, a mianowicie chęć kontaktu z ludźmi. Poza tymi dwiema przyczynami jest jeszcze jeden aspekt, który szczególnie dotyczy kobiet na wyższych stanowiskach. Dla nich takim motywatorem do powrotu jest chęć bycia na bieżąco w kwestiach zawodowych, co jest warunkiem robienia kariery oraz poczucie niezależności, jakie daje praca.

Mama i środowisko

Zacznijmy od spojrzenia na powrót jako na historię pewnego złudzenia. Wracamy do tej samej firmy na to samo bądź porównywalne stanowisko. To zapewnił pracodawca (taki ma obowiązek, i jak pokazują badania w znaczącym stopniu wywiązuje się z niego), zatem bez zbędnego niepokoju oczekujemy kontynuacji zadań, tak jakbyśmy zostawiły je zaledwie na moment.

Prawda jest taka, że firma nie jest już taka sama. I to nie dotyczy tylko tych firm, w których nastąpiły realne zmiany, np. zmieniła się obsada stanowisk, pojawiły się stanowiska nowe lub zniknęły stare, zmieniła się siedziba, zakres działalności, nowe rynki etc.

Nawet jeśli wracamy do firmy, w której na pozór nic się nie zmieniło, otaczają nas te same twarze, a na naszym biurku być może leżą przykurzone nieco, porządnie poukładane papiery, tak jak je zostawiłyśmy kilka miesięcy wcześniej, to nie wchodzimy do tej samej rzeki.

Wszystkie projekty, które zostały poprowadzone w czasie naszej nieobecności, stworzyły nową przestrzeń, nowe doświadczenia, które nie są nam dostępne, nawet jeśli mamy o nich pewną wiedzę. Ominęła nas wspólnota doświadczenia, napięć i emocji związanych z tymi sytuacjami, sukcesami i porażkami. Pojawił się nowy język, nowe kody, którymi porozumiewają się pozostali pracownicy, które dla nas mogą być niejasne i nieczytelne. W efekcie może nas dotknąć poczucie wyobcowania i odstawienia na boczny tor, co w znacznym stopniu może utrudniać pełne zaangażowanie się w pracę w pierwszym okresie, potęgować stres związany z rozstaniem z dzieckiem. Jak zneutralizować takie niebezpieczeństwa? Warto szczegółowo zaplanować sobie powrót do pracy, i to znacznie wcześniej.


Mama i pierwsze podejście

Kiedy jesteś na urlopie, współpracownicy i przełożeni zakładają, że Cię nie ma, i nikt nie chce zawracać Ci głowy bieżącymi problemami, zdając sobie doskonale sprawę z tego, że przebywasz w innym wymiarze, a ośrodkiem Twojego zainteresowania jest dziecko i wszystko, co z tym tematem się wiąże. Z drugiej strony, warto pamiętać, że nikt nie ma obowiązku, aby informować Cię o tym, co się w firmie dzieje i w ferworze codzienności zostajesz, mimo nadzwyczajnej nawet życzliwości kolegów i znaczenia, jakie stanowisz dla firmy, zostawiona na obrzeżach bieżących wydarzeń. Nie powinnaś traktować tego jako wykluczenia, ale naturalną kolej urlopowej rzeczy. Niemniej jednak, aby uniknąć szoku związanego z powrotem, przygotuj sobie spadochron, czy też miękką poduszkę, na której bezpiecznie można wylądować.

Dobrze, aby pierwszy dzień i pierwsze spotkania w pracy miały miejsce zanim pełną parą zaangażujemy się w obowiązki służbowe. Warto wcześniej odwiedzić firmę (może nawet kilka razy, jeśli się uda), dowiedzieć się, jakie nastąpiły zmiany, podpytać, co się dzieje, nie tylko w kwestiach zawodowych. To znakomity sposób, aby oswoić się z miejscem, ludźmi, atmosferą pracy, spojrzeć uważnie na swoje stanowisko. To też potrzebna innym okazja, aby oswoili się z nami i naszym powrotem. Dzięki temu zyskamy (jak i cały zespół) bardzo ważny czas na aklimatyzację i miękkie dostosowanie się nie tylko do zadań zawodowych, ale i do klimatu, jaki panuje w firmie.

Mama i czas pracy

Najważniejsza decyzja, którą mama powracająca musi podjąć, to wymiar czasowy swojej pracy. Respondentki wzmiankowanego badania uznały za największe ułatwienie, jakiego oczekują, możliwość pracy w domu bądź zgoda na ruchome godziny pracy. Jednak zaledwie w co 10 firmie uzyskały możliwość pracy przez internet albo w domu. Jeżeli taka możliwość w firmie nie istnieje, bądź charakter pracy ją wyklucza, pozostaje odpowiedź na pytanie: cały etat czy pół?

Większość firm daje matkom możliwość pracy w skróconym wymiarze godzin i pozwala na przerwy na karmienie dziecka (taki ma ustawowy obowiązek). Warto pamiętać, że karmiącej mamie przysługuje dwa razy 0,5 godziny. Można zatem popracować nad uelastycznieniem godzin pracy, tak aby dostosować je do rytmu aktywności dziecka i nie zaniedbać jednocześnie zadań zawodowych.

Mama i szef

Pracodawcy w cytowanym badaniu deklarują, że posiadanie małego dziecka nie wpływa negatywnie na różne wymiary oceny jakości pracy kobiety. Co więcej, na wiele z tych wymiarów wpływ jest wyraźnie pozytywny, np. na motywacje, jakość pracy, kreatywność. Posiadanie przez kobietę małego dziecka, zdaniem pracodawców, nie ma wpływu też na sytuację firmy. Powracająca mama ma zatem prawo spodziewać się serdecznego przyjęcia ze strony szefa.


Warto jednak mieć w pamięci ludową mądrość, która mówi, jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. W myśl tego przesłania mama powinna pamiętać, aby porozmawiać z szefem i bardzo precyzyjnie ustalić oczekiwania, jakie przed nią stawia. Jeśli stawiane są zupełnie nowe cele, to niezwykle ważna jest perspektywa ich realizacji. Zdecydowanie lepiej, aby były to cele kwartalne niż roczne. Jeśli pojawiły się nowe zadania i zmienił zakres odpowiedzialności, mama powinna zadbać o dokładne określenie czasu wdrożenia.

Spore niebezpieczeństwo może wiązać się z uwikłaniem w pułapkę zbyt wygórowanych zobowiązań. I oczywiście, gdy jest ich zbyt dużo, szczególnie jeśli podjęłyśmy decyzję o pracy na pół etatu. Nie bierzmy na siebie zbyt wielu obowiązków, ponieważ w konsekwencji ktoś na tym ucierpi, albo dziecko i nasza z nim relacja, albo nasza efektywność pracy. I wtedy szef może mieć przesłankę do zmiany swojego pozytywnego nastawienia do powracającej z urlopu mamy.

Mama i dziecko

Za czynnik najbardziej utrudniający proces powrotu do pracy mamy uznają problemy natury psychologicznej. Powrót do pracy łączy się z pozostawieniem opieki nad dzieckiem w rękach innej osoby, co jest trudną i znaczącą zmianą w życiu. Pierwsze dni rozstania z dzieckiem bez wątpienia są bardzo frustrującym przeżyciem, i to niezależnie od tego, w jakim wymiarze czasu pracujemy.

Tęsknota za dzieckiem może powodować, że obsesyjnie wręcz nurtują nas pytania: co ono robi w tej chwili? Jak się bawi, kiedy ja jestem w pracy? Czy aby na pewno wszystko jest w porządku, czy osoba, która opiekuje się dzieckiem, radzi sobie z tym zadaniem wystarczająco dobrze?

A wystarczająco dobrze oznaczać może z jednej strony na tyle dobrze, że dziecko jest zadowolone, bezpieczne. Ale może pojawić się i inny lęk. A może za dobrze? I dziecko będzie już wolało tę osobę ode mnie... Takie lęki w pierwszym okresie rozstania są jak najbardziej naturalne, szczególnie że według wspomnianego badania kobiety są zgodne, iż dziecko do ukończenia trzeciego roku powinno jak najwięcej czasu spędzać z matką.

Ponieważ zmieniły się w zasadniczy sposób priorytety, częściej może pojawiać się pytanie, czy czas, który spędzam w pracy, nie jest tym bezpowrotnie ukradzionym mojemu dziecku?

Ogromne znaczenie w tej sytuacji może mieć zindywidualizowanie czasu pracy. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, postarajmy się o ustalenie takich godzin pracy, aby dostosować się w miarę możliwości do rytmu dnia dziecka, tak aby można było postawić na jakość kontaktu, a nie na ilość.

Mama w pracy, to mama niekoniecznie zestresowana, przemęczona, pełna poczucia winy i frustracji. To może być mama spełniona w dwóch rolach, realizująca się zawodowo, jednocześnie ciesząca się swoim macierzyństwem. Utopia? Niekoniecznie. Może wdrożenie kilku wskazówek choć w części pomoże powracającym mamom na łagodne lądowanie.


Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...