Dlaczego pracodawcy zwalniają

Robert Pardela
rozwiń więcej
W czasach kryzysu najbardziej przewidywalnym ruchem ze strony pracodawców są redukcje zatrudnienia. Menedżerowie na słowo „kryzys” reagują jak psy Pawłowa na dźwięk dzwonka. Pierwsza myśl, jaka pojawia się w ich głowach, to zwolnienie części załogi. Jest to najlepszy sposób na pokazanie akcjonariuszom, jacy są skuteczni w obniżaniu kosztów działalności przedsiębiorstwa, którym zarządzają.

Panuje powszechne przekonanie, że redukcja zatrudnienia daje bardzo szybkie obniżenie kosztów. Pytania, jakie nasuwają się w sytuacji, kiedy zarząd żąda zwolnień, to: dlaczego dopuszczono do przerostu zatrudnienia? Czy sytuacja przedsiębiorstwa zmieniła się w wyniku zmaterializowania się nieprzewidzianego wcześniej ryzyka? Czy zarząd nie zastanawiał się zanim nastąpił kryzys, że zatrudnienie przewyższa aktualne potrzeby przedsiębiorstwa? Konieczny był kryzys, żeby zwrócić na to uwagę? Chyba warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy zwolnienia to jedyne rozwiązanie i czy na pewno daje aż tak spektakularne obniżenie kosztów w długim okresie?

Wczesna reakcja na zmiany

Ekonomia daje duże możliwości w zakresie analizy aktualnej sytuacji firmy. Dostarcza wskaźników umożliwiających stałe monitorowanie sprawności działania, w tym operacyjności przedsiębiorstwa oraz pracochłonności wytwarzania i sprzedaży produktów. Dokładne śledzenie tych wskaźników pozwala odpowiednio wcześnie reagować na negatywne trendy.

Wskaźnik operacyjności

Inaczej jest nazywany wskaźnikiem poziomu kosztów. Informuje on zarząd o kosztach własnych sprzedaży, w których znajdują się między innymi wynagrodzenia pracowników, w stosunku do przychodów netto ze sprzedaży. Wartość tego wskaźnika, w zależności od branży, znajduje się zwykle w zakresie 50–90 proc. Jest to najbardziej ogólny wskaźnik charakteryzujący obciążenie przychodów ze sprzedaży kosztami, dlatego też lepsze efekty uzyskuje się, badając bardziej szczegółowe wskaźniki.

Wskaźnik pracochłonności

Kolejny wskaźnik to wskaźnik pracochłonności. Jest to szczegółowy wskaźnik służący do analizy kosztów wynagrodzeń w stosunku do przychodów netto ze sprzedaży. Jeśli np. jego wartość wynosi 20 proc., oznacza to, że przedsiębiorstwo przeznacza 20 proc. przychodów na wynagrodzenia dla pracowników. W praktyce obok tego wskaźnika dobrze jest obliczyć wskaźnik obciążenia przychodów ze sprzedaży kosztami pracy. Wskaźnik ten uwzględnia dodatkowo inne koszty pracy, np. koszty ubezpieczeń społecznych, koszty szkoleń, delegacji służbowych, koszty dojazdów do pracy, nagrody z zysku oraz koszty rekrutacji.

Wskaźnik kontroli kosztów administracyjnych

Następnym bardzo interesującym wskaźnikiem może być wskaźnik kontroli kosztów administracyjnych, który pokazuje, jaki procent przychodów netto stanowią koszty zarządu. W przedsiębiorstwach przemysłowych wynosi on zwykle kilka do kilkunastu procent. Trzeba zwrócić uwagę, że wartości powyższych wskaźników należy porównywać w czasie oraz z przedsiębiorstwami z branży, w której działamy. Poziomy poszczególnych wskaźników różnią się znacznie, w zależności od branży i innych charakterystycznych cech przedsiębiorstwa.

Wraz z analizą wskaźnikową menedżerowie powinni tworzyć prognozy wielkości sprzedaży i w nich uwzględniać wymagany poziom zatrudnienia lub działania niezbędne do zwiększenia przychodów. Jak widać, bieżąca analiza ekonomiczna daje możliwość wpływania na poziom zatrudnienia zanim dojdzie do konieczności masowych zwolnień.


Redukcja kosztów

Zwolnienia to forma redukcji kosztów niewymagająca od menedżera dużego wysiłku intelektualnego, ale czy na pewno koszty spadają? Warto je spokojnie policzyć. Koszt wynagrodzeń, w zależności od branży, to około 20–50 proc. wszystkich kosztów sprzedaży. Jeśli zarząd decyduje się na redukcję zatrudnienia o 10 proc. (duże zwolnienia), realnie koszty sprzedaży zmniejszają się o 2–5 proc. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że takie zwolnienia mają wpływ na spadek kosztów dopiero po wielu miesiącach od zwolnień. Spowodowane jest to kosztami zwolnień grupowych, które ponosi przedsiębiorstwo. Wypłata w ramach zwolnień grupowych 6-miesięcznego wynagrodzenia, powoduje, że w pierwszym okresie miesięczne koszty wynagrodzeń wzrastają o 600 proc., a dopiero w kolejnych miesiącach spadają. Takie działanie przesuwa oczekiwany skutek redukcji zatrudnienia o wiele miesięcy i jednocześnie wymusza na przedsiębiorstwie posiadanie wolnych środków, które mogą być przeznaczone na odprawy. Ponadto, biorąc pod uwagę wartość pieniądza w czasie, przedsiębiorstwo ponosi dodatkowe koszty utraconych korzyści wynikające z braku możliwości ulokowania środków przeznaczonych na odprawy w dostępne na rynku instrumenty finansowe. Najczęściej ograniczone zostaje również zaufanie społeczne w stosunku do przedsiębiorstwa, co może prowadzić do zwiększonych kosztów w przyszłości, np. brak różnego rodzaju ulg podatkowych oraz przyszłe koszty rekrutacji.

Alternatywa dla zwolnień

Wydaje się, że warto rozpatrzyć alternatywną formę redukcji kosztów operacyjnych, jaką mogłaby być redukcja wynagrodzeń w ramach układu zbiorowego. Zmniejszenie wynagrodzeń pracowników o 10 proc. da podobne rezultaty, jak podczas zwolnień, z tą jednak różnicą, że zmiany mają natychmiastowy wpływ na rachunek zysków i strat. Unikamy też dodatkowych kosztów związanych z odprawami oraz nie wzbudzamy nadmiernego niepokoju społecznego, który mógłby doprowadzić do niekontrolowanych przestojów w działalności firmy. Załoga, która zrozumie sytuację przedsiębiorstwa, łatwiej zgodzi się na zmniejszenie wynagrodzeń niż na grupowe zwolnienia. Oczywiście na zarządzie ciąży odpowiedzialność przekonania pracowników o słuszności tego przedsięwzięcia. Jak zawsze w takich sytuacjach zarząd powinien też zmniejszyć swoje wynagrodzenia w większym stopniu niż pozostałej załogi, a z pewnością powstrzymać się od wypłacania okresowych premii. I nie jest to działanie populistyczne, ponieważ ostatecznie to on w dużej mierze jest odpowiedzialny za doprowadzenie do kryzysowej sytuacji w przedsiębiorstwie.

Polityka zatrudnienia

Odpowiedzialni pracodawcy, którzy doceniają wartość swoich pracowników, nie podejmują automatycznie decyzji o masowych zwolnieniach w czasach kryzysu. Na bieżąco prowadzą odpowiedzialną politykę zatrudnienia i odpowiednio wcześnie podejmują wysiłek zbudowania nowych kanałów dystrybucji, produkowania nowych produktów, zdobywania kolejnych obszarów działalności, które pozwolą zagospodarować pracowników wyszkolonych i znających firmę. Istnieją być może przesłanki do masowych zwolnień, kiedy bez tej decyzji przedsiębiorstwo upadnie i miejsca pracy straci o wiele więcej pracowników. Każdy przypadek należy rozpatrywać osobno. Inaczej wygląda sytuacja przedsiębiorstwa, które znalazło się na skraju bankructwa z powodu braku rentowności, a inaczej przedsiębiorstwa, które jest rentowne, ale znalazło się w złej sytuacji z powodu błędnych decyzji finansowych zarządu, np. głośne w ostatnim czasie wystawianie opcji. Najmniej zrozumiała z sytuacji to taka, w której duże, stabilne i rentowne przedsiębiorstwo nie ma problemów finansowych, ale zarząd ulega powszechnemu przekonaniu, że redukcje zatrudnienia znacznie poprawią wyniki finansowe oraz konkurencyjność firmy.

Niezależnie od konkretnego przypadku zawsze warto zadać pytanie, dlaczego przedsiębiorstwo znalazło się w takiej sytuacji, że potrzebne są zwolnienia, a następnie wyciągnąć wnioski, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Nie wolno zapominać, że to zwalniani pracownicy i ich rodziny ponoszą najwyższe koszty w wyniku zwolnień, szczególnie w czasie recesji.

UWAGA

Warto pamiętać, że kryzys nie nadchodzi z dnia na dzień. Zanim on nastąpi, pojawiają się wczesne sygnały, które powinny uczulać zarządy na zbliżające się problemy. Pamiętajmy, że to menedżerowie zatrudniani są w celu zapewnienia jak najbardziej efektywnego wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa – również pracowników. Jeśli nie reagowali odpowiednio wcześnie na pogarszającą się sytuację, to być może zabrakło im kompetencji do wykonywania pracy, do której zostali zaangażowani.

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...