Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia

Szkolenia 24 h
internetowy serwis szkoleń
rozwiń więcej
Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia. / Fot. Fotolia
Osobom, które przekroczyły 50. rok życia trudno przebić się na rynku pracy. Nie tylko mają liczną konkurencję w postaci młodych, ale i muszą zmagać się z wieloma uprzedzeniami pracodawców. Jak więc mogą oni zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy? Dużą rolę pomocniczą odgrywają różnego rodzaju szkolenia.

Korzyści z zatrudnienia osób 50+

Na temat osób 50+ funkcjonuje kilka niesprawiedliwych stereotypów szczególnie wśród właścicieli polskich firm. Zarzuca się im, że są mniej wydajni od młodszych pracowników, nie potrafią przystosować się do zmian, mają problemy z obsługą komputera, czy zbyt często korzystają ze zwolnienia chorobowego.

Autopromocja

Są to jednak niepotwierdzone i krzywdzące opinie, gdyż każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że zatrudnienie pracownika 50+ jest dobrym rozwiązaniem. Największym ich atutem jest bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, dzięki któremu nie tylko potrafią radzić sobie z wieloma stresującymi sytuacjami, ale i dopasują się do specyfiki każdej firmy. Wieloletnia współpraca z różnymi ludźmi, na różnych szczeblach sprawia, że są to cierpliwe, opanowane i sprawdzone w bojach osoby. Dla pracodawców równie ważna jest dyspozycyjność, a większość z osób po 50-tce ma już przecież dorosłe potomstwo.

Pracodawca w przypadku zatrudnienia osoby po 50-tce może liczyć na to, że nie będzie ona rozglądała się za nowym etatem, jak często ma to miejsce w przypadku młodych. Istotnym „bonusem” dla pracodawcy jest też możliwość skorzystania z ulg i wsparcia finansowego. Jeśli zdecyduje się na zatrudnienie pracownika, który przekroczył 50. rok życia, przez 12 miesięcy będzie zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy. Pracodawcy zatrudniający osoby w wieku 45 lat i więcej mogą skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie szkoleń swoim pracownikom. Innym ciekawym dodatkiem jest możliwość doposażenia stanowiska z urzędu pracy.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Szkolenia dla osób 50+

Mimo tych zalet, osoby 50+ wcale nie mają łatwo na rynku pracy. Warto więc pomóc sobie i zainwestować w szkolenie, na które rekruter z pewnością zwróci uwagę. Inwestycja w konkretne szkolenie zawodowe, dopasowane do naszego doświadczenia i kompetencji przyniesie najszybsze efekty. W tym przypadku należy uwzględnić nie tylko indywidualne predyspozycje, ale i specyfikę lokalnego rynku pracy. Jeśli ktoś szuka pracy w handlu, jak najbardziej powinien skorzystać ze szkoleń typu „skuteczna sprzedaż”, „profesjonalna obsługa trudnego klienta” czy „skuteczna rozmowa telefoniczna”. Osobom, które pracowały w księgowości można polecić z kolei aktualne szkolenia związane z podatkami, fakturowaniem czy rachunkowością. Ci, którzy swoją przyszłość wiążą z opieką nad dziećmi lub emerytami również znajdą ciekawe oferty na rynku szkoleniowym. Konkretne kwalifikacje potwierdzone aktualnymi certyfikatami, wspierane doświadczeniem mogą okazać się kluczowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Szkolenia komputerowe

Warto potraktować osobno szkolenia komputerowe, które chyba są najczęściej wybierane przez starsze osoby. Dla młodszych poruszanie się po Internecie, obsługa poczty elektronicznej, programów biurowych czy graficznych jest naturalne, ale komuś kto nie używa na co dzień komputera, trudno odnaleźć się w gąszczu plików i folderów. Jeśli więc celujemy w pracę biurową, gdzie często wymagana jest podstawowa znajomość obsługi komputera, kurs będzie koniecznością.

Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno, by się szkolić! Wykwalifikowany pracownik zawsze będzie potrzebny i ceniony, niezależnie od wieku.

Korzyści dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego 50+

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...