Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje

Paweł Drąg
rozwiń więcej
Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje/fot.Shutterstock / fot.Shutterstock
Od ponad dziesięciu lat zarabiam na życie przy pomocy stukania palcami w klawiaturę. Moje artykuły były publikowane w największych nośnikach medialnych w Polsce, co pozwala mi wierzyć, że robię to całkiem dobrze. Mimo to, biorąc pod uwagę kilka konkretnych aspektów, moje kwalifikacje zawodowe mogłyby zostać szybko zdyskredytowane, a już na pewno uznane za niezbyt imponujące...

Wiem, że brzmi to dość irracjonalnie, ale z pewnymi faktami nie sposób dyskutować. Na kwalifikacje zawodowe składa się zestaw nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, które zdołałeś przyswoić w swoim życiu. To dzięki nim możesz stać się specjalistą w konkretnych dziedzinach zawodowego życia. Dowodem kwalifikacji zazwyczaj są dyplomy ukończonych szkół i kursów, a także wszelkie dokumenty urealniające dorobek zawodowy. Zawód dziennikarza jest specyficzny. Niekoniecznie musiałem ukończyć studia dziennikarskie, aby dostać szansę na zaistnienie w mediach. Swoje umiejętności szlifowałem podpatrując bardziej doświadczonych kolegów, dużo czytając i pisząc, a także dogłębnie analizując najwybitniejsze artykuły, które pojawiały się w prasie. Z biegiem czasu i jednocześnie rosnącą ilością napisanych przeze mnie tekstów, moje kwalifikacje rosły.                                                                                    

Autopromocja

Kiedy jednak spojrzymy na standardową drogę pojmowania pojęcia kwalifikacji, to tutaj panuje pustelnicza posucha – kompletny brak ukończonych szkoleń, wykształcenie dalekie od dziennikarskiego, a także znikoma ilość specjalistycznych kursów. Dlatego też zalecam sporą dawkę zdrowego rozsądku, ale i ostrożności przy pojmowaniu sztywnych pojęć, związanych z szeroko rozumianym rynkiem pracy. Zawód jest zawodowi nierówny. Co oczywiste, człowiek aspirujący do zostania lekarzem nigdy nie będzie dopuszczony do wykonywania tej pracy, jeśli nie zadba o swoją edukację. W tym przypadku kompetencje zawodowe na samym początku opierać się będą głównie na wiedzy teoretycznej. Wtedy też czym większa liczba ukończonych szkoleń i praktyk, tym potężniejsza szansa na spełnienie swoich ambicji zawodowych. Pogłębienie kwalifikacji za pomocą doświadczenia będzie tym samym nabywane latami, wraz ze stażem pełnienia obowiązków i coraz to ambitniejszymi wyzwaniami.

Polecamy: Assessment| Development Center - Projektowanie procesu i narzędzi oceny

Kompetencje zawodowe to bardziej złożona materia i tym samym trudniejsza do zweryfikowania. Tożsame są ze zdolnościami poznawczymi i indywidualnymi, stanowiącymi o predyspozycjach do wykonywania pracy. Jak właściwie je ocenić? Czy aby na pewno sam jesteś w stanie to określić? Potrzeba dużej dawki samokrytycyzmu i właściwej, szczerej oceny swojej osoby, by nie popełnić tutaj rażących błędów, które mogłyby mieć niebagatelny wpływ na karierę zawodową. Niekiedy rozdziela się kompetencje zawodowe oraz predyspozycje i osobowość, ale większość specjalistów uważa to za błędne. Na kompetencje składa się zdolność szybkiej organizacji własnej pracy, wielozadaniowość, umiejętność radzenia sobie ze stresem i praca w grupie, a także autoprezentacja i wszelkie możliwe umiejętności miękkie. Dlatego tak istotna jest doskonała świadomość oceny własnej osoby.

Jeżeli jesteś introwertykiem, który najlepiej czuje się w swoim własnym towarzystwie, to jest wielce prawdopodobne, iż najprawdopodobniej nie zostaniesz rewelacyjnym handlowcem, prezenterem telewizyjnym czy kimkolwiek kto w swojej pracy ma żywy kontakt z dużą ilością osób. Z kolei ekstrawertyk lubujący się w wystąpieniach publicznych, wulkan energii, który jest trudny do okiełznania, prędzej czy później może zacząć czuć zniechęcenie do stanowiska, które będzie ograniczało jego naturalne talenty osobowościowe. Tacy ludzie często zostają "skoczkami", czyli osobami, które nie są w stanie na dłużej związać się emocjonalnie z jednym miejscem pracy, szybko odczuwając potrzebę nowych wyzwań. Co, jak wskazuje nazwa, kończy się skokami z jednej firmy do drugiej. Tutaj, lekko abstrahując, łatwo o wywrotki...

Bądź jak Abraham Lincoln, który powiedział, że idzie wolno, ale nie cofa się nigdy. Dokształcać się i doskonalić swoje umiejętności możesz przez całe zawodowe życie. Jesteś w stanie korygować swój profil zawodowy i dość swobodnie go zmieniać. O ile starczy ci sił i ambicji do tego, aby penetrować coraz to nowsze obszary wiedzy. Pamiętaj jednak zadbać analitycznie o każdy aspekt i staraj się wyprzedzać fakty. Co z tego, że od strony merytorycznej będziesz kapitalnie przygotowany do pracy handlowca, skoro twoje cechy charakteru sprawią, że będziesz podchodził do spotkań służbowych czysto zadaniowo, a zabraknie w tym empatii i zwykłego, ludzkiego podejścia? Oceniaj siebie uczciwie, a działaj z wyprzedzeniem, by zminimalizować możliwość popełnienia błędów na zawodowym szlaku. Pamiętaj też o możliwości spotkań z doradcami zawodowymi, którzy na podstawie testów psychologicznych i swojego, nomem omem, doświadczenia, są w stanie pomóc ci w wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej. Powodzenia i nigdy się nie poddawaj!

Paweł Drąg, SILVERHAND jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się polskich agencji zatrudnienia o zasięgu międzynarodowym. Dzięki nam tysiące ludzi znalazły zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Zapraszamy do kontaktu - http://silverhand.eu/

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...