Zwiększenie zaangażowania w pracy - 6 sposobów

MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
rozwiń więcej
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
rozwiń więcej
Zwiększenie zaangażowania w pracy - 6 sposobów. / Fot. Fotolia
Pracownicy często mają problem z zaangażowaniem się w wykonywaną pracę. Podajemy 6 sposobów na zwiększenie zaangażowania i motywacji do pracy.

6 kroków do zwiększenia zaangażowania w pracy

Aktywna postawa i nastawienie na osiągnięcie sukcesu zawodowego sprawiają, że bardziej angażujemy się w wykonywanie naszej pracy. Stawiając przed sobą i realizując coraz ambitniejsze cele, czujemy również większą satysfakcję, nawet wtedy gdy podejmujemy się męczących czy czasochłonnych zadań.

Autopromocja

Nieustanne dążenie do sukcesu może jednak w pewnym momencie spowodować znaczący spadek wydajności. Jeśli nastrój i morale pracownicze pogarszają się z każdym dniem, może być to pierwszy syndrom wypalenia, który w konsekwencji spowoduje również obniżenie efektywności i oddalenie się od zawodowego celu. Małgorzata Majewska, przedstawia sześć kroków, które warto podjąć, by skutecznie „wrócić do gry”, w przypadku, gdy notujemy znaczący spadek zaangażowania w pracę.

Ustal priorytety

Czasami kluczem do odzyskania zapału w pracy jest kwestia skoncentrowania się na zawodowych priorytetach i oddzielenie ich od innych, z reguły mniej istotnych projektów. To również znalezienie odpowiedzi na pytanie „Co jest moim największym celem i jak chce go osiągnąć?”. Może masz zbyt wiele spraw na głowie, którymi tak naprawdę nie powinieneś się przejmować, bo one powodują tylko przeciążenie, a w konsekwencji – wypalenie? Zrób listę najważniejszych zadań prowadzących Cię do celu i skup się tylko na nich – radzi Małgorzata Majewska.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Zrób sobie przerwę

Gdy umysł i ciało zaczynają domagać się odpoczynku, warto odłożyć pewne sprawy i dać sobie chwilę wytchnienia. Wymaganie od siebie zbyt wiele i przeciążanie organizmu nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie – osłabia i obniża efektywność. W takiej sytuacji najlepiej wziąć kilka dni urlopu i naładować akumulatory, aby z nową energią wrócić do pracy. Czasem nawet jeden dzień okazuje się być zbawiennym i pomaga odzyskać chęć do działania.

Zadaj pytanie na FORUM

Przełam rutynę

Być może spadek zaangażowania wywołany jest znudzeniem powtarzającym się schematem codziennych obowiązków. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest znalezienie form aktywności zawodowej, które pomogą wyrwać się z marazmu – może być to chociażby wolontariat lub wsparcie projektu realizowanego w innym dziale. Warto także zadbać o swój rozwój. Zamiast poświęcać czas na korzystanie z mediów społecznościowych w godzinach pracy, wykorzystaj chwilę wolnego na sprawdzenie opcji kursów podnoszących kwalifikacje. Nie czekaj, aż sam szef zaproponuje Ci taką szansę, tylko sam wyjdź z inicjatywą i zapytaj, czy firma będzie mogła sfinansować Ci pakiet szkoleń – podpowiada Małgorzata Majewska.

Zostań mentorem

Pomagając innym, pomagamy sami sobie. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami nie tylko podnosi prestiż w oczach innych, ale sprawia, że pojawia się poczucie misji oraz celowości naszego stanowiska. Przekazywanie wiedzy i własnego doświadczenia innym pracownikom daje ogromną satysfakcję. Taka osoba staje się mentorem, wskazującym innym drogę do osiągnięcia sukcesu. A to doskonały motywator do dalszego samodzielnego rozwijania się.  

Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy?

Mów o problemach

Niektóre osoby w milczeniu znoszą niedogodności i nie mówią, co ich trapi. Jeśli pracownik jest niezadowolony i traci motywację, szczera rozmowa z przełożonym może pomóc wrócić na właściwe tory. Problemy nie rozwiązują się same. Pamiętajmy tylko, by ton w rozmowie nie przybierał formy pretensji czy żalu, a raczej chęci efektywnego usunięcia trudności.

Zacznij szukać

Jeśli mimo podjętych wysiłków, zapał do pracy i realizacji zawodowych celów nie wraca, może to być najwyższa pora na szukanie nowej pracy. Jeśli stan rozdrażnienia i niezadowolenia się przeciąga, a rozmowa czy próby powrotu do pełnej aktywności zawodowej nie pomagają dobrze jest przejrzeć ogłoszenia o pracę, a nawet zastanowić się nad zmianą. Wypalenie zawodowe i brak chęci dalszego rozwoju może nie być związany z pracą w danej firmie czy na konkretnym stanowisku, ale z branżą, w której pracujemy. Jeśli dotychczasowe zajęcie przestaje dawać satysfakcję, zastanówmy się gdzie indziej możemy wykorzystać zdobyte dotychczas umiejętności i doświadczenie. Tym bardziej, że dzisiejszy rynek pracy wymaga elastyczności i przekwalifikowywanie się nie jest już tak rzadkim zjawiskiem jak kiedyś – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Nowe zasady zaangażowanie pracowników

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...