Jak skutecznie motywować pracowników?

Andrzej Niemczyk
rozwiń więcej
Mój szef do znudzenia powtarza nam, jego podwładnym, że mamy zawsze szukać potrzeb naszych klientów, bo tylko wtedy będziemy w stanie ich dobrze obsługiwać. Zgadzam się z tym, a jednocześnie mam do niego żal, że wcale go nie interesują nasze potrzeby. Gdyby znał niektóre z nich, pracowałoby się nam lepiej.

Opisywana sytuacja pokazuje dosyć częsty błąd menedżerów. Tak bardzo skupiają się oni na klientach firmy, że cały swój wysiłek kierują w ich stronę. Zapominają o swoich podwładnych, którzy są ich klientami wewnętrznymi, lub nie mają dla nich czasu. Gdyby część swoich działań poświęcili dla nich, stworzyliby zespół zmotywowanych pracowników lepiej i skuteczniej dbających o klientów zewnętrznych. Zyskaliby wszyscy – klienci, podwładni i menedżerowie.

Autopromocja

Jakie zarządzanie, taka praca

Identyfikacja potrzeb podwładnych jest łatwiejsza od zdobywania informacji o potrzebach klientów, więc tym bardziej szkoda, że jest zaniedbywana przez niektórych przełożonych. Menedżerowie mają okazję niemal na co dzień obserwować podlegających im pracowników, więc gdyby uważnie im się przyglądali, mieliby niejedną okazję do wyciągania wniosków. Poza tym to właśnie szefowie kreują atmosferę w zespole, mogą więc stworzyć klimat otwartości, gdzie bez trudu mogą spytać podwładnych, na czym im zależy, czego potrzebują, co doda im chęci do pracy. Jeśli więc między pracownikami rzeczywiście panuje taka atmosfera, szef może uzyskać szczere, wartościowe odpowiedzi. Ludzie pracują tak, jak są zarządzani, a szef dostaje od podwładnych tyle samo, ile im daje – warto o tym pamiętać.

Powody zaniedbań

Solidne i dogłębne rozpoznanie potrzeb motywacyjnych pracowników jest dosyć częstym zaniechaniem bezpośrednich przełożonych. Istnieje kilka najczęstszych powodów tego zaniedbania, które najczęściej nie wynika ze złej woli przełożonego, lecz z niedostatecznych umiejętności menedżerskich.

  • Skoncentrowanie się na pracy tylko „na zewnątrz”, nakierowanej na działania firmy na rynku i na pozyskiwanie i utrzymanie klientów. Wielu szefów albo w ogóle nie bada potrzeb podwładnych, albo robi to bardzo pobieżnie. Najczęściej dotyczy to niedoświadczonych lub zabieganych menedżerów, którzy postrzegają swoją pracę jedynie przez pryzmat organizowania, stawiania celów i kontrolowania. To jest łatwiejsze od trudnej umiejętności identyfikowania potrzeb i mniej stresujące, więc jest dla nowicjuszy wygodną „ucieczką” od trudnej części zarządzania.
  • Kierowanie pracownikami w sposób autorytarny lub leseferystyczny. W obu tych stylach zarządzania menedżerowie zajmują się jedynie zadaniami i nie zwracają uwagi na personel, który ma te zadania realizować. Dopóki szef kieruje się dewizą, że ludzi zawsze można zastąpić nowymi, nie widzi powodu, żeby na nich zwracać uwagę i zawracać sobie głowę ich „wydumanymi potrzebami”. Dobry styl zarządzania to styl kooperatywny, godzący dbałość o realizację nałożonych celów oraz o pracowników.
  • Mechaniczne, „narzędziowe” poszukiwanie potrzeb motywacyjnych podwładnych i skoncentrowanie się jedynie na technikach stosowanych do identyfikacji potrzeb, czyli na pytaniach i parafrazie. Przełożeni czasem stosują je dla samego stosowania, bezrefleksyjnie, a to powoduje zgubienie prawdziwego celu tego działania menedżerskiego. Celem jest zdobycie informacji o podwładnym, a nie dobre stosowanie zalecanych technik. W takich sytuacjach presja przestrzegania schematu i technik odbiera przedstawicielowi zdrowy rozsądek.
  • Brak czasu uniemożliwiający zajęcie się pracownikami. Jeśli szef kieruje w taki sposób, że lubi sam wziąć sprawy w swoje ręce lub biega od pożaru do pożaru, to nigdy nie będzie miał szansy dostrzec swoich podopiecznych. Dobra organizacja pracy jest jedną z cech różniących sprawnego menedżera od prawdziwego lidera. Jeśli przełożony potrafi wygospodarować trochę czasu, żeby pomyśleć o strategii i o pracownikach, ma szansę zdobyć ich zaufanie i oddanie.
  • Projektowanie, czyli zakładanie, że podwładny ma takie potrzeby, jak wydaje się to menedżerowi. Często są to takie potrzeby, jak te, które miałby on sam, gdyby znajdował się na miejscu swojego pracownika, lub te, które pojawiają się u wielu innych podwładnych. Projektowanie powoduje, że szef nie widzi zasadności sprawdzenia, czy jego domysły pokrywają się z rzeczywistością.
  • Zmęczenie pracą, znużenie lub wypalenie zawodowe menedżera.

Brak zaangażowania ze strony podwładnych. Udzielają oni prawdziwych odpowiedzi na swój temat tylko wtedy, gdy widzą sens takiej rozmowy. Jeśli więc szef nie jest przekonywający w swoim zainteresowaniu potrzebami motywacyjnymi członków zespołu, to musi się liczyć z tym, że nie zdobędzie rzetelnych informacji. Często wówczas potrzeby, o których mówi pracownik, nie są prawdziwe, mają jedynie na celu zbycie dopytującego się przełożonego.

  • Szefowie, którzy poznali potrzeby swoich podwładnych, nie szukają już kolejnych. Tymczasem motywacja nie trwa wiecznie i stałe eksploatowanie jednej potrzeby motywacyjnej powoduje jej zdewaluowanie.
  • Brak wiedzy o możliwych potrzebach pracowników powoduje, że szef nie orientuje się, jakich informacji szukać, a przez to, jak się o nie dopytywać. Stąd obok zwykłego, ludzkiego zainteresowania szefa pomocna będzie też wiedza – na przykład o motywowaniu, o zarządzaniu sytuacyjnym, o potrzebach McCllelanda.
  • Część menedżerów boi się lub wstydzi dopytywać pracowników o to, co jest dla nich ważne.
  • Niektóre potrzeby podwładnych są tak nietypowe lub tak wyszukane, że menedżerowie wolą nie pytać o nie, ponieważ obawiają się, że nie będą mogli ich zrealizować.
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...