Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników

Paweł Dziechciarz
rozwiń więcej
W Polsce zapanowała moda na depresję. Pracownicy w strachu przed redukcjami uciekają na zwolnienia lekarskie niepodważalne dla ZUS-u i dające swobodne możliwości elastycznego wydłużania lub skracania czasu zwolnienia. Dzięki kryzysowi odkryli i coraz powszechniej stosują nowy, skuteczniejszy niż wszystkie dotychczasowe, wybieg chroniący ich przed zwolnieniem z pracy – choroby psychiczne. Według oficjalnych statystyk ZUS liczba dni absencji spowodowanych chorobami psychicznymi w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła w Polsce prawie o 30 proc.

Przygotowując się do tegorocznej edycji badania efektywności polityki personalnej („PwC Saratoga HC Benchmarking”), zapytaliśmy kilkudziesięciu dyrektorów personalnych liczących się międzynarodowych koncernów i dużych polskich firm, jak według ich opinii kryzys wpłynie na poziom absencji chorobowej. Wszyscy jednogłośnie twierdzili, że wzrośnie. I faktycznie: w 2009 roku, roku spowolnienia gospodarczego, poziom absencji wśród uczestniczących w badaniu Saratoga HC Benchmarking firm wzrósł z 5 proc. do rekordowych 5,5 proc.

Autopromocja

Wskaźnik absencji liczony jest jako suma dni absencji chorobowych w firmie podzielona przez liczbę dni roboczych przemnożonych przez liczbę etatów. Polskie firmy w latach poprzednich z wynikiem ok. 5 proc. i tak miały najwyższą absencję wśród przedsiębiorstw europejskich. W badaniu widać ciekawą prawidłowość: pracownicy Europy Środkowej i Wschodniej chorują rzadziej niż ich odpowiednicy w Europie Zachodniej. Podczas gdy w naszej części kontynentu absencja wahała się w granicach 2–3 proc., na Zachodzie ok. 4 proc., Polska z wynikiem 5 proc. stanowiła niechlubny wyjątek. Rok 2009 przyniósł nam jeszcze zwiększenie dystansu do pozostałych krajów europejskich, choć trzeba tu sprawiedliwie zauważyć, że poziom absencji chorobowej wzrósł wszędzie.

Strach ma wielkie oczy

Konsultanci Saratogi zauważyli wiele korelacji statystycznych pomiędzy różnymi, czasem, wydawać by się mogło, niepowiązanymi ze sobą wskaźnikami. Jedna z tych korelacji pokazuje związek między poziomem absencji chorobowej a liczbą rezygnacji z pracy. Otóż w firmach, w których poziom absencji chorobowej gwałtownie rośnie, po 6–12 miesiącach rośnie także poziom rezygnacji (choć ta prawidłowość działa na zdrowym rynku pracy, w czasie kryzysu pracownicy pomimo frustracji nie odchodzą z firm). A to już oznacza dla firmy poważne wydatki.


Absencja chorobowa jest zatem rodzajem barometru, lampki alarmowej diagnozującej poziom frustracji pracowników. Jeśli firma tej frustracji nie dostrzeże i nad nią nie zapanuje, pracownicy zaczną odchodzić. Czy po tak poważnym wzroście absencji w 2009 roku należy spodziewać się, że rok 2010 lub 2011 przyniesie nam fale odejść z firm? Dyrektorzy personalni prognozują, że po zakończeniu kryzysu będziemy mieli do czynienia z masowym przepływem pracowników pomiędzy firmami. Pracownicy są zmęczeni, sfrustrowani ciągłym napięciem, wciąż mają świeże wspomnienia zwolnień z pracy ich kolegów, zwolnień, które nie zawsze były absolutnie niezbędne do przetrwania firmy. Kryzys bardzo popsuł relacje na linii przełożony–podwładny. Menedżerowie z jednej strony sami naciskani na lepsze wyniki, efektywniejszą pracę mimo ekstremalnie trudnego rynku, z drugiej strony z poczuciem kontrolowanej bezkarności, często pozwalali sobie na zachowania, które w sytuacji równowagi rynkowej kończyłyby się odejściem pracownika z firmy.

Wielu pracowników z tęsknotą wypatruje momentu poprawy koniunktury, żeby jak najszybciej odejść ze swoich macierzystych przedsiębiorstw. Na razie jednak pracodawcy mogą być spokojni, wahadło rynku pracy wciąż jest po ich stronie, poza tym nie tylko frustracja i zniechęcenie spowodowały wzrost absencji. Pracownicy uciekali na absencje ze strachu przed zwolnieniami. Podczas formalnie potwierdzonej choroby pracodawca nie może prawomocnie nikogo zwolnić, więc L4 stanowi doskonały, od wielu lat wypróbowany, sposób ucieczki przed zwolnieniem z pracy. Dyrektorzy personalni nieoficjalnie przyznają, że wielu pracowników rozchorowuje się pod koniec miesiąca, natomiast na początku kolejnego następują masowe cudowne ozdrowienia. Unikanie redukcji weszło pracownikom w krew i stanowi rodzaj rywalizacji między nimi a firmą. Ten scenariusz powtarza się cyklicznie przy każdym kryzysie na rynku pracy. Uciekanie w chorobę ma w sobie coś ze sportu – uważne oko pracodawcy i kontrole ZUS są w stanie znacząco pokrzyżować plany niektórych pracowników. Następny kryzys, który z pewnością nas czeka za lat kilka lub kilkanaście, znowu przyniesie wzrost absencji chorobowej i próby ucieczki przed ostatnią wizytą w dziale kadr. To, co jest nietypowe dla obecnego kryzysu, to nowa, niezwykle skuteczna broń w rękach pracowników – niewykrywalne dla czujnych radarów ZUS choroby psychiczne.

Do załamania jeden krok

Wszyscy pracujemy w coraz bardziej stresogennym środowisku, świat pędzi coraz szybciej, normy są śrubowane, jesteśmy poddawani coraz większej presji psychicznej. Stąd tylko krok do załamań lub nawet depresji.

Jednak depresję stosunkowo nietrudno symulować, objawy zewnętrzne może rozpoznać tylko wykwalifikowany specjalista, ale nie laik. Dojście do odpowiednio uprzejmego zaprzyjaźnionego lekarza psychiatry daje pracownikowi nieograniczone możliwości manipulacji swoim zwolnieniem chorobowym. Po raz pierwszy ryzyko podważenia zasadności absencji praktycznie nie istnieje. Inspektorzy ZUS nie są w stanie obalić diagnozy dyplomowanego psychiatry. Kontrola w domu też jest w zasadzie prosta do uniknięcia – pracownik może z domu wyjść w każdej chwili, choćby po zakupy, nie jest przykuty do łóżka. Zmiana otoczenia, spacery są nawet wskazane. Wyjazd za granicę? Jak najbardziej – oczywiście w celach terapeutycznych.


W powodach absencji chorobowej występują cykliczne mody. Kilka lat temu hitem był skrzywiony kręgosłup. Większość z nas ma mniej lub bardziej rozwiniętą formę skoliozy, przypisując ją głównie latom spędzonym w niewygodnych szkolnych ławkach, choć wiadomo już, że zła postawa czy noszenie tornistra w jednym ręku nie ma wpływu na skoliozę, a w jej profilaktyce skuteczne jest m.in. intensywne uprawianie sportu, i to nawet tak urazowego jak karate i taekwon-do. Skolioza ma jednak dwie solidne wady: po pierwsze, należy ją poddać odpowiedniej rehabilitacji, po drugie – ma wyraźne, łatwe do skontrolowania parametry. Choroba psychiczna daje dużo większą swobodę. I powoduje pełną bezbronność pracodawców. Firma nie ma wyjścia – musi pokornie czekać, aż pracownik odchoruje swoją depresję. Na nic zdadzą się kontrole ZUS.

Choroby psychiczne mają jeszcze jedną kolosalną przewagę nad innymi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 roku, zwolnienie lekarskie z powodu choroby psychicznej działa nie trzy dni wstecz, jak w przypadku pozostałych chorób, ale bez żadnych ograniczeń! Pracownik może więc w sytuacji potencjalnego zagrożenia niezapowiedzianie zniknąć i dopiero po tygodniu lub dwóch przynieść zwolnienie lekarskie.

Liczba zwolnień z powodu chorób psychicznych rośnie lawinowo. Według oficjalnych danych ZUS jeszcze w roku 2007 było ich 588,5 tys., rok później liczba ta wzrosła o 6 proc., by w 2009 roku wzrosnąć o kolejne ponad 13 proc. i osiągnąć poziom 705,8 tys. W ciągu dwóch lat liczba zwolnień z powodu chorób psychicznych wzrosła o 20 proc.!

Rośnie też przeciętna długość zwolnienia lekarskiego – w ciągu tych samych dwóch lat liczba dni absencji spowodowanych chorobami psychicznymi wzrosła o 29 proc.

Coraz więcej pracowników decyduje się na sięgnięcie po ten typ zwolnienia, co jest negatywnym efektem pozytywnego zjawiska społecznego. Jeszcze kilkanaście lat temu depresja była synonimem słabości, w najlepszym razie rodzajem melancholii właściwej podlotkom i ofermom. Tymczasem poziom wiedzy o tej groźnej chorobie z roku na rok niepostrzeżenie rośnie, depresja przestała być lekceważona i stała się społecznie akceptowanym rodzajem schorzenia, na równi z innymi chorobami. Efektem ubocznym wzrostu społecznej świadomości tej choroby psychicznej jest też coraz bardziej masowe wykorzystywanie depresji jako metody ucieczki przez redukcją. Metodą tym bardziej skuteczną, że lekarze pozostają w tym przypadku poza jakąkolwiek kontrolą.


Psychiatra jak żona Cezara

Pracodawcy są bezradni, ZUS podobnie. Brakuje też skutecznego sposobu kontroli lekarzy, którzy wypisują zwolnienia lekarskie. Jak podaje tygodnik „Wprost”, w ciągu ostatnich 10 lat odebrano prawo wypisywania zwolnień zaledwie niespełna 100 lekarzom. Centralny Rejestr Lekarzy prowadzony przez Naczelną Izbę Lekarską podaje, że obecnie czynnych lekarzy wykonujących swój zawód jest ponad 150 tys., zatem w ciągu 10 lat prawo wypisywania zwolnień utraciło mniej niż 0,1 proc. wszystkich lekarzy. Nawet jednak zmasowana kontrola ZUS-u skierowana na zwolnienia z powodu chorób psychicznych nie stanowi zagrożenia dla psychiatrów – przebieg depresji jest indywidualny, trudny do jednoznacznego skwantyfikowania. Z kolei metod symulacji jest wiele, a spora część z nich jest intuicyjna, łatwa do odegrania przed kontrolerem, zatem podważenie diagnozy depresji jest niemal niemożliwe. Ryzyko po stronie lekarza w tym przypadku praktycznie nie istnieje. Po stronie pacjenta tym bardziej, symulowanie choroby, a w najgorszym razie ucieczka przed inspektorem ZUS skutecznie eliminują możliwości podważenia zwolnienia z powodu choroby psychicznej. Wszystko wskazuje na to, że spowolnienie gospodarcze wyzwoliło wśród pracowników nowy trend ucieczki przed zwolnieniem z pracy: sposób na depresję.

I nie ma mocnych

Wzrost świadomości społecznej dotyczącej groźnej choroby, jaką jest depresja, a co za tym idzie, coraz bardziej powszechna akceptacja i zrozumienie problemów osób cierpiących na to zaburzenie psychiczne, z całą pewnością ułatwiło osobom rzeczywiście chorym decyzję o diagnostyce i leczeniu, co w pewnym stopniu wpłynęło na wzrost liczby absencji z powodu depresji. Jednak możliwości, jakie daje stosunkowo nietrudny dostęp do zwolnień z tego powodu, wielu pracowników wykorzystuje jako możliwość łatwego i pozbawionego ryzyka uniknięcia – lub przynajmniej odroczenia – zwolnienia z pracy. Wobec bezsilności państwa, pracodawców i ZUS jesteśmy świadkami narodzin nowego, niezwykle skutecznego i niemożliwego do podważenia narzędzia unikania zwolnienia z pracy. Obecnie nie ma żadnych skutecznych metod obrony przed tym zjawiskiem i nie zanosi się, żeby w najbliższym czasie takie powstały.

UWAGA

Przyjmuje się, że koszt rezygnacji dobrego specjalisty równy jest kosztowi jego rocznego wynagrodzenia – wliczane są tu koszty poszukiwania nowej osoby na jego miejsce, szkolenia, adaptacji, dojścia do pełnej wydajności poprzednika, koszty korzyści utraconych przez cały czas od momentu rezygnacji do uzyskania pełnej wydajności przez następcę.

UWAGA

Depresja jest bardzo poważną jednostką chorobową, szacuje się, że ok. 10 proc. Polaków cierpi na różne rodzaje depresji. Nieleczona lub źle zdiagnozowana może prowadzić do zgonu – nigdy nie należy lekceważyć objawów zaburzeń nastroju, utraty chęci życia.

@RY1@i13/2011/001/i13.2011.001.000.0028.001.jpg@RY2@

@RY1@i13/2011/001/i13.2011.001.000.0028.002.jpg@RY2@

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...