Wellbeing – lekarstwo na kryzys pracowniczy?

Talinkme.pl
rozwiń więcej
Beata Pisula
rozwiń więcej
Wellbeing – lekarstwo na kryzys pracowniczy?/fot.Shutterstock / fot.Shutterstock
Kryzys pracowniczy oraz nieustanna walka o pracownika spowodowały, że pracodawcy zostali zmuszeni do zmian strategii. Aby utrzymać swój zespół w ryzach oraz zwiększać jego efektywność, managerowie opracowują nowe strategie HR-owe. Jednym z popularnych oraz, przede wszystkim, efektywnych rozwiązań, są projekty z zakresu wellbeing.

O zastosowaniu tego nowoczesnego sposobu opowiada ekspertka Beata Pisula z portalu pracy Talinkme.pl.

Autopromocja

Liczy się całość

Wellbeing w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu dobrostan. To określenie opisuje sytuację bądź stan, w którym czujemy się dobrze i komfortowo. Ta definicja obejmuje całościowe spojrzenie na pracownika i jego potrzeby. Gdy radzimy sobie ze stresem, realizujemy swój potencjał, odczuwamy satysfakcję oraz zadowolenie z życia, postrzegamy się jako osobę wartościową, a nasze życie za sensowne, troszczymy się o własne zdrowie i uważnie budujemy relacje – możemy wtedy mówić o zachowaniu wellbeingu. – Prawie 65% pracowników przyznaje się do odczuwania  „syndromu niedzielnego popołudnia”, czyli sytuacji, w której odczuwają silny stres na myśl o zbliżającym się tygodniu pracy. Długotrwałe niezadowolenie negatywnie wpływa na ich skuteczność, relacje w zespole i oczywiście jakość wykonywanej pracy – ostrzega Beata Pisula.

Instytut Gallupa wraz z firmą Healthways w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie pracodawców przeprowadził badania, które wskazały elementy najbardziej wpływające na poziom zadowolenia. Tak właśnie powstała teoria wellbeingu, znana także pod nazwą PERMA. Opracowana przez profesora Martina Seligmana wizja za kluczowe elementy dobrostanu określa pozytywne emocje, zaangażowanie, relacje, poczucie sensu oraz osiągnięcia i ich odpowiednie docenienie. Nazwa PERMA pochodzi od pierwszych liter angielskich słów – Positive Emotions, Engagement, Relationship, Meaning i Achievement/Accomplishment. Niestety, statystyki pokazują, że jedynie 7% dorosłych pracowników ma zaspokojone poczucie dobrostanu we wszystkich pięciu elementach.

Idealne rozwiązanie

Traktować innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani – to idea wellbeingu. Pracodawca powinien nie tylko wyeliminować czynniki stresogenne, ale też dostrzegać różnorodność pracowników oraz możliwie wspierać ich dobrostan. Sprawiać, że będą mieć poczucie równowagi pomiędzy życiem osobistym oraz zawodowym. Oczywiście, stabilizacja finansowa stanowi jeden z podstawowych warunków poczucia zadowolenia. Jednak ludzie szukają w pracy czegoś więcej: sensu, rozwoju, zrozumienia. Takie aspekty jak poczucie przynależności do zespołu, dobre imię firmy oraz duma z własnego stanowiska to elementy, których znaczenie rośnie. Dlatego firmy coraz częściej wychodzą naprzeciw indywidualnym potrzebom pracowników. Przykładami takich działań są konkursy grantowe za realizację projektów związanych z zainteresowaniami danej osoby, wydarzenia tematyczne czy niestandardowe szkolenia. Przedsiębiorcy zapraszają masażystki do miejsc pracy, przeprowadzają warsztaty zdrowego żywienia czy organizują wyjścia do escape roomów. Niektórzy managerowie pomagają podwładnym rzucić palenie, oferują spotkania z psychologiem bądź uczą inteligencji emocjonalnej – wymienia Beata Pisula z Talinkme.pl. – Badania pokazują, że osoby mające w życiu poczucie dobrostanu niemal dwukrotnie rzadziej korzystają z L4, są bardziej lojalne wobec firmy oraz częściej angażują się w akcje charytatywne. Ma to pozytywne skutki dla całego przedsiębiorstwa, ponieważ zwiększa wydajność pracowników, obniża potencjalne straty finansowe, zmniejsza częstotliwość rekrutacji oraz tworzy poczucie wspólnoty – dodaje ekspertka. Google, Johnson&Johnson czy Patagonia to niektóre z amerykańskich przedsiębiorstw, które stosują wellbeing w praktyce. W Polsce takie akcje podejmują między innymi ArcelorMittal, General Electric Company oraz Instytut Lotnictwa.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Zadowolenie przede wszystkim

Świadomość managerów dotycząca radzenia sobie pracowników z zawodowymi obowiązkami rośnie, o czym świadczy fakt, że już co czwarta firma przeprowadza specjalne programy prozdrowotne. Takie benefity pracownicze stanowią dodatkowy motywator. – Niektóre firmy przeprowadzają specjalne głosowania wśród pracowników, na podstawie których wybierają projekty cieszące się największym zainteresowaniem. Poczucie decyzyjności podnosi ich motywację – dodaje specjalistka Talinkme.pl.

Wprowadzenie programu dbającego o dobrostan pracowników to dopiero początek. Istotna jest także spójna z podejmowanymi działaniami komunikacja, która stworzy w efekcie nową kulturę organizacyjną. Warto poinformować, czym jest wellbeing i dlaczego jest on ważny. Należy dawać przykład własnymi działaniami, zachęcać do korzystania z projektów oraz monitorować ich efekty. Wtedy będzie można zweryfikować, które z działań realnie podnoszą poczucie dobrostanu danej grupy osób. Odpowiednio zmotywowani pracownicy wypracowują większe zyski dla firmy. W Stanach Zjednoczonych takie działania są już na porządku dziennym, w Polsce powoli stają się coraz popularniejsze. Czy przyjmą się równie dobrze, jak na zachodzie? To powinno okazać się już niedługo.

Beata Pisula

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...