11 pomysłów na wielkanocną integrację pracowników

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Dobrym momentem na wprowadzanie atrakcji dla pracowników mogą być różnego rodzaju święta. Podajemy więc 11 przykładów na ciekawe zabawy integracyjne nawiązujące do zbliżającej się Wielkanocy. / ShutterStock

Wielkanoc w pracy - podajemy 11 ciekawych pomysłów na integrację pracowników z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Konkursy, zabawy, szkolenia czy warsztaty tematyczne wpływają na zwiększenie zadowolenia pracowników ora ich zaangażowania w codzienną pracę. Tego typu inicjatywy w połączeniu ze strategią wellbeingu budują silną markę pracodawcy na rynku pracy.

1 Konkurs na najzabawniejsze zdjęcie z uszami wielkanocnego zajączka. Pracodawca może z własnych środków zapewnić akcesoria do zabawy, które później pracownicy przekażą własnym dzieciom. Tego typu konkurencje zbliżają do siebie pracowników, wpływają pozytywnie na ich samopoczucie i pobudzają kreatywność.

Shutterstock

2 Zespołowe zbieranie jaj na terenie firmy. W ramach integracji można połączyć tę zabawę z różnymi zadaniami w terenie z nagrodami dla zespołu, który zbierze najwięcej jaj. Każde jajko może coś oznaczać albo być opisane cytatem, zadaniem czy nagrodą. To pretekst do świetnej zabawy połączonej z nauką działania w grupie.

Shutterstock

3 Warsztaty tworzenia słodyczy wielkanocnych połączone z wykładem na temat czekolady. Ten pomysł spodoba się łasuchom, ale i osobom lubiącym poszerzać swoją wiedzę.

Shutterstock

4 Spotkanie integracyjne pracowników i ich dzieci połączone z zabawami dla najmłodszych oraz prezentacją miejsca pracy rodziców. To dobry wybór dla pracodawców, którzy zatrudniają wielu pracowników z małymi dziećmi. Jako dorośli nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dziecko ciekawi, gdzie mama albo tata pracuje. Pomysł ten łączy spędzanie czasu z rodziną i współpracownikami. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy zabawy powinny nawiązywać do tej uroczystości, np. tworzenie wielkanocnych kartek z życzeniami.

Shutterstock

5 Szkolenie z różnych metod dekorowania jaj wielkanocnych wraz z wykładem na temat tradycyjnych sposobów zdobienia. Każde szkolenie można połączyć z wyjazdem np. do skansenu, który organizuje tego typu atrakcje.

Shutterstock

6 Szkolenie z kreatywnego dekorowania stołu na Wielkanoc. Pracownicy mogą wynieść z nich praktyczne umiejętności i zastosować już w najbliższe święta.

Shutterstock

7 cd. kreatywna dekoracja stołu wielkanocnego.

Shutterstock

8 Pierniczki nie tylko na Boże Narodzenie czyli warsztaty z tworzenia pierniczków wielkanocnych.

Shutterstock

9 Jak w prosty sposób przystroić dom na Święta? – szkolenie z prezentacją różnych stylów.

Shutterstock

10 Warsztaty pieczenia idealnej babki wielkanocnej ze znaną postacią z kręgów kulinarnych.

Shutterstock

11 Warsztaty kulinarne (których tematem jest stół wielkanocny) zakończone wspólną degustacją. Podobno najlepiej rozmawia się przy stole. Spróbujcie w swoim zespole!

Shutterstock

12 Warsztaty fotograficzne o tematyce wielkanocnej. Integrację pracowników można połączyć ze zdobywaniem nowych umiejętności, otwieraniem na nowe pasje. Dobrym przykładem jest fotografia. W dodatku fotografie stanowiące efekt warsztatów mogą zostać wystawione do podziwiania w siedzibie firmy, a nawet pozostać stałym elementem dekoracji jej wnętrz.

Shutterstock

13 To tylko niektóre z interesujących propozycji spędzania wspólnego czasu i integracji pracowników. Warto wybrać jedną z nich dla własnego zespołu albo zainspirować się i skonstruować pomysł skrojony na miarę własnej firmy. Można wziąć pod uwagę profil działalności albo zainteresowania większości zespołu. Być może pracodawca ma szczególną pasję, którą chciałby zarazić zatrudnionych? Pracodawca może sprawić, by święta były pretekstem do świętowania nie tylko w rodzinie, ale i w pracy.

ShutterStock
Kadry
MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
11 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

Dodatki do emerytury w 2024 r. Stawki i warunki przyznawania świadczeń
10 maja 2024

Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?

Wkrótce zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie?
10 maja 2024

Pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wkrótce zmieni się wysokość podstawy, od której dodatek jest naliczany. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy?

Jak radzić sobie ze złością? Kilka praktycznych strategii od psychologa
10 maja 2024

Niniejszy artykuł stanowi poradnik psychologa o tym, jak radzić sobie ze złością. Złość to emocja, która może być trudna do opanowania. Wpływa wówczas destrukcyjnie na relacje i ogólny dobrostan. Oto kilka praktycznych strategii radzenia sobie ze złością w konstruktywny sposób.

ZUS: Masowe kontrole zwolnień lekarskich. Tysiące osób musi zwrócić zasiłek
10 maja 2024

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. W I kwartale 2024 r. skontrolowano ponad 35 tys. osób na zwolnieniu lekarskim. Tysiące z nich zostało pozbawionych prawa do zasiłku.

Minimalne wynagrodzenie to ok. 6400 zł do ręki ale można zarobić dużo więcej - sprawdź gdzie [praca sezonowa 2024]
10 maja 2024

Polscy hotelarze alarmują, że mają problemy ze znalezieniem personelu. To obecnie największy mankament tego biznesu - cytuje przedsiębiorców z tej branży "Gazeta Wyborcza" z 10 maja 2024 r. 

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy
10 maja 2024

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy? W prawie są dwie główne sytuacje kiedy pracodawca ma obowiązek dalej współpracować z pracownikiem. Jeśli tego nie zrealizuje może ponieść karę, nawet finansową.

W jakim terminie należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy w 2024 r.
10 maja 2024

Zaległym urlopem wypoczynkowym jest urlop udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo. Czy możliwe jest udzielenie zaległego urlopu bez zgody pracownika?

pokaż więcej
Proszę czekać...