Angażowanie przez komunikowanie

Rozmawiała Marta Grdeń
rozwiń więcej
Rozmowa z Markiem Schumannem, światowej klasy ekspertem w dziedzinie komunikacji

● Jakie zmiany na świecie spowodowały, że mówi Pan o nowych zasadach angażowania pracowników?

Autopromocja

Dla firm na całym świecie ostatnie kilka lat było prawdziwym wyzwaniem. Liderzy i menedżerowie mają coraz większe oczekiwania, pracownicy zwracają większą uwagę na swoje bezpieczeństwo, a połączenie tych dwu czynników wpływa na to, jak zaangażowani są pracownicy. Kiedy ludzie czują niepewność swojej przyszłości lub nie mają poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, kiedy nie wiedzą, w jakim kierunku zmierza organizacja oraz jakie działania będą podejmowane przez liderów, trudno jest być zaangażowanym. To właśnie te sprawy powinny być kluczowym aspektem rozważań osób odpowiedzialnych za komunikację.

● Jakie są te nowe zasady angażowania?

Menedżerowie stworzyli swój własny obraz zaangażowania, a następnie narzucili go pracownikom, od których oczekiwali funkcjonowania zgodnie z jego założeniami. Pracownicy z kolei ustanowili swoje własne reguły, których firmy muszą przestrzegać, jeżeli chcą wzmacniać ich oddanie firmie i dobrze ich motywować. I zamiast ubierać reguły w górnolotne słowa, pracownicy wyrażają je w prosty sposób. Osiem nowych zasad zaangażowania pracowników to: 1) Mówcie prawdę, 2) Bądźcie przystępni w nawiązywaniu kontaktu, 3) Słuchajcie nas, 4) Bierzcie pod uwagę nasze zdanie, 5) Bądźcie tu, 6) Dbajcie o to, kim jesteśmy, 7) Polegajcie na nas, 8) Podawajcie nam fakty.

● Jaką rolę będą odgrywać osoby odpowiedzialne za komunikację w związku z nowymi zasadami zaangażowania? Jak w związku z tym powinna się zmienić komunikacja wewnętrzna? Jakie będą jej nowe priorytety?

Mam nadzieję, że niebawem specjaliści ds. komunikacji, którzy zajmują się przepływem informacji wewnątrz firmy, nie będą ograniczani do ściśle komunikacyjnych ról; będą natomiast zajmować pozycje CEO – Chief Engagement Officers. To jest właśnie ten kierunek, w którym chciałbym, aby nasza profesja się rozwijała – gdzie bylibyśmy uznawani i doceniani (oraz w pełni odpowiedzialni) za wyniki naszej pracy, a nie tylko jej wykonanie. Jako profesjonaliści powinniśmy patrzeć na relacje między liderami biznesowymi i pracownikami przez pryzmat komunikacji, tak aby każdy projekt, który będzie przez nich prowadzony, wszelka działalność przez nich inicjowana, skupiały się jednocześnie na wzmacnianiu tej wzajemnie angażującej relacji.


● Wśród menedżerów istnieje silne przekonanie, że wobec generacji Y wiele sposobów zachęcania nie działa. Czy generacja Y jest faktycznie tak trudna do zmotywowania?

Faktycznie, dotarcie do nowej generacji może być większym wyzwaniem, częściowo dlatego, że jej przedstawiciele są „konsumentami pracy”, którzy oczekują natychmiastowego zysku, i aby znaleźć to, czego chcą, są skłonni do renegocjacji warunków umowy lub zmiany pracy. Ich uwaga, koncentracja, którą mogą wnieść do pracy, a także ich oczekiwania wobec bycia zaangażowanym, wnoszenie swojego wkładu, czy bycie uznanym są sednem tego wyzwania. Więc to nie jest tak, że pracowników generacji Y trudno zmotywować. Badania pokazują, że są oni bardzo otwarci i elastyczni. Mogą oczekiwać za swój wkład i zaangażowanie w pracę więcej niż im się oferuje. I oni po prostu mówią o tym swoim szefom wprost.

● Co Pan myśli na temat programów zarządzania talentami? Czy obecnie są one wciąż ważne?

Programy zarządzania talentami są absolutnie konieczne dla każdej organizacji, bez wyjątku! Każda organizacja, która potrzebuje odpowiednich ludzi na odpowiednich stanowiskach, potrzebuje też dobrze zorganizowanego i funkcjonującego procesu zarządzania talentami, który będzie zapewniał napływ najlepszych ludzi z wewnątrz i zewnątrz, którzy będą wykonywali kluczowe zadania w firmie. W odniesieniu do wszystkich kwestii, którym firma musi sprostać, ten obszar jest absolutnie niezbędny.

● Talent Management oznacza obecnie, w przeciwieństwie do początków stosowania tego modelu, koncentrację na małej grupie pracowników. Ale czy nie jest tak, że to zespół a nie elita daje wyniki?

Rzeczywiście, zarządzanie talentami powinno być skoncentrowane na wszystkich pracownikach jako potencjalnych kandydatach do wykonywania zadań zaspokajających priorytetowe potrzeby organizacji. Nie można odnieść sukcesu, jeżeli uwaga zostanie skupiona tylko na kilku osobach. I właśnie tutaj wchodzi w grę zaangażowanie jako klucz w podejściu do zarządzania talentami. Aby pozyskać i utrzymać w firmie pracowników z najwyższym potencjałem, organizacja musi się skoncentrować na tym, co buduje zaangażowanie pracowników; i dlatego wprowadzenie nowych zasad jest konieczne.

● Jeżeli mógłby Pan zmienić jedną rzecz w sposobie traktowania pracowników przez organizacje, co by to było?

Słuchaj. Angażuj. Daj im możliwość wnoszenia swojego wkładu. Te „nowe zasady” są właśnie wyrazem ludzkiego głodu, potrzeby wnoszenia swojego wkładu do organizacji, dokonywania w niej zmian. Najwyższy czas, żeby liderzy uczynili wszystko, co możliwe, aby być pewnym, że pracownicy mogą być usłyszani, mogą być zaangażowani, mogą być przywiązani do swojej organizacji.


● Podejście, które Pan opisuje, można zdefiniować jako partnerską relację z pracownikami. W jaki sposób komunikacja może wpływać na budowę takiej relacji w organizacji?

Na przykład poprzez wspieranie otwartej, wiarygodnej komunikacji w organizacji. Nasza rola powinna zdecydowanie wykraczać poza narzędzia, które tworzymy, musimy wpływać na liderów i menedżerów, aby działali zgodnie z zasadami otwartości i prawdy. Pracownicy są głodni prawdy. Nie jest tak, że firmy zawsze mogą ujawniać każdy najmniejszy fakt ze swojego życia, ale jednocześnie muszą i niewątpliwie mogą działać zgodnie z zasadami otwartości i wiarygodności, aby budować zaufanie pracowników. I my możemy wpływać na to i wspomagać ten proces.

● Jak zatem przekonać zarząd do takiego podejścia? Co poradziłby Pan innym osobom zajmującym się komunikacją wewnętrzną, które chcą zdobyć i wzmocnić zaangażowanie zarządu w swoje działania?

Przede wszystkim poradziłbym, aby skupiali się na tych kwestiach, na których faktycznie zależy zarządowi – to są odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach, oni wiedzą, co robią. Robią to, co zapewnia ciągłość biznesowej działalności; i my możemy ją wspierać, jeśli skupimy się na zaangażowaniu pracowników jako wyniku końcowym naszego działania. Co więcej, jeśli uczestniczymy w spotkaniach zarządu, dyskutujmy o zaangażowaniu pracowników – obecnych i przyszłych – które można budować za pomocą komunikacji, w ten sposób możemy osiągnąć znacznie więcej, niż poprzez odwoływanie się do komunikacji jako celu samego w sobie. I najważniejsze, o czym nie wolno nam zapominać – jeśli chcemy zaangażować zarząd w nasze działania, musimy działać zawsze w ramach tego, co z punktu każdej organizacji jest najważniejsze – to są skuteczność i efektywność biznesu.

● Dziękuję za rozmowę.

Mark Schumann

były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Komunikatorów Biznesowych (International Association of Business Communicators IABC), posiada ponadtrzydziestoletnie doświadczenie w zakresie komunikacji pracowniczej, komunikacji zmian oraz komunikacji HR. Jest autorem i współautorem książek w dziedzinie komunikacji. Jako szef globalnego pionu komunikacji oraz dyrektor zarządzający w firmie doradczej Towers Perrin prowadził najważniejsze projekty doradcze z zakresu komunikacji dla największych światowych korporacji. Mark Schumann jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień branżowych w USA, oraz uznanym specjalistą z tytułem Akredytowany Komunikator Biznesowy, nadawanym przez IABC. W wolnym czasie pisze recenzje filmowe.

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...