Jakich błędów należy się wystrzegać w trakcie business lunchu?

Stanisław Krajski
rozwiń więcej
Jestem dyrektorem w dużej korporacji. Często jestem zapraszany na lunch czy kolację służbową, często sam też zapraszam swoich kontrahentów. Zawsze jednak mam problem przy wyborze restauracji, menu, wina. Zastanawiam się też, kiedy rozpocząć rozmowę o sprawach biznesowych, jak kłaść serwetę, która zwykle leży obok talerzyka. Jeśli zapraszam kobietę, na ile mam jej okazywać szacunek należny płci, by nie zostać posądzonym o brak kultury.

Gdy zapraszamy kogoś do restauracji na business lunch, wytwarzamy sytuację taką samą jakbyśmy kogoś zapraszali do własnego domu – odpowiadamy w pełni za wszystkie wady, niedogodności związane z lokalem czy serwowanymi tam potrawami i napojami.

Autopromocja

Wybór restauracji

Podstawowym błędem jest zaproszenie kogoś na biznes lunch do nieznanego nam lokalu. Restaurację należy wcześniej drobiazgowo sprawdzić: spróbować serwowanych tam potraw i napojów, zorientować się, czy nie odwiedzają jej nieodpowiednie osoby, czy posiada fachową obsługę. Wcześniej też należy wybrać odpowiedni stolik (najlepiej znajdujący się w oddzielnym pomieszczeniu; nie może znajdować się obok drzwi, wejścia do toalety, kuchni, blisko źródła muzyki). Kolejnym błędem, który możemy popełnić, jest skrytykowanie wobec naszego gościa czegokolwiek w restauracji (nie krytykujemy lokalu, który sami wybraliśmy, tak jak nie krytykuje się własnego domu). Jeśli coś szwankuje, należy na to zwrócić uwagę obsłudze w taki sposób, by nasz gość tego nie zauważył. Jeżeli sami jesteśmy stroną zapraszaną, również niczego nie krytykujemy.

Gdy gościem jest kobieta

Z jednej strony, business lunch to sytuacja półoficjalna, nieco już również towarzyska, z drugiej zaś, jak podkreśla to wiele podręczników etykiety biznesu, mężczyźni powinni jednak w ramach stosunków służbowych okazywać kobietom kurtuazję należną płci (pod warunkiem że nie ma to negatywnego wpływu na sprawy służbowe).

Tak więc np. mężczyzna powinien zaczekać aż kobieta pierwsza poda mu dłoń przy powitaniu, może pocałować ją wtedy w rękę, pamiętając, że nie wolno tego robić na świeżym powietrzu oraz nie wolno podnosić podanej przez kobietę ręki do ust (należy się schylić). Mężczyzna może również odsunąć kobiecie krzesło przy stoliku, gdy będzie chciała usiąść. W szatni można zastosować procedury właściwe dla towarzyskiego savoir-vivre, pomagając jej rozebrać się i ubrać. Należy pamiętać, że najpierw ubiera się mężczyzna, a potem pomaga ubrać się kobiecie, by nie czekała na niego w płaszczu, narażając się tym samym na przegrzanie.


W drodze do stolika

Po wejściu do restauracji nie możemy popełniać dwóch kardynalnych i często pojawiających się błędów: nie bierzemy „po drodze”, dla zyskania czasu, menu. Siadamy przy wskazanym nam stoliku i czekamy aż kelner sam przyniesie nam kartę. Nie wzywamy też kelnera, wołając go czy machając do niego ręką. Nasze potrzeby należy sygnalizować mu wzrokiem lub nieznacznym skinieniem głowy.

Problematyczna serweta

W dobrej restauracji na stole przy naszym nakryciu powinna znajdować się serwetka. Należy wówczas zastosować się do kilku poniższych zasad.

  • Zasada 1 – serwetę kładziemy na kolanach, nigdy nie zakładamy jej pod szyję.
  • Zasada 2 – serwetę kładziemy na swoje kolana dopiero po przyjęciu zamówienia przez kelnera, a nie zaraz po zajęciu miejsca przy stoliku.
  • Zasada 3 – kładąc serwetę, pamiętamy, żeby lewa strona dotykała naszych kolan.

Wybór menu i wina

Nie proponujemy naszemu gościowi potraw, których jedzenie jest szczególnie trudne i może narazić go na śmieszność czy choćby spowodować, że się speszy (np. ryba w całości, sushi). Najlepiej zatem zaproponować kilka potraw do wyboru, i to raczej z klasyki kuchni europejskiej (np. sałatka Waldorff, fricassee, antrykot, zrazy nelsońskie, Chateaubriand, Creme brulée), która wszystkim z reguły smakuje.

W dzisiejszych czasach nie obowiązuje już ściśle reguła picia określonych gatunków wina do określonych typów potraw. Nie trzeba już serwować koniecznie białego wina do ryby. Lepiej jednak nie ignorować starych zasad i nie podawać np. do dziczyzny wina, które przeznaczone jest do makaronu. Jedna podstawowa zasada obowiązuje jednak bezwzględnie nadal, a jej złamanie jest poważnym błędem. Wina wytrawne pijemy w następującej kolejności: lekkie białe, cięższe białe, różowe, lekkie czerwone, ciężkie czerwone. Jeśli zatem sięgniemy po wino różowe, nie możemy już wracać do wina białego. Pozostajemy albo przy winie różowym, albo zmieniamy je na czerwone.

Błędem często popełnianym przez Polaków, świadczącym o braku kultury wina, jest ujmowanie kieliszka z winem za czaszę. Zmieniamy w ten sposób temperaturę wina i psujemy jego smak. Przy okazji zostawiamy nieeleganckie odciski palców na kieliszku, a podczas toastu, gdy stukamy się kieliszkami, nasz kieliszek wydaje brzydki dźwięk. Kieliszek powinniśmy zawsze trzymać za nóżkę w dwóch trzecich jej wysokości.


Zachowanie przy stole

Znacznym błędem, który będzie świadczył o braku ogłady, jest zabranie naszemu sąsiadowi przy stole kieliszka albo talerzyka z sałatką czy talerzyka z chlebem. Amerykanie, którzy często popełniają ten błąd i zarazem bardzo się go obawiają, stosują następujący zabieg: bezpośrednio przed dojściem do stolika wyciągają przed siebie na chwile ręce i składają kciuk i palec wskazujący w kółeczko. Patrząc na lewą dłoń widzą w ten sposób literkę „b” (bread – mój chleb, a co za tym idzie, moja sałatka są po mojej lewej stronie). Patrząc na prawą dłoń widzą literkę „d” (drink – mój kieliszek jest po mojej prawej stronie). W czasach PRL-u Polacy nabyli dziwnych, z punktu widzenia etykiety, związanych z chlebem, nawyków: chcąc zagryzać chlebem jakąś potrawę, kładą kromkę chleba na krawędzi głównego talerza, smarują ją ewentualnie masłem, i odgryzają po kawałku w trakcie jedzenia potrawy; gdy mają do dyspozycji wędlinę czy ser żółty, robią sobie kanapkę i jedzą ją, trzymając ją w ręku. To duży błąd. Porcję chleba lub bułkę należy przełożyć, najlepiej szczypcami lub specjalnym widelcem, na swój talerzyk do pieczywa i jedząc jakąś potrawę widelcem i nożem, w tym wędliny i ser, odłamywać malutkie kawałki, takie na jeden kęs i ewentualnie smarować je masłem.

O czym rozmawiać

Błędem jest rozpoczęcie rozmowy na temat biznesu na początku lunchu lub w trakcie jedzenia potraw. Rozmowę na tematy służbowe zaczynamy przy kawie, wcześniej prowadząc small talk (rozmowę o niczym), a następnie rozmowę towarzyską (najlepiej o kulturze). Podczas small talk i rozmowy towarzyskiej popełniamy często dwa błędy: zajmujemy więcej niż 50 proc. czasu rozmowy (powinniśmy zmierzać do tego, by to zaproszona osoba mówiła) i nie realizujemy zasady aktywnego słuchania. Podczas gdy druga osoba mówi, należy przerwać jedzenie i picie, patrzeć na nią oraz zadawać pytania.


Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...