Czy pobicie pracownika w pracy przez osobę z zewnątrz można uznać za wypadek przy pracy

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Nasz pracownik został pobity przez mężczyznę będącego jego byłym zleceniodawcą. Mężczyzna twierdził, że nasz pracownik jest mu winny pieniądze. Pracownik jest zatrudniony na budowie, której teren jest zabezpieczony. W wyniku pobicia pracownik znalazł się w szpitalu na obserwacji, jednak pobyt ten przedłużył się do 10 dni. Jakie świadczenie i w jakiej wysokości powinniśmy wypłacić pracownikowi?

Jeśli pracownik został pobity w czasie i w miejscu pracy, to nawet jeżeli przyczyny pobicia miały charakter osobisty, zdarzenie to należy uznać za wypadek przy pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Autopromocja

Niezdolność do pracy Państwa pracownika zatrudnionego na terenie budowy nastąpiła w wyniku pobicia go przez byłego zleceniodawcę z pobudek osobistych, tj. działania osoby trzeciej (nagła przyczyna zewnętrzna), w wyniku którego przebywał w szpitalu przez 10 dni (doznany uraz). Zdarzenie to miało miejsce w czasie wykonywania przez niego pracy na rzecz zakładu pracy i na terenie wyznaczonym do pracy (związek z pracą). Dlatego zdarzenie, jakiemu uległ Państwa pracownik, należy uznać za wypadek przy pracy.

Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy uprawnia pracownika do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Gdy pracownik ulegnie wypadkowi w miejscu pracy, jego pracodawca ma obowiązek niezwłocznie ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia. W tym celu zostaje powołany zespół powypadkowy, którego zadaniem jest podjęcie niezbędnych czynności w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia, dokonanie jego oględzin, zebranie informacji od świadków, zasięgnięcie opinii lekarza oraz dokonanie prawnej kwalifikacji wypadku.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy jest zobowiązany sporządzić – nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, zwany protokołem powypadkowym.

Aby zdarzenie było uznane za wypadek i aby zostało przyznane świadczenie wypadkowe, muszą być spełnione wszystkie cztery elementy wypadku przy pracy: nagłość, przyczyna zewnętrzna, związek z pracą oraz uraz lub śmierć. Jednym z nich jest przyczyna zewnętrzna zdarzenia. Przez przyczynę zewnętrzną zdarzenia rozumie się takie czynniki, które nie wypływają z wewnętrznych właściwości organizmu pracownika. Do przyczyn zewnętrznych można zaliczyć siły przyrody, urazy spowodowane działaniem maszyn, urządzeń lub narzędzi pracy oraz innych czynników, jak energia elektryczna, hałas, wstrząsy. Za przyczynę zewnętrzną uznaje się również działanie osób trzecich niezależnie od tego, czy ma ono charakter celowy czy niecelowy, jeśli powoduje następstwa szkodliwe dla zdrowia lub życia pracownika.

WAŻNE!

Przyczyną zewnętrzną powodującą wypadek przy pracy są również działania osób trzecich niezależnie od tego, czy działania te były celowe czy nie.


Sąd Najwyższy w wyroku z 11 sierpnia 1978 r. (III PRN 25/78, OSNCP 1979/3/57) stwierdził, że „pobicie pracownika podczas wykonywania przez niego zwykłych czynności pracowniczych w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do ich wykonywania jest z reguły wystarczającą przesłanką do uznania, że zdarzenie to nastąpiło w związku przyczynowym z pracą. Pobicie pracownika na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym do wykonywania zleconych czynności pracowniczych, w których znalazł się przypadkowo, podczas wykonywania czynności sprzecznych z istotą i celem zleconej mu pracy, nie pozostaje w związku z jego obowiązkami pracowniczymi, nie jest więc wypadkiem przy pracy, zwłaszcza wtedy, gdy zostało spowodowane wyłącznie oczywiście niewłaściwym zachowaniem się pobitego”.

Kolejną cechą wypadku przy pracy jest związek między wypadkiem a pracą. Związek ten zachodzi wówczas, gdy zdarzenie ma miejsce w czasie i w miejscu pracy. Jednak sama praca nie musi być bezpośrednią przyczyną doznania uszczerbku na zdrowiu. Jeśli pracownik w czasie i w miejscu pracy został pobity, to nawet jeżeli przyczyna pobicia miała charakter osobisty, mamy tu do czynienia z wypadkiem przy pracy.

Mimo uznania zdarzenia za wypadek przy pracy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie będą przysługiwały pracownikowi, gdy wyłączną przyczyną wypadku będzie wskazanie w protokole powypadkowym:

  • udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
  • w znacznym stopniu przyczynienie się do spowodowania wypadku przez wprowadzenie się w stan nietrzeźwości lub bycie pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Jeśli wina pracownika zostanie udowodniona, to pracownik nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Przysługuje mu wówczas prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na zasadach określonych przepisami ustawy zasiłkowej. W takim przypadku za okres niezdolności do pracy pracownikowi wypłaca się odpowiednio wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33/14 dni choroby, a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Świadczenia te przysługują w wysokości 80% podstawy wymiaru, a za okres pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy w wysokości 80% lub 70%.

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 92, art. 234 § 1 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U.2009 r. Nr 105, poz. 870).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...