Na co musi zwrócić uwagę pracodawca, podpisując umowę z firmą szkoleniową?

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Prowadzę niewielką firmę i samodzielnie wykonuję zadania służby bhp. Chciałbym zlecić przeszkolenie moich pracowników w zakresie bhp firmie zewnętrznej. Jakiej dokumentacji powinienem wymagać od takiej firmy i na co muszę zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Powierzając szkolenie bhp firmie zewnętrznej, pracodawca powinien oczekiwać, że organizator szkolenia zapewni programy szkoleń, wykładowców mających odpowiednią wiedzę, doświadczenie i przygotowanie dydaktyczne, odpowiednie warunki lokalowe oraz sprzęt niezbędny podczas szkolenia. Zanim pracodawca zleci prowadzenie szkolenia, ma prawo żądać udokumentowania, że potencjalny organizator szkolenia spełnia te wymagania. Natomiast po szkoleniu pracodawca powinien otrzymać dokumentację w postaci imiennych kart szkolenia wstępnego lub imiennych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia okresowego przez poszczególnych pracowników.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Szkolenia wstępne, jak też okresowe pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez firmy zewnętrzne (jednostki organizacyjne) prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Taką jednostką może być np. osoba prawna lub fizyczna prowadząca działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej.

Wymagania wobec organizatorów szkoleń w dziedzinie bhp

Jeśli pracodawca zleci takiej firmie przeszkolenie swojej kadry, powinien oczekiwać, że firma organizująca szkolenie zapewni:

  • programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,
  • programy szkolenia instruktorów w zakresie metod prowadzenia instruktażu – w przypadku prowadzenia takiego szkolenia,
  • wykładowców i instruktorów mających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,
  • odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej (chyba że szkolenie będzie odbywać się w zakładzie pracy),
  • wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia (chyba że niezbędny sprzęt dostarczy we własnym zakresie pracodawca, choć nie ma takiego obowiązku),
  • właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń (§ 5 rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).

Zapewnienie wymienionych elementów przez organizatora szkolenia daje gwarancję, że cel szkolenia zostanie osiągnięty. Prawidłowo zorganizowane i przeprowadzone szkolenie powinno zapewniać uczestniczącym w nim pracownikom:

  • zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi,
  • poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Kwalifikacje kadry szkolącej

Organizator szkolenia powinien zapewnić do prowadzenia szkolenia odpowiednio przygotowaną kadrę (osoba prowadząca firmę szkoleniową może samodzielnie szkolić lub zlecać poprowadzenie szkolenia innemu wykładowcy). Wymagania wobec osób prowadzących szkolenie określone są w rozporządzeniu z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wykładowcy i instruktorzy powinni mieć odpowiedni zasób wiedzy i doświadczenie zawodowe. Ponadto wykładowca (instruktor) powinien mieć przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Takie przygotowanie jest niezbędne, aby zapewnić uczestnikom szkolenia w szczególności odpowiednie formy i metody szkolenia, właściwe środki dydaktyczne oraz prawidłowy przebieg procesu szkolenia.

WAŻNE!

Wykładowca może uzyskać przygotowanie np. poprzez ukończenie odpowiedniego kursu, szkolenia, studiów, w których programie uwzględniono tematykę pedagogiczną związaną z prowadzeniem szkoleń.

Po zakończonym szkoleniu jego organizator powinien wydać pracodawcy dokumenty potwierdzające odbycie szkolenia przez poszczególnych pracowników (imienne karty szkolenia wstępnego lub imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego).

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 83a ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
  • Par. 3–5, § 7 ust. 1–3, § 12 ust. 1, § 16 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...