Jak postąpić w przypadku pracownika, którego pracodawca podejrzewa o chorobę

Magdalena Opalińska
rozwiń więcej
Kierownik działu naszej firmy zgłosił dyrektorowi, że jeden z jego pracowników od 2 dni wygląda na chorego, tzn. bardzo powolnie wykonuje swoją pracę, robi sobie częste odpoczynki itp. Pracownik ten przy wykonywaniu pracy ma do czynienia z ciężkimi maszynami, więc obawiamy się, że może spowodować wypadek. On jednak twierdzi, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy wysłać tego pracownika na badania kontrolne? Czy mamy prawo odsunąć go od pracy?
RADA 

W sytuacji wątpliwości co do stanu zdrowia pracownika mają Państwo prawo odsunąć go od wykonywania pracy i skierować na profilaktyczne okresowe badania lekarskie. Badania te należy odróżnić od kontrolnych badań profilaktycznych. Badania okresowe pozwolą na ocenę stanu zdrowia pracownika i możliwość kontynuowania przez niego pracy na zajmowanym stanowisku.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Pracodawca realizuje ten obowiązek przez podejmowanie różnych działań zapobiegających utracie zdrowia przez pracowników.

Pracodawca jest zobowiązany do organizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W sytuacji nierealizowania takich działań pracodawca może ponieść konsekwencje prawne, narażając się na roszczenia odszkodowawcze, jak również na odpowiedzialność karną.

Wobec tego pracodawca ma obowiązek dopuszczać do pracy wyłącznie pracowników, których stan zdrowia gwarantuje bezpieczne wykonywanie powierzonej pracy. Zatem niedozwolone jest dopuszczanie do pracy osób o widocznych oznakach niedyspozycji fizycznej lub psychofizycznej nawet w sytuacji, kiedy pracownik nie zgłasza takiej niedyspozycji i twierdzi, że czuje się dobrze i nic mu nie jest.

Pracownik może błędnie oceniać swój stan psychofizyczny i dlatego w jego ocenie nie istnieją powody do powstrzymania się od wykonywania pracy. Zły stan psychofizyczny pracownika może być spowodowany np. napięciem nerwowym, złym samopoczuciem fizycznym czy psychicznym, przemęczeniem. Może on być chwilowy, ale nawet chwilowa niedyspozycja pracownika przy wykonywaniu niektórych prac może prowadzić do powstania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu zarówno jego, jak i innych osób. W przypadku powzięcia przez Państwa informacji od kierownika działu o złym stanie psychofizycznym pracownika, uzasadnione jest odsunięcie takiego pracownika od wykonywanej pracy. Zaistnienie takiej okoliczności uzasadnia podjęcie przez pracodawcę decyzji o zwolnieniu pracownika z wykonywania obowiązków z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

WAŻNE!

Sprawdzenie faktycznego stanu zdrowia pracownika i ewentualne wyeliminowanie braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku odbywa się przez skierowanie pracownika na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy.

Mimo że pracownik posiada aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku, powinni Państwo skierować pracownika na badania okresowe z uwagi na ewentualną zmianę stanu zdrowia pracownika. Częstotliwość przeprowadzenia okresowych badań lekarskich została określona przepisami. Jednak w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do stanu zdrowia pracownika, pracodawca może skierować pracownika na takie badania poza wskazanymi okresami, gdyż na pracodawcy ciąży obowiązek dbałości o zdrowie pracownika, a stan zdrowia pracownika może stwierdzić jedynie lekarz.

Natomiast nie mogą Państwo skierować pracownika na badania kontrolne, gdyż takie badania są wykonywane u pracownika, który był niezdolny do pracy dłużej niż 30 dni.

Dopiero orzeczenie lekarskie lekarza przeprowadzającego badania o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku pozwoli Państwu na dopuszczenie pracownika do pracy i wyeliminowanie złego stanu zdrowia jako przyczyny takiego zachowania pracownika. Inne postępowanie w takim przypadku wiązałoby się z dużym ryzykiem dopuszczenia do zagrożenia powstania wypadku przy pracy.

• art. 66 ust. 1 Konstytucji RP,

• art. 15, art. 94 pkt 4, art. 100 § 1, art. 207 § 2 pkt 1, art. 211 pkt 2, pkt 5, art. 212, art. 229 Kodeksu pracy,

• § 2, § 4, § 6 rozporządzenia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.),

• rozporządzenie z 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej (DzU nr 62, poz. 287 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 Kodeksu pracy jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02, OSNP 2004/12/209)

• Powstrzymywanie się od wykonywania pracy zagrażającej zdrowiu pracownika - art. 210 Kodeksu pracy - może w konkretnych okolicznościach sprawy stanowić przedmiot pracowniczego obowiązku dbałości o dobro pracodawcy - art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 stycznia 1998 r., I PKN 405/97, OSNP 1998/22/651)

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...