Potwierdzenie zdolności do pracy - orzeczenie lekarskie

Potwierdzenie zdolności do pracy - orzeczenie lekarskie/fot. Fotolia
Potwierdzenie zdolności pracownika do pracy następuje na podstawie badań lekarskich zakoń­czonych wydaniem przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o braku przeciwwskazań do świadczenia pracy przez pracownika na danym stanowisku. Orzeczenie lekarskie jest również dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby (jego lub w określonych sytuacjach również członka rodzi­ny).

Przed nawiązaniem stosunku pracy obowiązko­we są wstępne badania lekarskie. Pracodawca ma także obowiązek kierowania pracowników na kon­trolne i okresowe badania lekarskie. Pracodawca nie powinien dopuścić do pracy pra­cownika, który będąc niezdolnym do pracy prze­rywa zwolnienie lekarskie i stawia się w pracy. Pracownik nie powinien świadczyć pracy ani skra­cać terminu zwolnienia, jeśli w zaświadczeniu lekarskim została stwierdzona jego niezdolność do pracy.

Autopromocja

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży pracownicy powoduje, że pracodawca musi sto­sować się do przepisów ochronnych - zakazu­jących wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę (sytuacje dopuszczające są wyjątkami) oraz nakazujących przenieść pracownicę do innej pracy, jeżeli dotychczasowa jest wzbroniona dla kobiet w ciąży lub była świadczona w porze noc­nej albo w systemach czasu pracy niedozwolo­nych pracownicom w ciąży lub, gdy nie jest to możliwe, zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy. Również kobieta karmiąca dziecko pier­sią korzysta - na podstawie orzeczenia lekar­skiego - z uprawnień z tym związanych (przerwy w pracy na karmienie, konieczność przeniesienia do innej pracy, gdy świadczyła pracę zaliczoną do prac wzbronionych, dostosowanie lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, jeżeli pracowała w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkod­liwych dla jej zdrowia).

Redakcja poleca produkt: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)

Orzeczenie lekarskie, w którym lekarz stwierdzi szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, zobowiązuje pracodawcę do prze­niesienia pracownika w terminie wskazanym w tym orzeczeniu do innej pracy (nieszkodliwej dla jego zdrowia). Jeżeli pracodawca nie wyko­na zalecenia lekarza, pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pra­codawcy.

Orzeczenia lekarskie wydaje lekarz medycyny pracy. Pracodawca bądź pracownik, którzy nie zga­dzają się z wydanym orzeczeniem, mogą wystąpić do wojewódzkiego lekarza o ponowne przeprowa­dzenie badania lekarskiego. Orzeczenie wydane w wyniku powtórnego sprawdzenia stanu zdrowia pracownika jest ostateczne. Orzeczenie lekarskie jest zaświadczeniem wyda­nym według określonego wzoru. Zaświadczenia lekarskie wskazują na brak prze­ciwwskazań do wykonywania pracy na danym sta­nowisku bądź na istnienie takich przeciwwskazań. Do zaświadczeń, które skutkują tym, że pracow­nik nie będzie mógł świadczyć pracy, należą m.in.: wskazujące utratę zdolności do pracy, stwierdza­jące zagrożenia na danym stanowisku dla życia lub zdrowia pracownika, orzekające powstanie obja­wów choroby zawodowej.

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...