Automatyzacja kadr i płac – które procesy warto usprawnić? [Zaproszenie na webinar]

automatyzacja kadry płace webinar / Automatyzacja kadr i płac – które procesy warto usprawnić? / Shutterstock

Z danych firmy badawczej Gartner wynika, że ponad połowa firm już korzysta z narzędzi automatyzujących procesy kadrowo-płacowe. Z kolei według raportu PwC, ponad 54 proc. specjalistów ds. twardego HR uważa automatyzację za najlepszy sposób na zwiększenie efektywności pracy.

Statystykom pokazującym pozytywne podejście do automatyzacji trudno się dziwić. Nowoczesne technologie nie tylko upraszczają codzienne zadania, lecz również pozwalają pokonać wiele trudności związanych z rosnącymi wymaganiami rynku, brakiem odpowiednich zasobów czy koniecznością szybkiego dostosowania się do zmieniających się przepisów. Nie tylko redukują one czas poświęcany na rutynowe zadania, ale również eliminują ryzyko popełniania błędów, które mogą wynikać z ręcznego wprowadzania danych. Dlatego w rozwiązania automatyzujące różnego rodzaju procesy kadrowe inwestuje dziś coraz więcej przedsiębiorstw – szczególnie zaś tych, w których administracja kadrowa łączy funkcje twardego i miękkiego HR-u.

Główne obszary automatyzacji w obszarze kadr i płac

W średnich i dużych przedsiębiorstwach automatyzacja w kadrach dotyczy przeważnie trzech głównych obszarów: kadr, płac oraz raportowania.

- Z naszych obserwacji wynika, że tego typu procesy zajmują specjalistom nawet kilkadziesiąt godzin miesięcznie. Automatyzacja w obszarze obsługi dokumentacji pracowniczej czy naliczania wynagrodzeń pozwala znacznie skrócić czas poświęcany na rutynowe czynności – wyjaśnia Rafał Szostak, architekt rozwiązań biznesowych w Symfonii.

Jak zautomatyzować pracę w dziale kadr i płac? Zapisz się na bezpłatny webinar >>

Automatyzacja w obszarze kadr

Jeden z najbardziej kłopotliwych procesów kadrowych jest zatrudnienie nowego pracownika. Przygotowanie umowy wraz z kompletem wymaganych dokumentów oraz założenie akt osobowych pochłania bowiem mnóstwo czasu. W pokonywaniu wyzwań, jakie się z tym wiążą, dużym wsparciem może okazać się nowoczesne oprogramowanie kadrowe.

- W programie Symfonia R2Płatnik specjalista ds. kadr może wygenerować paczkę dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy, a następnie przesłać je bezpośrednio do pracownika. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność ręcznego wyszukiwania poszczególnych formularzy, a dzięki temu skraca czas przygotowania dokumentacji i minimalizuje ryzyko błędów – wyjaśnia Patrycja Mazurkiewicz-Opałko, konsultant ds. rozwiązań kadrowo-płacowych w Symfonii.

Automatyzacja zyskuje na znaczeniu również w przypadku masowych zmian, takich jak aneksowanie umów, na przykład w związku z podwyżką płacy minimalnej. Programy kadrowo-płacowe potrafią całkiem dobrze obsługiwać tego typu procesy, a także realizować masowe wysyłki zaktualizowanych dokumentów.

kadry, płace, webinar

Automatyzacja kadr i płac – które procesy warto usprawnić?

fot. materiały prasowe

Automatyzacja w obszarze płac

Z badań Deloitte wynika, że aż 57 proc. czasu specjalistów ds. kadr i płac pochłaniają zadania administracyjne związane z wynagrodzeniami oraz urlopami. Sytuacji nie ułatwiają zmiany w przepisach prawa pracy, które sprawiają, że ręczne naliczanie płac staje się nie tylko coraz bardziej skomplikowane, ale i obarczone ryzykiem błędów.

- Warto wiedzieć, że nowoczesne systemy kadrowo-płacowe oferują sporo ułatwień w tym obszarze. Mogą np. samodzielnie pobierać dane płacowe z różnych źródeł, a następnie na ich podstawie automatycznie generować listy płac, uwzględniając przy tym rozmaite składniki wynagrodzeń i mechanizmy ich naliczania – tłumaczy Rafał Szostak, Architekt rozwiązań biznesowych w Symfonii.

Na tym jednak możliwości automatyzacji w obszarze wynagrodzeń się nie kończą, bo niektóre systemy, jak np. Symfonia R2Płatnik, pozwalają także wygenerować paczki przelewów czy paski wynagrodzeń dla pracowników.

Chcesz poznać konkretne przykłady automatyzacji w kadrach i płacach? Już 18 lutego zapraszamy na bezpłatny webinar>>

Raportowanie procesów kadrowych

Raportowanie to kolejny obszar, w którym automatyzacja pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nic więc dziwnego, że na rynku rosnącą popularnością zaczynają cieszyć się programy kadrowo-płacowe wyposażone w moduły analityczne. Tego typu systemy umożliwiają m.in. tworzenie spersonalizowanych raportów na podstawie danych kadrowych.

- Automatyzacja w tym obszarze pozwala np. na generowanie cyklicznych zestawień w określonych jednostkach czasu. Jest to szczególnie ważne dla firm, które muszą przygotowywać dane do celów wyceny wartości spółki czy rozliczania dofinansowań z funduszy UE – mówi Rafał Szostak.

Korzyści z automatyzacji procesów kadrowo-płacowych

Nowoczesne oprogramowanie kadrowo-płacowe ma potencjał, by znacznie przyspieszyć i uprościć rutynowe zadania. Na rosnące znaczenie tego typu rozwiązań wskazują także prognozy firmy badawczej Gartner. Zgodnie z nimi aż 41 proc. liderów biznesu planuje w najbliższej przyszłości przeprojektować procesy kadrowo-płacowe z wykorzystaniem nowych technologii. Na potrzeby firm związane z optymalizacją procesów z zakresu twardego HR starają się odpowiadać także producenci oprogramowania, oferując systemy kadrowo-płacowe dostępne w elastycznych modelach cenowych. Dzięki temu automatyzacja staje się dostępna nie tylko dla dużych organizacji, ale także małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą poprawić jakość zarządzania personelem.

Kadry
800 plus przysługuje na każde dziecko – czy także na ukraińskie?
10 lut 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. W ciągu pierwszych dziesięciu dni lutego 1,6 mln osób złożyło wnioski o świadczenie wychowawcze. Złożone dokumenty dotyczyły 2,4 mln dzieci.

Składki ZUS zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych – wyjaśnienia ZUS. Kto i kiedy powinien zapłacić?
10 lut 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił kompleksowych wyjaśnień odnośnie trybu i zasad płacenia składek na ubezpieczenia społeczne do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy innych służb mundurowych (np. policjantów, strażników granicznych, strażaków PSP).

Od szybkiej kawy do wartościowego posiłku. Czyli nowoczesne benefity żywieniowe
10 lut 2025

Rynek pracy od kilku lat redefiniuje priorytety. Gdy dynamika kosztów życia łączy się z rosnącą świadomością pracowników, benefity stają się nie tylko dodatkiem do wynagrodzenia, lecz także kluczowym narzędziem motywacji i lojalności. Dane zawarte w raporcie Benefit Trendbook 2025, zrealizowanym przez Pluxee, pokazują, że aż 88 proc. pracowników oczekuje, by świadczenia wspierały codzienne wydatki, a dla 82 proc. stanowią one sposób na realizację drobnych przyjemności dla siebie i bliskich. W tej rzeczywistości karta na lunch finansowana przez pracodawcę staje się jednym z najbardziej uniwersalnych i elastycznych rozwiązań.

Komunikat PFRON: Przedłużanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności [refundacja składek, dofinansowanie do wynagrodzenia]
10 lut 2025

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina o możliwości przedłużania orzeczeń miejskich, powiatowych lub wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Chodzi o orzeczenia, które wygasły 30 września 2024 r. lub później.

W tym zawodzie jest dyskryminacja ze względu na wiek. Będzie zmiana ustawy i dostosowanie do dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27.11.2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy
08 lut 2025

Podstawową zasadą wynikającą z KP jest zasada równości w zatrudnieniu i niedyskryminacji. Okazuje się, że w pewnych zawodach i przepisach jest więc jawna dyskryminacja ze względu na wiek. W związku z tym będzie zmiana ustawy co do konkretnego zawodu i dostosowanie do dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27.11.2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

Czy jesienią 2025 wejdzie nowy dodatkowy urlop i wolne od szkoły dla milionów Polaków? Mamy stanowisko rządu
08 lut 2025

W ostatnim czasie w mediach wrze sprawa potencjalnego urlopu dla dorosłych i wolnego dla dzieci w okresie jesiennym w szkołach. Wielu zastanawia się czy jesienią 2025 wejdzie nowy dodatkowy urlop i wolne od szkoły i czy dojdzie w związku z tym do zmiany organizacji roku szkolnego 2024/2025 oraz 2025/2026. Mamy w tej sprawie stanowisko rządu a konkretnie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz opinie rozgoryczonych ale i zachwyconych rodziców, uczniów i nauczycieli.

Przymusowy urlop 2025. Dla kogo?
07 lut 2025

Pracodawca może wysłać Cię na urlop nie pytając o zdanie. Tak, to zdanie jest prawdziwe. Zastanawiasz się jak to możliwe, skoro prawo pracy z założenia ma chronić pracownika. Okazuje się, że jest taka możliwość i nie będzie to naruszenie przepisów prawa pracy. Przymusowy urlop 2025. Dla kogo?

Waloryzacja emerytury 2025. Ile komornik może zabrać z emerytury w 2025?
08 lut 2025

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2025? To zależy kiedy i zależy do jakich świadczeń i długów emeryta, bo od 1 marca 2025 r. będzie to więcej, ale musi zostać pewne minimum, tzw. wolna kwota od potrąceń. Wszystko za sprawą marcowej waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu po raz kolejny wzrosła liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy
07 lut 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w styczniu 2025 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. To więcej niż w grudniu 2024 r. Resort jednak zapewnia, że sytuacja na rynku pracy w pierwszym miesiącu 2025 r. była stabilna.

Boże Ciało 2025 – kiedy wypada? [DATA]
07 lut 2025

Kiedy jest Boże Ciało w tym roku? Data Bożego Ciała w 2025 roku wypada w środku czerwca. Ile dni wolnych można otrzymać? Czy trzeba brać urlop wypoczynkowy? Już teraz zaplanuj długi weekend czerwcowy.

pokaż więcej
Proszę czekać...