Sztuczna inteligencja zmienia edukację

sztuczna inteligencja / Shutterstock

Sztuczna inteligencja może przyczynić się do usprawnienia procesów edukacyjnych oraz rozwoju kompetencji uczniów i osób dorosłych.

Sztuczna inteligencja a edukacja

Jej wykorzystywanie w edukacji będzie wiodącym trendem w najbliższych latach – wynika z raportu „EdTech w Polsce Trendbook 2023”, przygotowanego przez ekspertów Rady ds. EdTech Konfederacji Lewiatan.

Autopromocja

– Największy potencjał sztucznej inteligencji (AI) w obszarze edukacji tkwi w personalizacji szkoleń czy zajęć. Opierając się na profilach behawioralnych pracowników, nauczycieli i charakterystyce treści edukacyjnych, AI pomaga wybrać szkolenie, które najlepiej odpowiada aktualnym potrzebom uczących się. Bierze pod uwagę nie tylko treść, ale także kanał i formę przekazu, miejsce, czas, cele szkoleniowe i rozwojowe, a nawet profil psychologiczny danej osoby. Wprowadzanie AI do szkół nabiera rozpędu, o czym świadczą liczne inicjatywy oraz projekty naukowe realizowane m.in. przez podmioty komercyjne na rzecz szkół – mówi Małgorzata Lelińska, dyrektorka departamentu funduszy unijnych i edukacji cyfrowej Konfederacji Lewiatan, koordynatorka Rady ds. EdTech.

– Jeżeli stworzymy warunki do zaistnienia sztucznej inteligencji na poziomie szkoły i nauczania, wtedy powinna nas czekać stopniowa indywidualizacja edukacji przy zachowaniu interakcji uczeń–nauczyciel – dodaje Marcin Joka, prezes zarządu Photon Education.

Według ustaleń Educator Confidence Report na 2022 rok aż 68% biorących udział w badaniu nauczycieli uznało technologie edukacyjne za kluczowe w prowadzeniu zajęć w klasie, a 65% przewiduje, że wprowadzenie zintegrowanych platform edukacyjnych jest nieuniknione.

Wiele możliwości  

Systemy sztucznej inteligencji mają wiele możliwości. Na przykład, te dotyczące przetwarzania języka naturalnego (NLP) i rozumienia tekstu (NLU) pomagają w ekstrakcji wiedzy i generowaniu treści, a systemy analityki uczenia się umożliwiają precyzyjne profilowanie zachowań użytkowników. Z kolei systemy rekomendacji pozwalają na zaawansowaną personalizację nie tylko samych treści edukacyjnych, lecz także celów nauczania lub wspierania nauczycieli i trenerów. Sztuczna inteligencja może np. pomagać w procesie oceny postępów uczniów czy studentów.

Polska podstawa programowa wspomina o sztucznej inteligencji w przypadku tylko jednego przedmiotu – etyki dla szkół ponadpodstawowych. To zdecydowanie za mało, by wiedzę dotyczącą sztucznej inteligencji właściwie uwydatnić w procesie edukacji, ale także by uczniowie umieli z AI skutecznie korzystać także poza szkołą. Marginalizowanie kwestii sztucznej inteligencji w szkołach dotyczy nie tylko Polski, ale również takich technologicznych liderów, jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Chiny za to nauczają o AI już od 2018 roku. Znacznie lepiej potencjał związany z AI rozumieją polskie uczelnie, które już teraz oferują wiele kierunków studiów związanych ze sztuczną inteligencją dostrzegając ogromne potrzeby absolwentów w tym zakresie związane z wymogami rynku pracy.

– Na szczęście istnieją już na naszym rynku gotowe, sprawdzone i nagradzane rozwiązania edukacyjne bazujące na AI i metodach pracy projektowej, łatwe do wprowadzenia w każdej klasie ze względu na atrakcyjną formę: np. w postaci robotów edukacyjnych. Daje to nadzieję na dalszy rozwój branży edtech w Polsce z wykorzystaniem AI – podkreśla Małgorzata Lelińska.

Kadry
Kiedy pracodawca może nie udzielić urlopu
20 maja 2024

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Mimo to możliwe są liczne sytuacje, gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego
20 maja 2024

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.

35 tysięcy złotych rocznie kosztuje firmę pracownik, któremu brak motywacji
20 maja 2024

Przedsiębiorcy narzekają, że podwyżki wynagrodzeń mocno wymuszane przez wzrost najniższej krajowej mnożą im koszty działalności i pozbawiają konkurencyjności na rynkach. Tymczasem z badań wynika, że zatrudnianie niezmotywowanych pracowników kosztuje rocznie średnio 35 tys. zł na jednego zatrudnionego.

Ile trzeba przepracować żeby dostać wczasy pod gruszą?
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą – czy musisz mieć określony staż pracy, by otrzymać gruszę?

Wczasy pod gruszą 2024. Kto może skorzystać
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą 2024 - kto może skorzystać i jaka jest kwota gruszy? Oto podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie do urlopu pracownika.

Wysokie temperatury w pracy. Obowiązki pracodawcy. Prawa pracownika
20 maja 2024

Pracodawca jest zobowiązany do utrzymania właściwej temperatury w miejscu pracy. Jednak maksymalna dopuszczalna temperatura w pomieszczeniach pracy nie jest precyzyjnie określona w przepisach. Ile zatem powinna wynosić temperatura w miejscu pracy? Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z wysokimi temperaturami? Jakie uprawnienia przysługują pracownikom?

Czy można wysłać pracownika na przymusowy urlop?
20 maja 2024

Przymusowy urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może bez zgody pracownika wysłać go na urlop? Czy prawo pracy przewiduje takie sytuacje?

Około 4300 zł wyniesie minimalna emerytura w Polsce? Nowa propozycja
20 maja 2024

Paweł Kampa, kandydat Nowej Lewicy z województwa opolskiego, startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Reprezentuje okręg obejmujący województwa dolnośląskie i opolskie. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Kampa przedstawił swoją wizję wprowadzenia minimalnej emerytury we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jego propozycja to emerytura w wysokości tysiąca euro do końca najbliższej kadencji europarlamentu.

Zatrudnienie freelancera - o jakie kwestie prawne i księgowe warto zadbać?
20 maja 2024

Zatrudnienie freelancera - omawiamy kwestie prawne i księgowe. Współpraca z freelancerami jest coraz popularniejszym modelem biznesowym, który oferuje elastyczność, dostęp do niezależnych specjalistów z całego świata i możliwość skalowania działań bez konieczności zatrudniania stałych pracowników. Aby jednak taki model outsourcingu był efektywny i zgodny z prawem, niezbędne jest zrozumienie i właściwe zarządzanie kwestiami prawnymi i księgowymi.

35 tysięcy złotych rocznie (przeciętnie) kosztuje polską firmę jeden niezaangażowany pracownik. Dlatego warto dbać o motywację personelu
20 maja 2024

Czym jest zaangażowanie? Kiedy pracownik jest zaangażowany w pracy? Dlaczego pracodawcy powinni dbać o zwiększenie poziomu zaangażowania pracowników?

pokaż więcej
Proszę czekać...