Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r.

Joanna Stolarska
rozwiń więcej
Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r. / fot. Fotolia
Od 1 stycznia 2016 r. weszły do obiegu dwa nowe kody ubezpieczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą pobierających zasiłek macierzyński. Natomiast od 1 kwietnia br. został dodany nowy kod świadczenia/przerwy na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Naszej pracownicy będziemy wypłacać podwyższony zasiłek macierzyński. Czy kody dotyczące podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego są dostępne dla płatników od stycznia 2016 r.?

Autopromocja

Nie. Od 1 stycznia 2016 r. do użytku weszły 2 nowe kody tytułu ubezpieczenia dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą pobierających zasiłek macierzyński. Natomiast od 1 kwietnia 2016 r. został dodany nowy kod świadczenia/przerwy na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązuje także nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Powyższe zmiany wprowadza rozporządzenie z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Nowe przepisy wchodzą w życie w 2 etapach. Pierwszy etap obejmuje zmianę, która obowiązuje już od 1 stycznia 2016 r. Polega ona na wprowadzeniu do użytku przy rozliczeniach z ZUS dwóch nowych kodów tytułu ubezpieczenia. Są to:

● 05 80 – na oznaczenie osoby ubezpieczonej, prowadzącej działalność pozarolniczą, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego,
● 05 81 – na oznaczenie osoby współpracującej z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Pisaliśmy o tym w artykule Nowe kody ubezpieczeń ZUS i wzór ZUS DRA w 2016 roku

Nowe kody ubezpieczeniowe wprowadzone na mocy rozporządzenia zmieniającego

Rodzaj kodu

Kod

Opis kodu

Obowiązuje od

Kod tytułu ubezpieczenia

05 80

osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 stycznia 2016 r.

Kod tytułu ubezpieczenia

05 81

osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 stycznia 2016 r.

Kod świadczenia/przerwy

329

podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 kwietnia 2016 r.

Drugi etap zmian, wchodzący w życie 1 kwietnia 2016 r. polega na wprowadzeniu nowego wzoru deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, przystosowanego do zmian w zakresie świadczeń związanych z rodzicielstwem, wprowadzonych na mocy ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA został zmodyfikowany w zakresie bloku V pola 04 tego formularza. Dzięki zmianie płatnicy wypłacający zasiłki macierzyńskie i wyrównujący ich wysokość do kwoty świadczenia rodzicielskiego (od 1 stycznia 2016 r. 1000 zł) będą mieli możliwość wykazania w deklaracji ZUS DRA kwoty dopłaty, która będzie finansowana z budżetu państwa.

Ponadto w deklaracji ZUS DRA zostały rozszerzone pola, w których są wykazywane składki, w celu umożliwienia płatnikom wykazywania wysokich kwot składek, bez konieczności składania więcej niż jednego kompletu dokumentów rozliczeniowych (ze względu na brak miejsca na wpisanie odpowiednio wysokich liczb). Od 1 kwietnia 2016 r. do katalogu kodów ubezpieczeniowych, używanych przez płatników przy rozliczeniach z ZUS, dodany zostanie nowy kod świadczenia/przerwy – 329 na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Podstawa prawna:

● art. 49 ust. 2 i ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 34),

● art. 7 pkt 1 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1217; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1735),

● § 1, § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1996).

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...