Kto i jakie składki na ubezpieczenie opłaca za pracownika

Ewa Ryś
rozwiń więcej
Pracownik podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, czyli ubezpieczeniu: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu.
Jakim ubezpieczeniom społecznym podlega pracownik? Kto ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie? A co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Jakim ubezpieczeniom podlega pracownik

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru lub na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. Pracownik podlega przez cały czas trwania stosunku pracy obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, czyli ubezpieczeniu: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu. Obowiązek podjęcia ubezpieczeniom społecznym pracownika powstaje z chwilą nawiązania stosunku pracy a ustaje z dniem ustania stosunku pracy. Pracownik podlega również ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Autopromocja

Polecamy: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry

Ubezpieczenie chorobowe

Składka na ubezpieczenie chorobowe pracowników wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru. Jest to jedyna składka opłacana w całości przez pracownika.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla pracowników.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu powoduje, że pracownik ma prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą oraz ma prawo do świadczeń z tytułu macierzyństwa. Pracownikowi przysługuje uprawnienie do: zasiłku chorobowego, zasiłku wyrównawczego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego oraz do zasiłku opiekuńczego.

Ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru. Natomiast wysokość składki na ubezpieczenie rentowe wynosi 6 proc. podstawy wymiaru.

Składkę na ubezpieczenie emerytalne pokrywają w równych częściach pokrywają pracodawca i pracownik po 9,76 proc. Składka jest dzielona, a mianowicie 12,22 proc. księgowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS zaś 5 proc. księgowane jest na indywidualnym subkoncie prowadzonym przez ZUS. Pozostała część czyli 2,3 proc. odprowadzane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wybranego przez pracownika otwartego funduszu emerytalnego. Składka w całości jest przekazywana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przypadku pracowników, którzy nie wybrali otwartych funduszy emerytalnych.

Forum Kadry

Składka na ubezpieczenie rentowe pracownika wynosi 6 proc. Jest finansowana przez pracownika w wysokości 1,5 proc., a przez pracodawcę w wysokości 4,5 proc.

Premier w swoim expose zaproponował podniesienie składki na ubezpieczenie rentowe dla pracodawców o 2 punkty procentowe. Składka dla pracowników miałaby pozostać na dotychczasowym poziomie.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest przychód. Przychód uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby oraz odosobnienia i zasiłku z tego tytułu, a także  z tytułu umowy zlecenia czy umowy o dzieł jeśli zawarł je pracownik z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy. W przypadku ubezpieczeni emerytalnego i rentowego prawo wprowadza ograniczenie wysokości podstawy wymiaru składek. Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników, w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej.

Z ubezpieczenie emerytalnego i rentowego, jak sama nazwa wskazuje pracownikowi przysługuje prawo do świadczeń emerytalnych i rentowych.

Zobacz także: Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Ubezpieczenie wypadkowe

Jedyną składką w całości opłacaną przez pracodawcę jest składka na ubezpieczenie wypadkowe. Składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi od 0,67 proc. do 3,33 proc. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalona się w zależności od kategorii ryzyka. Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla pracowników.

Zobacz także: Podstawowe informacje dotyczące składki na ubezpieczenie wypadkowe

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest ubezpieczeniem społecznym, ale pracownik podlega temu ubezpieczeniu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. Na jej wysokość nie ma wpływu liczba członków rodziny osoby ubezpieczonej zgłoszonych do ubezpieczenia. Składka jest miesięczna i niepodzielna. Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest przychód brutto pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...