Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – kto mu podlega?

Malwina A. Tkacz
rozwiń więcej
Ubezpieczenie zdrowotne / Shutterstock
Ubezpieczenie zdrowotne stanowi świadczenie opieki zdrowotnej, które ma na celu ochronę zdrowia człowieka. W ramach ubezpieczenia osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, m.in. wizyt lekarskich, zabiegów i pobytu w szpitalu. Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dla kogo jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne to świadczeniem opieki zdrowotnej, gwarantujące ubezpieczonemu dostęp do opieki medycznej. Ubezpieczeni, czyli osoby opłacające składki lub spełniające określone w ustawie warunki, mają prawo świadczeń opieki zdrowotnej, m.in. konsultacji lekarskich, opieki szpitalnej, czy rehabilitacji. Składka na ubezpieczenie zdrowotne przekazywana jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autopromocja

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – komu przysługuje?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne przysługuje, m.in.:

• osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę lub zlecenie (lub umowy równoważnej)
• osobom prowadzącym działalność gospodarczą
• rolnikom
• bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy
• osobom pobierającym zasiłek stały z pomocy społecznej
• żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom ABW i innym
• posłom, senatorom, sędziom
• emerytom i rencistom
• uczniom, studentom i doktorantom
• osobom na urlopie wychowawczym

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – na czym polega?

Jeżeli dana osoba podlega powyższym kryteriom, ubezpieczenie zdrowotne jej przysługuje.
W przypadku pracownika pracodawca ma obowiązek zgłosić go do ZUS i odprowadzać składki z jego pensji. W przypadku studenta, czy doktoranta, obowiązek ten spoczywa na uczelni.

Kiedy ubezpieczenie zdrowotne zaczyna działać?

Ubezpieczenie zaczyna działać już w momencie zgłoszenia. Z zasady ustaje po 30 dniach od wygaśnięcia, ale istnieją różne wyjątki.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – dla kogo?

Osoby, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, mogą we własnym zakresie opłacać ubezpieczenie zdrowotne. W tym celu należy podpisać indywidualną umowę z NFZ na czas nieokreślony. Co istotne, można ją rozwiązać w dowolnym momencie.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...