Korekta raportów i deklaracji ZUS w 2022 r. - jakie zmiany?

Fiabilis Consulting Group
rozwiń więcej
Korekta raportów i deklaracji ZUS w 2022 r. - jakie zmiany? / Shutterstock
Korekta ZUS. Od początku 2022 roku planowane są ograniczenia w składaniu korekt imiennych raportów miesięcznych i deklaracji rozliczeniowych. Uniemożliwią płatnikom odzyskanie części nadpłaconych składek i wyegzekwowanie korzystnych dla płatników wyroków sądowych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, jeżeli postępowanie w tych sprawach będzie trwało zbyt długo.

Ograniczenie możliwości dokonywania korekt - podstawowe założenia

Obecnie w Sejmie trwają zaawansowane prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany zakładają, że po 5 latach od dnia, w którym upłynął termin opłacenia składek rozliczonych wskazanych w deklaracji rozliczeniowej lub raporcie imiennym płatnik nie będzie mógł dokonywać korekt tych dokumentów, a w konsekwencji nie będzie mógł odzyskać nadpłaconych składek.

Autopromocja

Dotychczasowe zasady składania korekt

Bardzo często dopiero po długim czasie płatnicy zauważają, że przez szereg lat (np. na skutek błędnych ustawień systemu kadrowo-płacowego czy nieprawidłowego stosowania przepisów) opłacali składki w zbyt wysokich kwotach. Obecnie płatnik składek ma obowiązek dokonać korekty imiennych raportów miesięcznych lub deklaracji rozliczeniowych w terminie 7 dni od dnia spostrzeżenia błędu w tych dokumentach. Możliwe jest przy tym dokonanie korekt dokumentów za okres dłuższy niż 5 lat. Dopiero złożenie korekty dokumentów umożliwia odzyskanie nadpłaconych składek.

Skutki finansowe

Planowane ograniczenia z całą pewnością korzystnie wpłyną na sytuację finansową ZUS. W uzasadnieniu projektu wskazano, że „w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r. liczba wszystkich korekt dokumentów złożonych w okresie ostatnich 5 lat w kompletach dokumentów rozliczeniowych złożonych przez płatników wyniosła 38,3 mln, w tym za okresy przedawnione: w 2017 r. złożono 908,3 tys. korekt, w 2018 r. złożono 457, tys. korekt”.

Zmiana przepisów, a egzekwowanie prawomocnych decyzji i orzeczeń

Po upływie pięcioletniego okresu na składanie korekt deklaracji rozliczeniowych lub raportów imiennych tylko ZUS będzie mógł dokonać zmian na koncie. Dotyczy to sytuacji, gdy na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu albo prawomocnej decyzji dochodzi do zmiany podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

Płatnicy nie mogą jednak liczyć na wyegzekwowanie dokonanych nadpłat stwierdzonych prawomocnymi orzeczeniami sądowymi, jeżeli dotyczą składek zadeklarowanych przez płatnika. ZUS (w raporcie z konsultacji projektu ustawy w odniesieniu do uwag Federacji Przedsiębiorców Polskich) już teraz deklaruje, że w takich przypadkach będzie dokonywał zmian wynikających z orzeczeń sądowych i decyzji administracyjnych wyłącznie na kontach ubezpieczonych.

Nawet w przypadku, gdy doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia roszczenia o zwrot nadpłaty lub roszczenie o zwrot nadpłaty powstanie w wyniku uprawomocnienia się orzeczenia sądowego lub decyzji administracyjnej po upływie 5 lat płatnik składek nie będzie miał możliwości odzyskania nadpłaconych kwot. W dużych miastach zakończenie postępowania sądowego może trwać ponad 5 lat, a płatnik nie odzyska wszystkich nadpłaconych składek.

Płatnik ma jeszcze dwa lata

Projekt zakłada, że ograniczenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, jednak płatnicy składek jeszcze do 1 stycznia 2024 roku będą mogli dokonywać korekt dokumentów za okres do 31 grudnia 2021 roku na dotychczasowych zasadach.

Ustawodawca zaplanował znacznie więcej zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Eksperci Fiabilis Consulting Group przygotowali raport „Fiabilis CG Social Security Insights 2021”, który kompleksowo je opisuje, wskazując ich pozytywny i negatywny wpływ na procesy w organizacji.

Paulina Drzewińska, Legal Advisor w Fiabilis Consulting Group

Kadry
Sejm: Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu i wyższe wynagrodzenie pracowników
20 maja 2024

Sejm pracuje zmianą regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę. Projekt ustawy dotyczy zwiększenia liczby niedziel, w których handel jest dozwolony oraz wynagrodzenia za pracę w niedzielę.

Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
19 maja 2024

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.
19 maja 2024

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

pokaż więcej
Proszę czekać...