Praca sezonowa cudzoziemca

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Praca sezonowa cudzoziemca / Shutterstock

Praca sezonowa cudzoziemca jest możliwa w Polsce - jednak tylko w konkretnych branżach i przez określony czas. Określone są szczegółowo podklasy działalności według klasyfikacji PKD, w których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową, biorąc pod uwagę znacznie wyższe zapotrzebowanie na siłę roboczą w niektórych okresach roku ze względu na powtarzające się czynności i uwarunkowania sezonowe.

Co to jest praca sezonowa?

Generalnie praca sezonowa polega na pracy w branżach uzależnionych od pór roku lub warunków atmosferycznych. Szczególnie w okresie letnim, w Polsce jest znacznie wyższe zapotrzebowanie na siłę roboczą, ze względu na powtarzające się czynności konieczne do wykonywania (np. w rolnictwie) i uwarunkowania sezonowe.

Autopromocja

Jak zatrudnić cudzoziemca do pracy sezonowej?

Praca sezonowa cudzoziemca jest możliwa w Polsce, tylko na podstawie zezwolenia na pracę sezonową - zezwolenia typu S (chyba, że cudzoziemiec, jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę). We wniosku powinno się znaleźć m.in. proponowane wynagrodzenie cudzoziemca (nie może być niższe nić minimalnego), wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu cudzoziemca, rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy oraz okres ważności zezwolenia.  

Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową (typu S) należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę spółki czy miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności pracodawcy, według CEiDG.

Praca sezonowa nie może być świadczona na podstawie wpisu do ewidencji oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. 

Ile cudzoziemcy mogą pracować w ramach pracy sezonowej?

Praca sezonowa przez cudzoziemców może być wykonywana w Polsce przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym.

  • W przypadku cudzoziemca, który wjechał na terytorium Polski  na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, okres ten jest liczony od dnia pierwszego wjazdu cudzoziemca do państwa strefy Schengen.
  • W przypadku cudzoziemców, którzy wjechali w celu innym niż praca sezonowa zezwolenie może być wydane na okres legalnego pobytu nie dłuższy niż 9 miesięcy. Okres ten liczony jest łącznie z okresami wskazanymi w poprzednio wydanych zezwoleniach na pracę sezonową dla tego cudzoziemca.

Jeżeli pracodawca chce, aby cudzoziemiec pracował dłużej, po upływie okresu na jaki zostało wydane zezwolenie na pracę sezonową, możesz wnioskować o jego przedłużenie.

W jakich branżach cudzoziemcy mogą wykonywać pracę sezonową?

 Cudzoziemcy mogą pracować tylko ramach wybranych rodzajów działalności w zakresie:

  • upraw rolnych
  • chowu i hodowli zwierząt
  • zakwaterowania
  • usług gastronomicznych

Poniżej wskazane są podklasy działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemców

Ważne ROLNICTWO, LEŚNICTWO, ŁOWIECTWO I RYBACTWO

UPRAWY ROLNE, CHÓW I HODOWLA ZWIERZĄT, ŁOWIECTWO, WŁĄCZAJĄC DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWĄ

Praca w zakresie taki czynności jak:

  • Uprawy rolne inne niż wieloletnie
  • Uprawa zbóż, roślin strączkowych i roślin oleistych na nasiona, z wyłączeniem
  • Uprawa warzyw, włączając melony oraz uprawa roślin korzeniowych i roślin bulwiastych
  • Uprawa tytoniu
  • Uprawa roślin włóknistych 
  • Pozostałe uprawy rolne inne niż wieloletnie
  • Uprawa roślin wieloletnich
  • Uprawa winogron
  • Uprawa drzew i krzewów owocowych ziarnkowych i pestkowych
  • Uprawa pozostałych drzew i krzewów owocowych oraz orzechów 
  • Uprawa roślin przyprawowych i aromatycznych oraz roślin wykorzystywanych do produkcji leków i wyrobów farmaceutycznych 
  • Uprawa pozostałych roślin wieloletnich
  • Rozmnażanie roślin
  • Chów i hodowla zwierząt
  • Chów i hodowla bydła mlecznego
  • Chów i hodowla pozostałego bydła i bawołów
  • Chów i hodowla koni i pozostałych zwierząt koniowatych
  • Chów i hodowla owiec i kóz
  • Chów i hodowla pozostałych zwierząt
  • Uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana)
  • Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
  • Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
  • Działalność usługowa następująca po zbiorach
  • Obróbka nasion dla celów rozmnażania roślin.
Ważne DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ZAKWATEROWANIEM I USŁUGAMI GASTRONOMICZNYMI

ZAKWATEROWANIE, DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA ZWIĄZANA Z WYŻYWIENIEM

Praca w:

  • obiektach noclegowych turystycznych i miejscach krótkotrwałego zakwaterowania
  • na polach kempingowych (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
  • restauracjach i pozostałych placówkach gastronomicznych
  • ruchomych placówkach gastronomicznych.

Zakwaterowanie cudzoziemca przy pracy sezonowej

Możliwa jest sytuacja, w której pracodawca umożliwia cudzoziemcowi wykonującemu pracę sezonową zakwaterowanie.

Wówczas pracodawca ma obowiązek zawarcia z cudzoziemcem odrębnej umowy w formie pisemnej określającej warunki najmu lub użyczenia np. mieszkania czy części mieszkania.

Co ważne, pracodawca nie może potrącać czynszu z wynagrodzenia cudzoziemca. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce i takie postanowienia będę w umowie to z mocy prawa będą nieważne.

Kadry
Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?
09 maja 2024

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jaka powinna być treść prawidłowo sporządzonego wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany?

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.
09 maja 2024

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

pokaż więcej
Proszę czekać...