Co musi się znaleźć w umowie o pracę?

Jakie są niezbędne elementy umowy o pracę?
Pracownik i pracodawca zawierając umowę o prace muszą zawrzeć w jej treści pewne niezbędne elementy. Pominięcie jednego z nich może spowodować nieważność umowy o pracę.

Umowa o pracę powoduje powstanie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą stosunku pracy. Na jego podstawie pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy na rzecz i pod kierownictwem pracodawca, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika i wypłacania mu wynagrodzenia.

Autopromocja

Minimalnymi składnikami każdej umowy o pracę jest wskazanie w jej treści rodzaju pracy, która ma być świadczona prze pracownika oraz zobowiązania do zapłaty wynagrodzenia. Są to dwa niezbędne elementy każdej umowy o pracę. Bez nich umowa o pracę staje się nieważna.

Określenie rodzaju pracy

Wskazanie rodzaju pracy, jaką m świadczyć pracodawca może nastąpić na parę sposobów. Po pierwsze wskazanie rodzaju pracy może polegać na wskazaniu stanowiska pracy pracownikowi. Po drugie rodzaj pracy można wskazać przez podanie w umowie o pracę zawodu. Rodzaj pracy może być w umowie wskazany w sposób mniej lub bardziej dokładny. Nie ma żadnych przeszkód, aby w treści umowy o pracę pracownik zobowiązał się do pracy więcej niż jednego rodzaju.

W przypadku, kiedy wyraźnie z treści umowy o pracę, ani z innych okoliczności nie można wywnioskować, jaki rodzaj pracy ma świadczyć pracownik, umowa o pracę jest nieważna.

Zobacz: Zakaz dyskryminowania pracownika na wychowawczym

Zapłata za pracę

W treści każdej umowy o prace musi znaleźć się zapis zobowiązujący pracodawcę do zapłaty wynagrodzenia pracownikowi za jego pracę.

W umowie nie musi się zostać podana dokładna kwota, jaką pracodawca będzie wypłacą pracownikowi. Wysokość wynagrodzenia za pracę ustalana jest stosownie do rodzaju pracy świadczonej przez pracownika. W umowie musi się zostać wprowadzone zobowiązanie do zapłaty za pracę.

Ważne elementy umowy o pracę

Elementami niezbędnymi umowy o pracę są wskazanie rodzaju płacy oraz zobowiązanie do wypłaty wynagrodzenia.

Jednak prawidłowo sformułowana umowa o pracę ponadto powinna określać:

  • strony umowy – stronami umowy o pracę są pracodawca i pracownik. Pracodawca może być jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej oraz, a może przede wszystkim osoba fizyczna. Pracownikiem natomiast może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna. 
  • rodzaj umowy – wskazanie, czy umowa o prace zawarta została, jako umowa o pracę na czas nieokreślony, na czas określony, na okres próbny, na zastępstwo czy może na czas wykonania określonej pracy.
  • datę zawarcia umowy – wskazanie daty zawarcia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą umowy o pracę.
  • rodzaj pracy – wskazanie stanowiska, zawodu lub zakresu czynności, jakie ma świadczyć pracownik.
  • miejsce wykonywania pracy – miejsce, w którym pracownik zazwyczaj wykonuje swoje obowiązki wynikające ze stosunku pracy. Jest to bądź stały punkt (w znaczeniu geograficznym) lub pewien oznaczony obszar kraju, w którym ma nastąpić świadczenie pracy. Jeśli w treści umowy o prace nie znajdzie się zapis o miejscu świadczenia pracy, to taka umowa o pracę jest ważna, a miejscem pracy pracownika będzie siedziba pracodawcy.
  • wynagrodzenie za pracę – wskazanie wszystkich elementów decydujących o uprawnieniach płacowych pracownika, zarówno wynagrodzenia zasadniczego, jak i składników zmiennych.
  • wymiar czasu pracy – wskazanie, czy pracownik będzie świadczył pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, czy w niepełnym wymiarze. W przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, należy wskazać, jaki ma to być wymiar czasu pracy.
  • termin rozpoczęcia pracy – może zostać wskazany przez podanie konkretnej daty kalendarzowej lub poprzez wskazanie zdarzenia, które jest pewne. Jeśli w treści umowy nie ma wzmianki o terminie rozpoczęcia pracy, przyjmuje się, za ten termin dzień, w którym zawarto umowę o pracę.

Wskazane powyżej elementy, które powinny znaleźć się w każdej prawidłowo skonstruowanej umowie o pracę, nie są jedynymi, które mogą znaleźć się w takiej umowie. W treści umowy można zawrzeć także inne postanowienia.

Postanowienia umowy o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż postanowienia przepisów prawa pracy, w tym w szczególności Kodeksu pracy. Postanowienia mniej korzystne dla pracownika są nieważne i są zastępowanie przez postanowienia powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy. Postanowienia korzystniejsze obowiązuje i są dla obu stron umowy o pracę wiążące.

Podstawa prawna: Art. 29 Kodeksu pracy

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...