Jakie konsekwencje grożą pracodawcy za naruszenie zakazu dyskryminacji?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Co grozi pracodawcy za naruszanie zakazu dyskryminacji? / inforCMS
Do zasadniczych obowiązków pracodawcy należy równe traktowanie pracowników oraz osób ubiegających się o zatrudnienie. Pracodawca naruszający powyższe prawa powinien spodziewać się poniesienia poważnych konsekwencji.

Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, może dochodzić od niego odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Odszkodowania tego można dochodzić przed sądem pracy. Kodeks pracy nie przewiduje maksymalnej wielkości takiego wynagrodzenia, kwestia ta została pozostawiona do uznania sądu. Chcąc dochodzić wyższego odszkodowania niż minimalne wynagrodzenie, osoba dyskryminowana będzie musiała udowodnić, że poniosła większą szkodę.

Autopromocja

Pan Tomek wniósł do sądu pracy pozew przeciwko swojemu pracodawcy za naruszenie zasady niedyskryminacji. W pozwie tym podnosił, że pracodawca dyskryminował go przede wszystkim a aspekcie szkoleniowym, gdyż wszyscy pracownicy z wyjątkiem Pana Tomka jeździli na kilkudniowe szkolenia, a ponadto Pan Tomek musiał wykonywać raporty z wykonanych zadań za wszystkich pozostałych pracowników. Pan Tomek twierdził także, że dostawał najgorsze zlecenia. Swoją szkodę wycenił na 25.000zł, jako dowód wskazał dokumenty i przede wszystkim zeznania pozostałych współpracowników. Sąd przychylił się do jego żądania i pomimo, iż minimalna wysokość takiego wynagrodzenia równa się minimalnej pensji, sąd zasądził Panu Tomkowi żądaną kwotę.

Z roszczeniem odszkodowawczym może wystąpić także osoba, która starała się o zatrudnienie u danego pracodawcy, jednakże ten odmówił nawiązania z nią stosunku pracy z przyczyn uznawanych przez kodeks pracy za dyskryminacyjne. W trakcie postępowania przed sądem pracy w sprawie o naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, ciężar dowodu został przeniesiony na pracodawcę. W przypadku sporu, to pracodawca będzie musiał udowodnić przed sądem, iż podejmując określone decyzje w stosunku do pracownika lub osoby ubiegającej się o zatrudnienie, kierował się obiektywnymi powodami, przez co nie dopuścił się dyskryminacji.

Polecamy: Przedsiębiorca w sądzie

W sytuacji gdy pracodawca naruszył zasadę równego traktowania wobec pewnej grupy pracowników, każdy z tych pracowników będzie mógł dochodzić od pracodawcy odszkodowania. W takich przypadkach konsekwencje finansowe za naruszenie zakazu dyskryminacji wobec pracowników mogą być dla pracodawcy dotkliwe.

Pracodawca nie może zwolnić pracownika w odwecie za to, że dochodził od niego odszkodowania za dyskryminację. Skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

Przeczytaj także: Czym jest bezpośrednia dyskryminacja pracownika?

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...