Praca w sektorze przetwórstwa owoców morza

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Praca w sektorze przetwórstwa owoców morza / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

Praca w sektorze rybołówstwa - szczególnie w krajach Azjatyckich wymaga poprawy. Konieczne jest podniesienie standardów pracy w branży owoców morza. Ze względu na specyfikę pracy, szczególne środowisko pracy - pracownicy muszą mieć zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy. 

Konieczne podniesienie standardu pracy w branży owoców morza w Azji

Według najnowszych doniesień organizacji specjalizujących się w ochronie praw pracowniczych pracodawcy z Indonezji i Tajlandii współpracują na rzecz podniesienia standardów pracy w branży owoców morza. Ze względu na specyfikę pracy, szczególne środowisko pracy - pracownicy muszą mieć zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy. W praktyce bywa z tym różnie, szczególnie, że w ostatnim czasie da się zauważyć migrację zarobkową w tym sektorze zatrudnienia. Szczególnie pracownicy z ubogich krajów tzw. "trzeciego świata" w poszukiwaniu podniesienia standardu życia szukają pracy w tym sektorze.

Autopromocja

Współpraca Międzynarodowej Organizacji Pracy z liderami branży przetwórstwa owoców morza

Liderzy branży przetwórstwa owoców morza z Indonezji i Tajlandii jak i przedstawiciele Tajskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tuńczyka (TTIA), Tajskiego Stowarzyszenia Mrożonej Żywności (TFFA) oraz Indonezyjskiego Stowarzyszenia Rybaków Polowych i Linowych ( AP2HI) współpracują w celu promowania dobrych praktyk pracy w sektorze przetwórstwa owoców morza. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) blisko współpracuje z tajskim przemysłem owoców morza od 2016 r., przy wsparciu Unii Europejskiej. 

Ważne

Program Seafood GLP angażuje firmy w ustalanie standardów w miejscu pracy w oparciu o tajskie prawo pracy i standardy międzynarodowe, zapewnia warsztaty szkoleniowe na temat stosowania odpowiednich standardów pracy oraz opracowuje plany działania na rzecz poprawy godnej pracy w ich firmach.

Prawa pracowników w sektorze rybołówstwa

Konieczna jest ochrona podstawowych praw pracowniczych takich jak:

  • bezpieczna i higieniczna praca;
  • zapewnienie środków higieny osobistej i indywidualnych środków ochrony osobistej;
  • zakazanie albo chociaż ograniczenie pracy dzieci;
  • zakazanie pracy przymusowej;
  • regularna wypłata wynagrodzenia;
  • wolności zrzeszania się;
  • wolność prowadzenia rokowań zbiorowych;
  • zakaz dyskryminacji.

Przedstawiciele Tajlandii pokazali, jak wspólne wysiłki na rzecz promowania odpowiedzialnych praktyk w zakresie pracy mogą prowadzić do pozytywnych wyników dla całej branży. Attapan Masrungsan, doradca wykonawczy TTIA, powiedział: „To spotkanie jest ważnym krokiem naprzód dla tajlandzkiego i indonezyjskiego przemysłu owoców morza w zakresie zobowiązania się do przestrzegania zasad godnej pracy i daje przykład dla globalnej społeczności zajmującej się owocami morza. Wspierając współpracę transgraniczną, możemy wspólnie pracować na rzecz bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego sektora owoców morza”.

Oferty pracy w sektorze przetwórstwa owoców morza

Po wpisaniu w Internecie frazy: praca w sektorze przetwórstwa owoców morza, wyświetla się bardzo dużo ofert pracy. Szczególnie jest to praca za granicą, w takich krajach jak: Islandia, Dania, Norwegia, Normandia - Francja, Włochy.

Według ofert praca najczęściej ma polegać na:

  • Rozładunku skrzynek (około 50g) ze świeżymi owocami morza (m.in. przegrzebki, krewetki czy małże) - możliwy do dyspozycji jest wózek;
  • Przygotowanie, oczyszczanie skorupiaków zgodnie z wymogiem klienta.

Praca ta ma często charakter sezonowy, pracownicy są potrzebni na kilka miesięcy, z uwzględnieniem występowania wysokiego sezonu danych owoców morza. Z taką sezonowością wiąże się ogromny problem rotacji personelu. Zdarza się też, że pracownicy trafiają do tej pracy przez agencje pracy tymczasowej. Co ważne, niekiedy od kandydatów wymaga się znajomości danego języka,  ale zwykle nie muszą oni posiadać wysokich umiejętności ani specjalnych kompetencji zawodowych. Najistotniejsza jest sprawność manualna pracowników.

Inicjatywa Ship to Shore Rights 

Ship to Shore Rights Azja Południowo-Wschodnia to inicjatywa UE i ONZ wdrożona przez MOP we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) i Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), której ogólnym celem jest promowanie regularnej i bezpiecznej migracji zarobkowej i godnej pracy dla wszystkich pracowników migrujących w sektorach rybołówstwa i przetwórstwa owoców morza. Program uwzględnia charakterystykę pracy w sektorach rybołówstwa i przetwórstwa owoców morza, a także bariery i zagrożenia występujące podczas migracji, które mogą prowadzić do niebezpiecznej migracji, deficytu godnej pracy, nadużyć i pracy przymusowej.

Kadry
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
19 maja 2024

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.
19 maja 2024

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

pokaż więcej
Proszę czekać...