Zatrudnienie w służbie cywilnej - zmiany i lustracja

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Zatrudnienie w służbie cywilnej - zmiany i lustracja / ShutterStock

Zatrudnienie w służbie cywilnej nie będzie wyglądało już tak samo. Będzie miała miejsce lustracja i dezubekizacja, tak jak w przypadku policjantów! W dniu 14 czerwca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Co do zasady, zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

rozwiń >

Służba cywilna

Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1691), której celem jest określenie zasady dostępu do służby, zasady jej organizacji, funkcjonowania i rozwoju, a także zapewnienie:

  • zawodowego
  • rzetelnego
  • bezstronnego
  • politycznie neutralnego

wykonywania zadań państwa. 

Kto jest członkiem korpusu służby cywilnej?

Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach różnych stanowiskach urzędniczych w:

  1. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
  2. urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
  3. urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej, z wyłączeniem terenowych organów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej,
  4. Krajowej Informacji Skarbowej i izbach administracji skarbowej,
  5. komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,
  6. Centralnym Biurze Śledczym Policji,
  7. Biurze Spraw Wewnętrznych Policji,
  8. Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości,
  9. Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji,
  10. Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
  11. Biurze Nasiennictwa Leśnego,
  12. jednostkach budżetowych obsługujących państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej,
  13. lekarze weterynarii oraz ich zastępcy (powiatowi i graniczni)

Co się zmienia w służbie cywilnej

Zmian w służbie cywilnej jest dużo i dotyczą one różnych zagadnień, w większości są one jednak związane z zatrudnieniem. W ustawie wskazano, że zmiany następują w takich obszarach:

  1. odbiurokratyzowanie i uelastycznienie naboru do służby cywilnej,
  2. zmiany w systemach czasu pracy,
  3. zasad tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych ,
  4. uelastycznienie zasad tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych,
  5. ustanowienie Dnia Służby Cywilnej oraz Odznaki Honorowej za Zasługi dla Służby Cywilnej,
  6. ułatwienia zatrudnienia w służbie cywilnej obywateli UE i obywateli innych państw, którym przysługuje prawo zatrudnienia w RP, umożliwienia zatrudnienia osób posiadających Kartę Polaka oraz uproszczenia naboru do służby cywilnej.

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak procesu lustracji i dezubekizacji.

Lustracja i dezubekizacja w służbie cywilnej ! Na wzór zmian w Policji?

Ustawa wprowadza całkowicie nowy przepis art. 4a, który jest dodany po art. 4, który z kolei określa wymogi wobec osób zatrudnianych w służbie cywilnej, są to m.in. korzystanie z pełni praw publicznych; brak skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe czy cieszenie się nieposzlakowaną opinią.

Autopromocja

Zgodnie z nowym art. 4a ustawy:

W służbie cywilnej nie może być zatrudniona osoba, która:

  • w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa
  • lub była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów.

Ustawodawca konsekwentnie "walczy więc z przeszłością" - na wzór regulacji wprowadzonych w ustawie o Policji. Stosunki pracy z zatrudnionymi osobami, będą wygaszone z mocy prawa.

Z uzasadnienia do ustawy wynika, że: "W przypadku naborów do służby cywilnej zakaz wprowadzany na mocy art. 4a ustawy będzie wstępnie (na potrzeby naboru) weryfikowany analogicznie jak w przypadku warunków określonych w art. 4 tej ustawy. Na potrzeby przeprowadzenia naboru będą więc składane odpowiednie oświadczenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Zaś dopiero osoba wyłoniona do zatrudnienia będzie składała oświadczenie lustracyjne zgodnie z ustawą lustracyjną.".

Sprzeciw Rzecznika Praw Obywatelskich

Już w maju 2023 r. RPO podkreślał wadliwość projektowanych regulacji wskazując, że:

  • Oznacza to odpowiedzialność zbiorową w stosunkach pracy, co jest niezgodne z zasadą ochrony pracy (art. 24 Konstytucji).
  • Brak prawa do odwołania się do sądu i brak prawa do indywidualnej oceny postawy osoby zatrudnionej w okresie państwa komunistycznego. 
  • Wygaszanie stosunków pracy ze wskazanymi w ustawie osobami, nie przewiduje jakiejkolwiek indywidualnej oceny tych pracowników. Jest to niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji RP). Zakłada bowiem jednakowe negatywne traktowanie wszystkich pracowników, niezależnie od ich dorobku zawodowego.
  • Ustawa nieproporcjonalnie ogranicza, wbrew zasadom z art. 31 ust. 3 Konstytucji prawa dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach (art. 60 Konstytucji), a także wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy (art. 65 Konstytucji).

Dzień Służby Cywilnej i odznaka dla pracownika służby cywilnej

Dzień 17 lutego ustanawia się Dniem Służby Cywilnej. Ponadto wprowadzono odznakę Honorową za Zasługi dla Służby Cywilnej. Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi na rzecz służby cywilnej. Odznakę nadaje Prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Szefa Służby Cywilnej.

Kadry
Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

3000 zł kary dla pracodawcy za niezatrudnienie kandydata
08 maja 2024

Pracodawcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za niezatrudnienie kandydata do pracy z powodów wymienionych w art. 123 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grzywna za dyskryminację przy nawiązywaniu stosunku pracy wynosi minimum 3000 zł. Na podstawie Kodeksu pracy osoba niezatrudniona może również dochodzić odszkodowania. W jakiej wysokości?

Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia w Polsce w 2024 roku?
08 maja 2024

W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2024 roku. Od stycznia wynosi 4 242 zł brutto, a od lipca będzie wynosić – 4 300 zł brutto. Ale czy premia pracownicza może uzupełnić wysokość wynagrodzenia do minimalnej płacy?

pokaż więcej
Proszę czekać...