„Zetki” przejmują stery na rynku pracy

zetki na rynku pracy / Fotolia
Pokolenie Z przejmuje głos na rynku pracy. Kampania portalu RocketJobs.pl o Gen Z została nagrodzona w prestiżowym konkursie polskiej branży kreatywnej KTR w kategorii Communication . Brązowa statuetka za serię filmów #Rozmowyopracy to dowód na to, że urodzone pod koniec lat 90 Zetki, wkraczające coraz mocniej w przestrzeń zawodową, są ważną społecznością, której spojrzenie na świat ma szansę odmienić współczesny rynek pracy.

Według danych z GUS w Polsce jest około 2,5 miliona Zetek, czyli osób w wieku 20-27 lat[1]. Stanowią one ok. 10 proc. pracowników. Za dwa lata będzie to już jednak niemal 30 proc. Stosunek do obowiązków służbowych, wymagania i zwyczaje tego pokolenia znacząco wpłyną na kształtowanie się polskiego rynku pracy. Portal z ogłoszeniami o pracę dla branż cyfrowych RocketJobs.pl w kampanii Gen Z przybliża światopogląd tej specyficznej grupy pracowników. Na nagrodzoną serię filmów składają się cztery wideo, w których młodzi ludzie, autentyczni bohaterowie opowiadają o własnych oczekiwaniach, podejściu do pracodawców czy studiów. W ich słowach wybrzmiewa wiele problemów współczesnego środowiska pracy: kult pracoholizmu, kwestie nierówności, dyskryminacji kobiet i społeczności LGBT czy wyzysk najmłodszych pracowników.

Autopromocja

Co Gen Z mówi o pracy?

(...) Chciałabym mieć taką relację z pracodawcą, żebym czuła się doceniana w jego oczach, że jeśli wykonam kawał dobrej roboty, to on mi powie: „dobrze to zrobiłaś, super, dobrze, że tu jesteś”. (...)

(...) Jest to strata czasu, jeśli idziemy na studia tylko dlatego, żeby coś zrobić ze swoim życiem, bo nie mamy innego wyboru. Totalnie nie wiedziałam, co chcę robić i mój pierwszy wybór był niewłaściwy, i musiałam zrezygnować. (...)

(...) To, że ktoś jest czyimś pracownikiem nie oznacza, że można do niego dzwonić o każdej porze dnia i nocy, ponieważ pracownikiem jest w pracy, a ma też swoje życie prywatne. (...)

(...) Może być taka opinia społeczna, że kobieta nie jest przystosowana na przykład do tego, żeby obejmować dane stanowiska, że nie jest wystarczająco zdeterminowana, że nie ma siły przebicia. Znam niejedną kobietę, która jest silniejsza i fizycznie i mentalnie niż niejeden facet. (...)

(...) Kiedyś dość często zdarzało mi się przedmiotowe traktowanie i patrzenie tylko na to, że jestem kobietą, w co jestem ubrana, a nie na to, jaką pracę wykonuję i czy dobrze sobie radzę. (...)

Jak widać Zetki zdecydowanie podkreślają potrzebę równości, opowiadają się też za otwartością i swobodą w miejscu pracy. Według badań aż 92% wchodzących na rynek młodych ludzi wybrałoby pracodawcę, który dba o różnorodność i włączającą kulturę organizacyjną[2].Otwarcie sprzeciwiają się też kultowi pracoholizmu nie akceptując oczekiwań co do pracy po godzinach. Dużą wagę przywiązują do relacji z przełożonym. Jasno deklarują czego oczekują od swoich szefów: doceniają kreatywność i zaangażowanie, tworzenie środowiska rozwoju oraz promowanie wolności w szukaniu rozwiązań. Młodzi pracownicy chcieliby mieć realne wsparcie ze strony swoich przełożonych i widzieć, że ich praca jest ważna. Nic dziwnego - dla 44% przedstawicieli generacji Z najważniejszą cechą dobrego lidera jest wspieranie rozwoju pracowników[3].

Uznanie branży dla kampanii Gen Z

Klub Twórców Reklamy nagrodził kampanię Gen Z w kategorii Communication jako jedyną z branży HR, wyróżniając ją obok projektów takich marek jak IKEA czy Netflix. Serię wyprodukował dom produkcyjny F25, a reżyserem filmów jest Mikołaj Sadowski, współzałożyciel agencji 180heartbeats. #Rozmowyopracy obejrzano już ponad 700 tys. razy, każdy z odcinków zanotował średnio 160 tys. wyświetleń.

[1] Dane Głównego Urzędu Statystycznego

[2] Raport Deloitte, “Pierwsze kroki na rynku pracy”, czerwiec 2021 r. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/Raport-Pierwsze-kroki-na-rynku-pracy-2021.html
 

Źródło: RocketJobs.pl

[3] Raport Deloitte, “Pierwsze kroki na rynku pracy”, czerwiec 2021 r. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/Raport-Pierwsze-kroki-na-rynku-pracy-2021.html

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...