Irlandia pomaga bezrobotnym

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Irlandia, zasiłek dla bezrobotnych, walka z bezrobociem
Polscy pracownicy, którzy wyjechali do Irlandii do pracy, po utracie źródła utrzymania mogą ubiegać się tam o zasiłek dla bezrobotnych. Na jakich zasadach przyznawane są Jobseeker’s Benefit i Jobseeker’s Allowance i czym są irlandzkie „ścieżki do pracy”?

Osoby, które wyjeżdżają z Polski w celu poszukiwania pracy, a później pracują za granicą, często mają problem w związku z prawem do ewentualnego zasiłku. Dzięki zasadom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego członkowie UE oraz państw stowarzyszonych mogą liczyć na uznanie zagranicznego stażu pracy, a także ubiegać się o zagraniczny zasiłek dla osób bezrobotnych, który może być transferowany do Polski.

Autopromocja

Komu przysługuje zasiłek, komu zapomoga?

Jobseeker’s Benefit (JB) jest to zasiłek dla osób bezrobotnych. Aby go otrzymać, należy spełniać inne wymagania niż w przypadku Jobseeker’s Allowance (JA), który w rzeczywistości oznacza zapomogę dla osób poszukujących pracy.

Aby nabyć prawo do Jobseeker’s Benefit, należy przepracować wymagany okres i opłacić wymaganą liczbę składek PRSI. Ten zasiłek jest przyznawany niezależnie od dochodów i majątku. Warto dodać, iż – w przeciwieństwie do Jobseeker’s Allowance – tego rodzaju świadczenie nie przysługuje osobie, która pozostawała w samozatrudnieniu (tzw. self-employed). Jeśli chodzi o JA, tego rodzaju zapomogę może otrzymać tylko osoba, która pozostawała w samozatrudnieniu, nie jest uprawniona do JB bądź już straciła do niego prawo. Co istotne, nie trzeba mieć opłaconej odpowiedniej liczby składek PRSI. Warunkiem otrzymania zapomogi jest spełnianie odpowiedniego kryterium dochodowego.

Zasiłek dla bezrobotnych 2012

Aby móc ubiegać się o otrzymanie JA, należy złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty, tj. formularz P45, dwa dowody tożsamości, potwierdzenie okresu zameldowania, jak też udowodnienie dochodów wszystkich osób, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Niezbędne dla uzyskania Jobseeker’s Allowance jest spełnienie warunku Habitual Residence Condition (tj. zasady co najmniej dwuletniego okresu zamieszkiwania z zamiarem pozostania na terytorium Irlandii). Należy również pamiętać, iż zapomoga JA nie może być transferowana do Polski.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku irlandzkiego zasiłku dla osób bezrobotnych, czyli Jobseeker’s Benefit – może on być transferowany do Polski, a dodatkowo świadczenie to jest przyznawane niezależnie od tego, od kiedy uprawniony przebywa na terenie Irlandii.

Zasiłek dla bezrobotnych z innego kraju UE

Wspólnym i niezbędnym warunkiem otrzymania Jobseeker’s Benefit i Jobseeker’s Allowance jest to, iż aby się o nie ubiegać, należy być osobą bezrobotną, zdolną do pracy, a jednocześnie aktywnie jej poszukującą. Także w obu przypadkach wymagane są dowody, które poświadczają aktywne poszukiwanie pracy (mogą to być na przykład listy z odmowami od pracodawców).

„Ścieżki do pracy”

„Ścieżki do pracy” – tak brzmi nazwa nowego rządowego projektu wprowadzonego niedawno w Irlandii. Ma on na celu zmniejszenie liczby bezrobotnych i zachęcenie ich do aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Pod groźbą utraty zasiłku bezrobotni będą musieli podpisać zgodę na udział w przedsięwzięciach mających na celu ułatwienie im podjęcia pracy. Zaktywizowanie osób poszukujących zatrudnienia ma polegać głównie na ich czynnym udziale w kursach zawodowych i innych inicjatywach, zaproponowanych przez lokalny urząd pracy. Jeśli osoba bezrobotna odmówi uczestnictwa w takim przedsięwzięciu, jest to sygnał, że dana osoba nie chce pracować, a w takiej sytuacji zapomoga może być odebrana.

Celem, jaki został założony w programie „Ścieżki do kariery”, jest przywrócenie do aktywności zawodowej 100 tys. osób bezrobotnych w okresie do 2016 r.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...