Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie o pracę?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Jeżeli pracownik zdecydowanie odmawia przyjęcia wypowiedzenia, to bezpieczniej będzie wysłać mu je pocztą, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. / inforCMS
Podstawowym sposobem na wręczenie wypowiedzenie jest jego przekazanie osobiście do rąk pracownika. Może się jednak zdarzyć tak, że pracownik nie będzie chciał do przyjąć. Jak w takim wypadku skutecznie zwolnić pracownika?

Kwestię wypowiedzenia umowy o pracę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Kodeksu Pracy (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.), w myśl których oświadczenie wypowiedzenia uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do pracownika, a ten mógł zapoznać się z jego treścią.

Autopromocja

Praktyka wskazuje wiele sposobów, za pomocą których pracodawcy wypowiadają umowy o pracę. W odróżnieniu od najczęściej spotykanych takich jak powiadomienie bezpośrednie czy poprzez tradycyjną pocztę, rzadziej spotykanym sposobem jest przesyłanie wypowiedzenia faksem. Przypomnijmy za Kodeksem Pracy, iż wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym (nie wymagającym zgody) oświadczeniem woli jednej ze stron, które ma na celu zakończenie istniejącego stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia. W kontekście powyższego, na szczególną uwagę zasługują zapisy wskazujące, iż oświadczenie to powinno zostać zawarte, pod rygorem nieważności w formie pisemnej.

Zobacz także: Okresy wypowiedzenia

W sytuacji, kiedy pracownik nie chce przyjąć wypowiedzenia, dobrym sposobem będzie zadbanie, aby w chwili wręczania wypowiedzenia znaleźli się świadkowie, którzy będą mogli potwierdzić, że wypowiedzenie rzeczywiście zostało dokonane. Ważne bowiem jest, żeby pracownik zapoznał się z treścią wypowiedzenia i nawet jeżeli nie będzie chciał go podpisać, to w zasadzie już od takiej chwili będziemy mogli liczyć okres wypowiedzenia, ponieważ nawet jeżeli dojdzie do ewentualnej rozprawy w sądzie, świadkowie zaświadczą, że pracownik zapoznał się z wypowiedzeniem, tylko nie chciał go przyjąć.

Jeżeli pracownik zdecydowanie odmawia nawet przeczytania wypowiedzenia, to bezpieczniej będzie jednak wysłać mu je pocztą, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Dzień określony na zwrotce jako dzień odbioru będzie terminem, o którego zaczniemy liczyć okres wypowiedzenia, liczy się bowiem w tym wypadku nie dzień w którym faktycznie wypowiedzenie wysłaliśmy, ale dzień, w którym pracownik mógł się z nim zapoznać.

W związku z tym, że do wypowiedzenia wymagane jest zachowanie formy pisemnej, wszelkie inne formy wręczenia wypowiedzenia, takie jak e-mail czy telefon niestety nie będą skuteczne. Kontrowersyjne jest zagadnienie wypowiedzenia umowy za pomocą faksu, i w takim wypadku uznaje się, że wprawdzie jest ono skuteczne, to jednak może być przez pracownika zaskarżone do sądu z uwagi na niezachowanie formy pisemnej. W praktyce zatem odradza się dokonywania wypowiedzenia w taki sposób.

Zobacz serwis: Rozwiązanie bez wypowiedzenia

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...