Jak pracownicy unikają zwolnienia?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Zwolnienie lekarskie nie ochroni pracownika przed wypowiedzeniem także w sytuacji ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy. / inforCMS
Oczywiste jest, że zwolnienie z pracy nie jest rzeczą przyjemną. Co więcej, dla pracodawcy wręczenie wypowiedzenia również nie jest czynnością, której dokonuje się z zadowoleniem czy satysfakcją. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy pracownik wykorzystuje Kodeks pracy, aby maksymalnie przedłużyć okres do zwolnienia z pracy?

Kwestię wypowiedzenia umowy o pracę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Kodeksu Pracy (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.), w myśl których oświadczenie wypowiedzenia uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do pracownika, a ten mógł zapoznać się z jego treścią. W praktyce mogą pojawić się wątpliwości, czy wypowiedzenie jest skuteczne, jeżeli pracownik odmówi pokwitowania otrzymania wypowiedzenia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby w sytuacji gdy mamy podejrzenie, że z konkretnym pracownikiem możemy mieć problem, zadbać o obecność świadków w czasie wypowiadania umowy, tak aby mogli oni poświadczyć, że wypowiedzenie umowy dotarło do pracownika, a ten nie chciał go przyjąć. Odmowa pokwitowania odbioru wypowiedzenia jest bowiem jednym z „pomysłów” pracowników na przedłużenie okresu do zwolnienia, gdyż w takiej sytuacji pracodawca będzie musiał wysłać wypowiedzenie pocztą, co oczywiście wydłuża okres skutecznego doręczenia.

Autopromocja

Najważniejszym z punktu widzenia pracownika jest natomiast przepis art. 41, który zakazuje pracodawcy zwolnić pracownika w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiązuje się z chwilą upływu czasu, na jaki została zawarta, nawet jeżeli pracownik przebywa w tym czasie na zwolnieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest pracownica, która zajdzie w ciążę. W takim wypadku umowa przedłuża się do dnia porodu.

Zobacz koniecznie: Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Jeżeli jednak pracownik „uciekł” na zwolnienie lekarskie, to pracodawca musi pamiętać, że zgodnie z art. 53 Kodeku pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Jeżeli pracodawca nie chce czekać tak długo, to jedynym rozwiązaniem jest kontrolowanie zwolnienia lekarskiego pracownika, bądź samodzielnie, bądź przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie lekarskie nie ochroni pracownika przed wypowiedzeniem także w sytuacji ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Innym sposobem, wprawdzie krótkotrwałym ale skutecznym jest ucieczka na urlop na żądanie. Pracownik ma prawo do czterech takich dni w ciągu roku i pracodawca nie może mu ich odmówić. Wtedy z wręczeniem wypowiedzenia musimy zaczekać do powrotu pracownika.

Zobacz serwis: Świadectwo pracy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...