Czym jest premia i kiedy przysługuje pracownikowi?

Przyznawanie premii dla pracowników. / inforCMS
Premia jest dodatkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika. Nie może zastąpić zasadniczej pensji wypłacanej przez pracodawcę. Uzyskanie prawa do premii jest uzależnione od spełnienia określonych kryteriów. Zasady premiowania w firmie powinny być precyzyjnie określone w stosownym regulaminie.

Premia stanowi część wynagrodzenia pracownika. Może przysługiwać na podstawie:

Autopromocja
  • przepisów ustawy,
  • układu zbiorowego pracy,
  • regulaminu wynagrodzenia,
  • regulaminu premiowania,
  • umowy o pracę.

Należy odróżnić premię od nagrody. Nagroda to świadczenie pieniężne, które pracodawca może, ale nie musi wypłacić pracownikowi. Pracownik nie może więc domagać się od pracodawcy nagrody.

Często mylnie świadczenia wypłacane przez pracodawcę mają nazwę premii zamiast nagrody lub odwrotnie. Nazwa świadczenia pieniężnego może być pomocna, ale o tym czy pracownik otrzymuje premię czy nagrodę decyduje charakter świadczenia.

Otrzymanie premii zależy od spełnienia przez pracownika przesłanek przewidzianych w regulaminie premiowania, czy w umowie o pracę, dotyczących zasad premiowania. Natomiast nagroda, jest to środek dyscyplinujący. Pracownik nie musi spełniać określonych przesłanek, aby otrzymać nagrodę. Zależy to od uznania pracodawcy. Pracodawca ma swobodę w wypłacaniu nagrody. Dlatego często nagrodę nazywa się premią uznaniową.

Premia przysługuje pracownikowi po spełnieniu przez nie niego określonych wymogów. Po wypełnieniu ich pracodawca musi wypłacić pracownikowi premię. W przypadku, kiedy pracownik spełni wymagania niezbędne do otrzymania premii, a pracodawca premii mu nie udzieli, pracownik ma prawa zażądać premii.

Zobacz serwis: Odprawy

Premia regulaminowa

Regulamin premiowania to akt prawny o charakterze generalnym (dotyczy pracowników, a nie jednego pracownika). Regulamin przewiduje warunki , których spełnienie daje pracownikowi prawo do premii. Pracodawca ma obowiązek wypłacić premię.

Watro przypomnieć, iż zasady premiowania pracowników mogą być także określone przez układ zbiorowy pracy, czy umowę o pracę.

Warunki przyznawania premii powinny być jasno i czytelnie określone w przepisach obowiązujących u pracodawcy.

Wysokość premii może być określana:

  • sposób stały przez podanie określonej kwoty pieniężnej,
  • przez podanie procentu od wynagrodzenia,
  • przez oznaczenie minimalnej i maksymalnej kwoty w formie tzw. widełek.

W regulaminie premiowania lub w innym akcie zawierającym zasady przyznawania premii, mogą być zawarte przesłanki pozytywne i negatywne otrzymania premii.

Spełnienie przesłanek pozytywnych powoduje, że pracownik nabywa praw do premii. Do takich przesłanek możemy zaliczyć:

  • przepracowanie przez pracownika roku bez żadnych naga i upomnień,
  • sprzedaż w określonym czasie określonej liczby produktów.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Natomiast przesłanki negatywne mogą wpływać na zmniejszenie wysokości premii lub nawet na nie przyznanie jej w ogóle. Możemy wskazać następujące przesłanki negatywne:

  • spóźnienia do pracy,
  • wcześniejsze wyjścia z pracy,
  • nieusprawiedliwiona nieobecność.

Premia regulaminowa stanowi dodatkowy składnik wynagrodzenia za pracę. Nigdy nie może stanowić wynagrodzenia podstawowego.

Zobacz serwis: Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...