Wysokość odprawy pośmiertnej

Wysokość odprawy pośmiertnej/Fot. Fotolia / Fotolia
Odprawa pośmiertna jest świadczeniem wypła­canym małżonkowi lub członkom rodziny w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiąza­niu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego praco­dawcy.

Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego praco­dawcy. Jeżeli pracownik był zatrudniony:

Autopromocja
  • krócej niż 10 lat - odprawa wynosi 1-miesięczne wynagrodzenie,
  • co najmniej 10 lat - odprawa wynosi 3-miesięczne wynagrodzenie,
  • co najmniej 15 lat - odprawa wynosi 6-miesięczne wynagrodzenie.

Do okresu zatrudnienia zmarłego pracownika wli­cza się okres zatrudnienia u poprzedniego pra­codawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą praw­nym w stosunkach pracy nawiązanych przez pra­codawcę poprzednio zatrudniającego tego pra­cownika.

Odprawa pośmiertna przysługuje rodzinie zmarłe­go i wypłaca ją pracodawca.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Osobami uprawnio­nymi są małżonek zmarłego pracownika oraz inni członkowie rodziny spełniający warunki wymaga­ne do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Są to:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:
  • do ukończenia 16 lat,
  • do ukończenia nauki w szkole, jeżeli prze­kroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia (prawo do renty przedłuża się do ukończenia ostatniego roku studiów, jeśli 25. rok życia został osiągnięty w tym czasie),
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowi­cie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w wymienionych wcześniej okresach,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej - jeżeli spełniają warunki wymienione w poprzednim punkcie, a ponadto:
  • zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią pracownika (chyba że śmierć była następstwem wypadku) oraz
  • nie mają prawa do renty po zmarłych rodzi­cach, a gdy rodzice żyją - jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo pracownik lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowio­nym przez sąd,
  • rodzice, w tym ojczym, macocha i osoby przy­sposabiające - jeżeli przed śmiercią pracownik przyczyniał się do ich utrzymania oraz jeżeli speł­niają warunki określone w art. 70 ust. 1 i 2 oraz art. 70 ust. 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, stawiane wdowie lub wdowcowi po zmar­łym pracowniku.

Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach rów­nych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odpra­wy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wyso­kości połowy kwoty należnej ze względu na zakła­dowy staż zmarłego.

Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez insty­tucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. W sytuacji gdy odszkodowanie jest niż­sze od odprawy pośmiertnej, pracodawca wypła­ca rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Odprawa a podatki

Odprawa pośmiertna nie podlega opodatkowaniu. Zwolniony z opodatkowania jest również zasiłek pogrzebowy.

Odprawa a składki ZUS

Odprawa pośmiertna nie stanowi przychodu ze sto­sunku pracy, a zatem jest wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS.

Zadaj pytanie na FORUM

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...